'3 Fidan' Bayraklı'da anıldı

 • Haber Saati : 07 Mayıs 2019, Salı 11:42:19 - 1 Yıl önce eklendi.
Türkiye’deki gençlik hareketinin en önemli temsilcileri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ölümlerinin 47’nci yılında Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

  3 fidan anısına heykelleri önüne karanfiller bırakıldı, parka çam fidanları dikildi. Bayraklı Yamanlar Mahallesi’ndeki Nafiz Gürman Rekreasyon alanında bulunan 3 fidan heykeli önünde düzenlenen etkinliğe Başkan Sandal’ın yanı sıra, CHP Bayraklı ilçe Başkanı Cemalettin Alper, meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, gazeteci-yazar ve İzmir 68'liler platformu Başkanı Okan Yüksel ile vatandaşlar katıldı.

  YOLUMUZ DENİZ’LERİN YOLUDUR

  Bir yerel yönetici olarak hep birlikte Deniz Gezmiş mirasına sahip çıkacaklarını dile getiren Başkan Sandal, “Farklı ortamlarda bize siyasal mücadeleyi anlatan, neyin nasıl olacağını söyleyen arkadaşlarımızı da burada görmek isterdik. Asıl olan şey her 6 Mayıs’ta Deniz Gezmiş’i anmak değil. Bir yerel yönetici olarak bizim üzerimize düşen, Deniz Gezmiş mirasına sahip çıkmak. İşçinin, emekçinin, çalışanın haklarına sahip çıkmak. Uyuşturucuyla mücadele etmek. Çocukları okutmak, her mahalleye kreşler kurmak, eğitim merkezlerini çoğaltmak, Bayraklı’yı hep birlikte yönetmek. Çünkü Deniz demek; başka bir sevda demek, başka bir coşku demek. Deniz demek; bizim yüreğimiz, ışığımız, her türlü yılgınlığa karşı sırtımızı yasladığımız değer demek. Deniz Gezmiş demek; Hakkari demek, Zap demek, 6. filoya karşı başkaldırı demek. Meydanlarda halkı için mücadele eden demek. Biz bu onurlu mücadelenin kesinlikle arkasındayız. Bizim Deniz Gezmiş mirasından anladığımız budur. Bir yerel yönetici olarak üzerimize ne düşüyorsa çalışmalarımıza başladık. Bundan sonra da rehberimiz; bize onurlu bir yol gösteren, direnç yolunu gösteren, bu ülkenin tam bağımsızlığı için mücadele etmemizi söyleyen Deniz’lerin yoludur. Bundan kimsenin şüphesi ve kaygısı olmasın” dedi.

  OMUZ OMUZA BİRLİK OLALIM

  Yeni sürecin Bayraklı’da topyekün halkın yeniden örgütlenme mücadelesi olduğunu belirten Sandal, “Bayraklı’da bu dönem Deniz’lerin mirası neyi gerektiriyorsa, hangi ahlakla duruşla mücadele edeceksek, vatandaşa nasıl hizmet edeceksek onu yapacağız. İşçimizin, esnafımızın, vatandaşımızın yanında olacağız ve bunlarla ilgili mücadeleyi hep beraber yapacağız. Budan sonraki süreçlerde Deniz’lerin mirasını çocuklarımıza nasıl aktarırız, 12 Eylül sonrası içi boşaltılan bu siyasal süreçlerde sağda solda naralar ve nutuklar atanlara nasıl davranacağımızı gelin laflarımızla değil, icraatlarımızla gösterelim. Öyle yapalım ki; ekonomik koşulları yerinde değil diye çocuklarımız eğitim ve öğretim hakkından mahrum kalmasınlar, bu kentte hiçbir arkadaşımız bu kentte yatağa aç girmesin, gelin, bu kent için ne yapabiliyorsak rol model olup hep birlikte el birliğiyle omuz omuza birlik olalım” dedi.

  DENİZ’LERİ ANMAK…

  “Deniz’leri anmak, sadece 6 Mayıs’ta nostaljik şeyler söylemek, birkaç slogan atıp, bunu unutma işi değil” diyen Başkan Sandal, “Bu çizgiden saptığımız her noktada bizi eleştirmenizi onurlu bir davranış olarak görürüz. Size söz veriyorum. Bu yol bizim yolumuz ve bu yoldan ayrılmayacağız, sapmayacağız, dönmeyeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

  YÜKSEL, “BİZ HİÇ YENİLMEDİK”

  68’liler Platformu Başkanı Gazeteci-Yazar Okan Yüksel ise, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını şiirler okuyarak andı. Yüksel, “Deniz’ler Mahir’ler, İbo’lar, Aydın Ertenler, bizlere soylu bir miras ve onurlu bir görev bıraktılar. Biz 68’liler olarak hiç yenilmedik, hiç teslim olmadık, ağlamadık. O günlerden bugünlere yine görevimizin başındayız. Türkiye’yi faşizme ve yobazlara teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

  BAŞKAN SANDAL, ANI DEFTERİNE YAZDI

  Başkan Sandal konuşmaların ardından anı defterini imzalayarak şu ifadelere yer verdi:

  Üç fidan, üç bilinç, üç yurtsever cesur devrimci… Bir uzun yoldu yürüdüğünüz... Memleketin okullarına, fabrikalarına, tarlalarına, kalplerine uğradınız durak durak... Tam bağımsızlık, antiemperyalizm şiarıyla yürüdünüz adım adım… Geçtiğiniz her noktaya aydınlığın, devrimciliğin tohumlarını serpiştirdiniz. Sizi bu memleketin kalbinden ve bilincinden dar ağaçlarıyla koparabileceklerini sandılar, siz fidan oldunuz, yüz binlerce fidana ardınızdan yetişti. Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsızlık ülküsünün peşinde, daha eşit, daha adil, daha özgür bir memleket ve başka bir dünya mümkün diyenler var. Sizlerin mirasıdır bu, sizlerin ve sizler gibi nice yiğit devrimcinin…  Bugün Bayraklı’da sizleri anmak için toplanmış buluyoruz. Sizi asla unutmadığımızı, unutmayacağımızı tekrar tekrar hatırlatmak için bir aradayız. Bayraklı sokaklarında, caddelerinde, parklarında, meydanlarında sizleri yaşatmak için birlikteyiz. Bu memlekete olan sevginiz ölümden de öte bir sevgiydi. Aynı sevgiyle bizler de Bayraklı için, İzmir için, memleket için çalışmaya ve mücadeleye devam edeceğiz. Daha eşit, daha özgür, daha adil bir Türkiye umuduyla anılarınız önünde saygıyla eğiliyorum.


Bu Haberin Manseti :

'3 Fidan' Bayraklı'da anıldı
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim