AKP Buca’daki dört kişi için flaş karar

 • Haber Saati : 24 Ocak 2020, Cuma 15:01:37 - 1 Yıl önce eklendi.
Buca’da yaşanan olay sonrasında komisyon kararını verdi.

  Buca Belediyesi’nde Ocak ayının başında gerçekleşen meclis toplantısında Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Başkan Erhan Kılıç’ın denetim komisyonu seçiminde yaptığı hamle AK Parti’yi karıştırmıştı. 

  Başkan Kılıç’a 30 milyonluk kredi çekme yetkisi veren önerge ile denetim komisyonuna üye seçimi tartışmalara neden olmuştu.

  Yasal olarak belediye meclis üyelerinden seçilmesi gereken denetim komisyonuna CHP Grubu Uğur Aydın, Filiz Meraklı ve Bülent Uygur’u;  AK Parti Grubu ise Burçin Kevser Tourchian ve İzzet Pilgir’i aday göstermişti.  Kapalı zarf ile yapılan oylama öncesinde başka isimlerin aday olup olmayacağı sorulmuştu. Bunun üzerine AK Parti Grubu’ndan Ünal Ömür, Mustafa İnce ve Mehmet Adıyaman da aday olduklarını ifade ederek seçime girmişti.  Seçim sonrasında CHP’li isimler aynen seçilirken AK Parti’nin grup kararı aldığı isimler seçilemedi. Burçin Kevser Tourchian ve İzzet Pilgir yerine AK Parti’den Ünal Ömür ve Mustafa İnce denetim komisyonuna girmişti.

  CHP’li Belediye Başkanı Kılıç’ın oluru ile CHP’li meclis üyelerinin destek verdiği Ömür ve İnce bu kez belediye başkanı Kılıç’a yetki veren ve 30 milyonluk kredi çekimi sözleşmesinin önünü açan önergeyi onaylamıştı.

  AK Parti Grubu’nun ret kararı verdiği kredi talebine Ünal Ömür, Mustafa İnce, Mehmet Adıyaman ve Memduh Kaymaz olur vermişti. AK Parti grubu bir anda karışırken CHP’li 3 isim ise dikkat çeken bir şekilde “hayır” demişti. Kredi çekimine CHP’den Serkan kalmaz, Hüseyin Duyan ve Ersin Eroğlu'nun ret oyu vermesinin ardından boşluğu AK Partililer tamamlamış oldu.

  Parti tüzüğüne ve ilkelerine aykırı davranan AK Partili isimlerin bu hamlesi önce il başkanlığına ardından genel merkeze taşınmıştı. Buca İlçe Başkanı Ali Boyla durumu İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’ye iletmişti. Meclis üyeleri ayrıca durumu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’a da iletmişti. İsimlerin bu hamlesinin ardından önce ilçede sonra da il başkanlığında incelemenin başlatılacağı öğrenilmişti.

  Savunmaları alınacak isimler parti yönetimine gerekçeli kararı sağlıklı olarak anlatamazlarsa grup kararına karşı çıkmaktan kesin ihraç istemiyle disipline gönderilecekti. Gelinen süreçte flaş bir gelişme yaşandı.

  AK Parti ihraç yolunu seçmedi. Alınan grup kararına uymayan dört AK Partili Ünal Ömür, Mustafa İnce, Mehmet Adıyaman ve Memduh Kaymaz’ın savunmaları alındıktan sonra seçildikleri komisyondan istifa etmelerine karar verildi. Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim