http://www.edremit.bel.tr/

Arıtman: Kadınsız demokrasi, eksik demokrasidir

 • Haber Saati : 15 Şubat 2019, Cuma 16:23:58 - 6 Ay önce eklendi.
CHP 22. Ve 23.dönem İzmir Milletvekili olarak görev yapan ve son olarak 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimde İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıklayan Canan Arıtman, aday belirleme sürecini eleştirerek özellikle kadın kotası konusunda büyük bir haksızlık yapıldığını belirtti.

  Arıtman yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

  "Sayın Genel Başkan;
  31 Mart Yerel seçimleri için CHP deki aday belirleme süreci ve neticeleri çok vahim bir tablo ortaya koymuştur. 
  Emeğin partisi olan CHP de emekte, liyakatta yok sayılmıştır. En önemli, en vahim eksiklik ise bu süreçte Demokrasi ilkesinin hiç ama hiç olmamasıdır. Adaylaştırma sürecinde hiçbir demokratik yöntem uygulanmamıştır. Hiçbir değerlendirme skalasının uygulanmadığı süreç, farklı ekiplerin çıkar çatışması şeklinde, bir hengame içinde ve partinin tüm değerlerinin katledildiği bir savaş görüntüsünde, kalplerimizde derin yaralar açarak, tarihe de utanç duyulacak bir sayfa olarak geçmiştir. 
  Hak, hukuk, adalet, eşitlik, demokrasi diye haykırdığımız partimizde bu değerlerin hepsinin birden yok sayıldığını görmek ve yaşamak çok ağır geldi. Bu yaşananlardan sonra, genel başkandan sade üyemize kadar kamuoyunun karşısında bu değerleri nasıl talep edeceğiz? Nasıl inandırıcı olabileceğiz? Nasıl kadın hakları, kadının siyasal hakları diyebileceğiz?.. 

  Ankara'daki hiç kadın adayımız yok.. 

  İstanbul'un 39 ilçesinden sadece birinde, İzmir'in 30 ilçesinden yine sadece ikisinde kadın adayımız var. 
  Türkiye 'de kadın nüfusunun erkek nüfusundan fazla olduğu tek kent olan İzmir' de AKP nin bile gerisine düştük. Cumhur ittifakı 6 ilçede kadın aday gösterirken biz 2 kadın adayla sınıfta kaldık. Ve böylecede en erkek egemen parti sıfatınıda kazandık.. 
  Her yerde parti tüzüğümüzde %33 kadın kotası var diye öğünürken kadın aday oranımız % 4,5 da kaldı. Bu durum partimiz için büyük bir ayıptır. 
  İlk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk ;Cumhuriyetin ilk 10 yılında gerçekleştirdiği devrimlerle Kadının tüm  İnsan Haklarını bizlere kazandırdı. Hemde bugün öykündüğümüz Avrupa ülkelerinden onlarca yıl önce.. Daha 1930 da ülkemizde kadınlar Belediye Başkanı, belediye meclis üyesi seçildi. 1935 de ilk kez milletvekili seçildiğimizde mecliste kadın oranı %4,6 idi. 
  2019 da kadın aday oranımız %4,5
  Ne yazıkki seçilen kadın oranı çok daha düşük olacaktır. 
  Bunun hesabını kadınlarımıza, toplumumuza nasıl vereceksiniz?.. 
  Kadınların siyasette seçilme haklarını da kullanmak istemeleri salt bir eşitlik talebi değildir. Özünde bir Demokrasi talebidir. 
  Nüfusun yarısını oluşturan kadınlar makul oranlarda siyasette, karar mekanizmalarında yer almazlarsa orada demokrasiden bahsedilemez.. 
  Kadınsız Demokrasi olmaz.. 
  Kadınsız demokrasi, Eksik Demokrasidir.. 
  Veya bir bilim kadınımızın dediği gibi Ayıplı Demokrasidir.. 
  Bu ayıbı, bugüne değin herşeyiyle öğündüğümüz partimizinde işlemesi çok üzücüdür.
  Korkum odur ki bu ayıbın bedeli de ağır olacaktır. Bu durum telafi edilmeden, başta genel başkan ve genel merkez yöneticileri olmak üzere hiçbir CHP linin Demokrasi den bahsetmeye, Demokrasi söylemine, başka partilere Demokrasi öğütlemeyede hakkı olmayacaktır. 
  Kadın aday derken, daima, emeği, birikimi, deneyimi ve toplumsal karşılığı olan kadınları kastettik.En azından memleketim ve seçim bölgem olan İzmir 'deki kadın adaylarımızın hepsinin örğütten gelen, parti emekçisi, bilgili, birikimli, deneyimli, toplumsal karşılığı olan, yapabilirliği yüksek kadınlar olduğunu çok iyi biliyorum. Yerel yöneticilik görevini, en az aday gösterdiğiniz erkekler kadar iyi yapabileceklerinden, onlardan daha çok oy getirebileceklerinden, daha dürüst, daha şeffaf, daha halka yakın, daha güvenilir ve çalışkan olduklarından eminim. 
  Kadın adaylara çok büyük haksızlık yapıldı. Kadınlar yok sayıldı.. 
  Sayın Genel Başkan;bu durumu seçmenlere ve özelliklerde kadın seçmenlere nasıl izah edeceksiniz?.. 
  Ben şahsen, kadınlardan bırakın oy istemeyi, yüzlerine bile nasıl bakacağım bilemiyorum.. 
  Lütfen gelin İzmir'de kadın seçmenlerden siz oy isteyin.. Nede olsa İzmir milletvekili siniz. Hesap verme sorumluluğunuz var.. 
  Bir TV kanalındaki "kadınlar erkek adayları istedi" sözünüzü hayret ve esefle karşıladım. Partide söz ve karar hakkı olan Kadın varmı ki?.. Varsa bizde öğrenelim. Sizde gereğini yapın. Eşitlik, demokrasi, ve adalet ilkelerimizi  yerine getirmiyen kadın yöneticileri görevden alın. Bu arada CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ile İstanbul, Ankara, İzmir İl Kadın kolları başkanları ile il başkanlarını, kadınların haklarını koruyamadıkları için istifaya davet ediyorum.. 
  Zaten bundan sonra 8 Mart'larda, 5 Aralık'larda halkın karşısına çıkıp söz söyleyebilecek yüzleri olmayacak.. 
  Ben aslında erkek adayları isteyen kadınlara değilde kadınları talep etmiyen, kadın adaylar için baskı unsuru olmayan erkek yöneticilere esef ediyorum. 
  Sayın Genel Başkan;
  CHP de kadınların değil esas erkeklerin eşitlik ve demokrasi talep etmesi lazımdırki Çağdaşlık ülküsünü yakalıyabilelim..Atatürk 'ün talep ettiği "Muasır Medeniyet" seviyesine çıkabilelim ve ülkemizin yarınlarını aydınlatabilelim.. 
  Biz CHP li kadınlar olarak Cumhuriyetle kazandığımız hakları koruyabilmek için CHP yi korumamız gerektiğinin bilincindeyiz. Her şeye rağmen partimizin başarısı için, bir oy daha fazla alabilmesi için var gücümüzle çalışacağız. Ve sonrasında da bu büyük demokrasi ayıbını temizlemek için mücadele edeceğiz... 

  Saygılarımla
  Dr. Canan Aritman 
  22. Ve 23.dönem İzmir Mv."


Bu Haberin Manseti :

Arıtman: Kadınsız demokrasi, eksik demokrasidir
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim