http://www.menemen.bel.tr/index2.asp

7 Haziran'da rakipleri ikiye katlayacağız

 • Haber Saati : 08 Mayıs 2015, Cuma 00:45:18 - 4 Yıl önce eklendi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Kanal 35’te katıldığı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  7 Haziran genel seçimlerinde İzmir sandığı için iddialı bir tahminde bulunan Kocaoğlu yatırım tartışmasına da değinerek rakamlar konusunda AK Parti İzmir adayı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yanlış bilgilendirildiğini ifade etti.
   
  BİLGİ AKIŞINDA PROBLEM VAR
  Kocaoğlu söze İzmir’de yola 466 projeyle çıkan AK Parti adayı bakan Eroğlu’na yanıt vererek.başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘‘Veysel Bey’e bilgi akışında problem var. Süreç genel seçim havasında değil de yerel seçim havasında geçiyor. Ve Büyükşehir Belediyesi devamlı olarak hedef alınıyor, haksız eleştiriler görüyor. Ben en başında Bakan Bey İzmir’e geldiğinde de kibarca söylemiştim. Gelecek haksız eleştirilere bundan sonra da her platformda cevap vermeye hazırız’’ dedi.
   
  HADİ İCRAATİ GÖRELİM
   Kocaoğlu ayrıca Eroğlu’nun ‘‘Körfezi biz temizleyeceğiz’’ sözlerine de ve yanıt verdi ve şunları söyledi: Tüm arıtmalar bitmiş, çalışmalar devam ediyor, bizim yetkimizde körfeze akan tüm kanalizasyonlar bitirilmiş, körfez iyiye doğru dönmüş, eski günlerini yaşıyor. İzmir körfezinde yüzülebilir. Körfezde Aziz Kocaoğlu olarak yüzerim. Ama belediye başkanı olarak yüzmem, örnek olmam. Kuzeydeki sirkülasyon kanalı açılmadan yüzmem. Tam iki sene 15 Mayıs 2013’de ÇED raporu almak için başvurduk. Mavişehir’de vapur iskelesi yapacağız, ÇED raporu alamadığımız için yanaşma yolu yapamıyoruz, iskeleyi yapamadık. O raporun gelmesi için, Bakan’ın ÇED raporunun çıkması konusunda destek vermesi gerekir. İki senedir bekleyen Büyük Körfez Projesi’nin ÇED raporu gelecek mi, gelmeyecek mi? Ben Hani Bakan diyor ya, “Ben icraate bakarım diye”, “Onlar konuşur, ben yaparım” diye, hadi bakalım icraati görelim...”
   
  BİZ YAP-SAÇTI DEĞİLİZ
  Büyükşehir Belediye Başkanı, Buca’daki Sosyal Konutlar önünde bir açıklama yaparak AK Parti grubu adına Büyükşehir’i eleştiren Bilal Doğan’a yanıt verdi. Başkan, ‘‘Herkes kenti dünya görüşüne göre yönetir. Biz bu kenti halkımızla yönetiyoruz. Biz bu konutları kentsel dönüşüm yapacağız, vatandaşımızı sokakta bırakmayalım, maliyetine vatandaşlara verelim diye yaptık. Bu konutları rezerv olarak tutalım diye yaptık. Uzunderede’deki konutları da bu yüzden aldık. Biz bunları yavaş yavaş satıyoruz. Bizim niyetimiz yap satçılık yapmak, konut yapıp satmak değil. Talep düşük olduğundan konutlar boş duruyor. Kentsel dönüşümün önünde belli uzlaşma engelleri var. Bu sıkıntı Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın da önünde var. Onların bir tane bile bitmiş projesi yok. Konutlar rezerv konutu, dönüşümde isteyen vatandaşlarımıza vereceğiz. Bunlarla iftihar edilmesi gerekir. Konutların çürümeye yüz tuttuğu yok. İstersek bir ayda satarız. Homeros Bulvarı’nda viyadük ve yol yapıyoruz, o vatandaşlarımıza evinizin yerine ev alabilirsiniz diye, yine Buca’da ev sunuyoruz.  Bu bizim kente bakışımız… Benim için önemli ama sayın meclis üyesi için önemli olmayabilir. Benim dünya görüşüm, insana bakışım bu. Satmak problem değil, ama yapmak problem’’ ifadelerini kullandı
   
  KENTİ RANTA TESLİM ETMEDİM
  Kocaoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’le yaşadığı tartışmada sarf ettiği ve gündeme damga vuran ‘parsel parsel’ sözlerine de atıfta bulunarak AK Belediyeciliği eleştirdi. Görev yaptığı süre içinde kenti ranta teslim etmediğini söyleyen şöyle konuştu: ‘‘AK belediyeciliğin nasıl bir belediyecilik olduğunu, merkezi hükümetin İzmir’e nasıl baktığını herkes biliyor. Biz kentimizi koruyoruz, havamızı, toprağımızı, suyumuzu koruyarak büyüyoruz, kalkınıyoruz. Evrensel ahlak kurallarını dikkate alıp, aklı ve bilimi kullanıyoruz. Katılımcı bir demokrasi anlayışı ile kentimizi yönetiyoruz. Bir başbakan yardımcısının rant konusunda aynı partili bir belediye başkanını medya önünde nasıl eleştirdiğini görüyoruz. Ben 397 yılla yargılanıyorum. Benim bugüne kadar hesabını veremeyeceğim hiçbir şey çıkmadı. Bir kuruşluk mal satmadık. Kenti ranta teslim etmedim. Kenti, malları mülkleri korumaya çalıştım. Korurken de geliştirdim. Gelişmek demek vahşi şehirleşme demek değildir. Bizim yaptığımız hizmet anlayışı da budur. İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en güçlü belediyesidir. İzmir’de AK Belediyecilik olsaydı, Kadifekale’ye, İnciraltı Ormanı’na, Kültürpark’a Kuş Cenneti’ne, Fuar İzmir’e hangi gözle bakardı?’’
   
  ÇALAKALEM PROJELER 
  Ak Belediyeciliği eleştiren Kocaoğlu konuşmasının bu bölümünde AK Parti’nin bir önceki genel seçimlerde İzmir’e vaat ettiği 35 projeyi de topa tuttu. Kocaoğlu, ‘‘Sabuncubeli Tüneli kaldı, durumu belli. Konak Tüneli’nden sonra trafik ne olacak, üstündeki konutlar ne oldu, o da ortada… Bunlar seçim arifesinde yazılmış, çalakalem projeler. Masa başında hazırlanmış projelerdir. Gazeteden kopyalanmış, öyle yapılmış projeler gibi örnekler de var. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İzmir’de yaptığı en büyük yanlış, İzmir’i anlayamaması. 81 vilayetin çoğunda “Bana oy  verirseniz size hizmet edeceğim” diyebilirsiniz. Diğer illerde vatandaşlar bunu kabul edip, size oy da verebilir. Ama İzmirli bu tehdide pabuç bırakacak bir kent ve kentli değildir. Siz bu kentte hizmet yapmak zorundasınız. İstanbul’dan sonra merkezi hükümete katkı koyan en büyük kent İzmir. Abanın altından sopa gösterirseniz, İzmir’de bu tutmaz”  şeklinde konuştu
   
  O ZAMAN BEN DE GÜNCELLEYEYİM
  Başkan programda AK Parti hükümetinin 13 yıllık süre içinde İzmir’e yaptığı yatırım tartışmasına bir kez daha değindi. İfade edilen rakamların sürekli değiştiğinin altını çizen Kocaoğlu, Bakan Eroğlu üzerinden eleştiri de bulunarak ‘‘Dün 28 milyardı, bugün 29 milyar olmuş. Yaptıkları yatırım 7 milyar TL’ydi. 7 milyarı güncelleyip 29 milyar yaptıysa, o zaman ben de rakamları güncelleyeyim, 30 milyar yatırım yaptım diye ortaya çıkayım... Yatırım ayrı şey, harcama ayrı şey... Hükümet İzmir’den 42 milyar almış, 9 milyar harcamış. Bu para valisinden polisine, hakiminden savcısına verdiği paradır. Bu para ayrı şey, yatırım ayrı şey. Devletin rakamları 7 milyar TL diyor. Bakan Bey “Ben bu kadar yatırım yaptım” diye nutuk atacak, bu yanlış şey… Bir devlet adamına, bir bakana bu yakışmıyor. Olacak iş değil… Bizim hazineye bir kuruş borcumuz yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notu, hükümetinkinden 9 basamak yukarıda” diye konuştu.
   
  İKİYE KATLAYACAĞIZ
  Kocaoğlu’ndan açıklamlarının son bölümünde iddialı bir 7 Haziran tahmini geldi. Genel seçim sürecine değinen ve sahada edindiği izlenimleri aktaran Başkan Kocaoğlu CHP’nin  AK Parti’yi sandıkta ikiye katlayacağını ileri sürdü. Başkan ‘‘Ben rakam işinden korkarım. Ama CHP İzmir’de açık ara önde gidiyor. Sürekli dağda, bayırdayım. Nabız tutuyorum. Gördüğüm bu. Partinin açık ara başarılı çıkacağına inanıyorum. 7 Haziran’da sandıkta sonucu göreceğiz. CHP’nin İzmir’de çok başarılı çıkacağına inanıyorum. Hatta açık ara başarılı çıkacağına inanıyorum. 2009 yılında AKP’nin Büyükşehir’de aldığı oy ile CHP arasındaki makasın daha açılacağına inanıyorum. 25 makasından daha da yukarıya çıkacaktır ve ikiye katlayacaktır. AKP’ye bir oy çıkarsa, CHP’ye iki oy çıkacaktır. 10 tane milletvekilinin adresi belli de, üç tane milletvekilinin adresi karambolden çıkacak. İki bölgede diğer üçü nereye gider, o son anda belli olacak. HDP’nin yüzde 10 barajını aşacağına inanıyorum. Ama barajın kalkması daha doğru. 9’lara gelen bir partinin bir puan daha alıp meclise girmesi daha doğrudur. İzmir’de milletvekili çıkartıp çıkartmayacağı konusunda kafamda soru işaretleri var. Son üç vekil de öyle belli olacak. Diğerleri ile kıyasladığımızda daha doğru bir liste çıkardılar. Özellikle ikinci bölgede, genel başkanımızın olduğunu düşünürsek... Kendisi bizi kırmadı, önseçime girdi, demokrasi örneği oldu, daha ne isteriz...” dedi.

Bu Haberin Manseti :

7 Haziran'da rakipleri ikiye katlayacağız
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim