ABD'den flaş Türkiye açıklaması

 • Haber Saati : 09 Mayıs 2015, Cumartesi 02:03:00 - 5 Yıl önce eklendi.
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony John Blinken, IŞİD'le mücadelede Türkiye'nin önemli bir ortak olduğunu belirterek, iki ülkenin bu konuda yakın iş birliği içinde olduğunu ve bunun derinleştirilmesi konusunda hemen her gün temasta bulunduklarını söyledi.

  Blinken, 2. Dünya Savaşı'nın 70 yıl dönümü vesilesiyle düzenlediği telekonferansta savaşın sonucunda ortaya çıkan ortak kurumlar, ortaklıklar ve modern Trans-Atlantik ilişkisini ele aldı, basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularına cevap verdi.
   
  2. Dünya Savaşı'nın dünyanın gördüğü en yıkıcı savaş olduğunu belirten Blinken, savaş sonucunda Avrupa yıkıntıya dönerken milyonlarca insanın da canından olduğuna değindi.
   
  Savaşın, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve her bir bireyin onuruna saygıyı esas alan Trans-Atlantik toplumunun oluşumu gibi yeni bir başlangıçları da beraberinde getirdiğini ifade eden Blinken, daha güvenli, müreffeh ve bağımsız dünya inşa etme hedefinde olan Trans-Atlantik toplumunun bugün her zamankinden daha canlı olduğunu kaydetti.
   
  BLİNKEN GAZETECİLERİN SORULARINI YANITLADI
   
  Suriyeli muhaliflerin eğitilmesiyle ilgili "ABD ve Türkiye arasında görüş ayrılığı yaşandığı ve eğit-donat programının yakın zamanda başlamayacağıyla" ilgili haberlerin sorulması üzerine Blinken, ABD ordusu ve müttefik güçlerin halihazırda Suriyeli muhalifleri eğitmeye başlamış olduğunu söyledi.
   
  Eğit-donat programında eğitim safhasının oldukça önemli olduğuna dikkati çekenBlinken, programın, Suriyeli muhaliflerin IŞİD saldırılarına karşı kendilerini koruyabilmelerini artırmayı, muhaliflerin kontrollerindeki bölgelerin güvenliğinin sağlanmasını, ABD'yi, dostlarını, müttefiklerini ve Suriye hallkını teröristlerden gelecek tehditlere karşı korumayı ve Suriye'deki anlaşmazlığın müzakereyle çözülmesi konusunda şartların oluşmasını sağlamayı amaçladığını belirtti.
   
  IŞİD tehlikesinin bölgede oluşturduğu tehlikenin uluslararası toplum tarafından tanındığını aktaran Blinken, eğit-donat programının IŞİD'e karşı yürütülecek çabalarda hayati bir unsur olduğunu dile getirdi. Uluslararası koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü mücadeleye 70 ülkenin destek verdiğine işaret eden Blinken, "Türkiye bu çabalarda önemli bir ortak. IŞİD kaynaklı tehditlerle mücadelede çok yakın iş birliği görüyoruz. Bu iş birliği halihazırda zaten güçlü ve bunu nasıl daha derinleştirebileceğimiz konusunda da neredeyse hemen her gün temas içindeyiz" diye konuştu.
   
  Blinken, konuşmasında Rusya'nın Ukrayna'nın doğusundaki eylemlerine de değindi. Rusya'nın sadece bir ülkenin sınırını ihlal etmekle kalmadığını, Trans-Atlatik ortaklığının temelini oluşturan esasları ve inşa edilmeye çalışılan dünya düzenini de tehlikeye attığını anlatan Blinken, "Bağımsız bir ülkenin sınırları ve toprak bütünlüğü güçle değiştirilmez" ifadesini kullandı.
   
  Demokrasilerde ülkenin geleceğini belirlemenin vatandaşlara ait olduğunu kaydedenBlinken, tarihte kalmış dil temelli ulusçuluğunun yeniden diriltilmemesi gerektiğini vurguladı, uluslararası kamuoyunun tüm üyeleri için ortak kuralların geçerliği olduğunu, bu kurallara uymayanların sonuçlarına da katlanmaları gerektiğini ifade etti.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim