'5G'ye bilim camiasından destek

 • Haber Saati : 07 Mayıs 2015, Perşembe 21:31:34 - 4 Yıl önce eklendi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin 5G teknolojisine geçmesi gerektiğine ilişkin açıklamalarına, Selçuk Üniversitesi (SÜ) İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden destek geldi.

   
  SÜ İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ersöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitelerde teknolojik ve bilimsel altyapıların kurulmasının zorunlu olduğunu söyledi.
   
  Ar-Ge desteklerinin, katma değeri yüksek teknolojik projelere verilmesinin önemine dikkati çeken Ersöz, gelişmiş ülke standartlarına ulaşılabilmesi için "nano teknoloji", "biyo teknoloji" ve "grafen teknolojisi" alanlarında desteklerin artırılması gerektiğini bildirdi.
   
  Ersöz, 2023 vizyonunun gerçekleşebilmesi için teknolojik altyapının bir an önce kurulması zorunluluğuna işaret ederek, "Altyapı, lisans ve uyumlaştırma çalışmalarıyla 4G'ye geçişin 12-13 milyar dolara mal olacağı ifade edilmektedir. Dünya, 5G teknolojisine odaklanmışken, 3G'ye oranla sadece hız avantajı sağlayacak 4G teknolojisine yüksek miktarda yatırım yapılması yerine, 5G'ye yönelik Ar-Ge yatırımlarının desteklenmesini, milli 'know-how'ımızın geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.
   
  Gelişmiş ülkelerde bilişim ve yazılım sektörünün itici güç olduğunun altını çizen Ersöz, Türkiye'nin bu sektörlere yapacağı yatırımlarla gelişmiş ülkeler seviyesini yakalayabileceğini aktardı.
   
  Orta gelir tuzağından çıkmak için önemli fırsat
  Ersöz, Türkiye'nin orta gelir tuzağından çıkması için 5G teknolojisini önemli bir fırsat kabul ettiklerini belirterek, şunları söyledi:
  "5G'nin, Türkiye'nin arzu ettiği yeni ekonomik kalkınmanın en önemli fırsatlarından biri olduğunu ve bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın 5G'ye geçiş önerisinin, 2023 vizyonunun da sembolü haline geleceğini düşünüyorum. Hindistan, Güney Kore, İngiltere ve İsrail gibi ülkeler 5G üzerinde çalışmaktadır. Türkiye'nin bu sert rekabet ortamında yerini alabilmesi için 5G teknolojisine yapılacak Ar-Ge yatırımları büyük önem arz etmektedir. Cumhurbaşkanımızın bu duyarlılığı ve bilime verdiği destek geleceğimiz için anlamlıdır. Bu tür ileri düşünce ve güncel hamlelerin ülkemizi bilim ve teknolojide daha ileriye taşıyacağı umudunu perçinliyor." 
   
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Nisan'da Ankara'da Türk Telekom'un 175. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende, dünyada 5G'nin, 3G altyapısı olan Türkiye'de ise 4G'nin konuşulduğunu belirterek, "4G ile zaman kaybetmemize gerek yok. İki yıl içerisinde Türkiye de 5G'ye geçmeli. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G'li bir çöplük haline döner" ifadelerini kullanmıştı.
   
   


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim