Bakan, Başbakanlık Ofisi'nin akıbetini sordu

 • Haber Saati : 30 Kasım 2018, Cuma 15:30:19 - 8 Ay önce eklendi.
Başbakanlığın kullandığı binaların akıbetini soran CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan yanıt geldi.

  Başbakanlığın kullandığı binaların akıbetini öğrenmek için 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e bilgi edinme başvurusu yapan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’a CİMER’den, “Başvurunuzda bahsettiğiniz konu ile ilgili yetkili makamlar tarafından kamuoyuna yapılacak açıklamaları takip etmeniz tavsiye olunur” şeklinde ‘tavsiye’ yanıtı gelmişti.

  Konuyla ilgili yazılı soru önergesi de veren CHP’li Bakan’a Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan bu kez yanıt geldi.

  BAŞBAKANLIK İZMİR OFİSİNİN AKIBETİ BELİRSİZ 

  Cumhurbaşkanlığı’na, 24 Mayıs 2015 tarihinde 37’nci Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yanındaki eski Merkez Bankası’nın binasında açılan Başbakanlık İzmir Çalışma Ofisi’nin kime tahsis edileceği ve/veya hangi amaçla kullanılacağını soran Murat Bakan’a “İzmir çalışma ofisinin tahsisi ve hangi amaçla kullanılacağına ilişkin planlama süreci devam etmektedir” yanıtı verildi.

  EK BİNALARA DAİR BİLGİ VERİLMEDİ

  CHP’li Bakan, “Başbakanlık Çankaya Köşkü, Başbakanlık Resmi Konutu, (Milli Müdafaa Caddesi’ndeki) (eski) Başbakanlık Merkez Bina, (WillyBrand Sokak’taki) Başbakanlık Ek Bina, (Necatibey Caddesi’ndeki) Başbakanlık Ek Bina ve Başbakanlık Basın Yayın Ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Binası kime/hangi kurum veya kuruluşa tahsis edilecek ve/veya hangi amaçla kullanılacaktır?” sorularını sordu.

  Fuat Oktay tarafından verilen yanıtta, “Başbakanlık Merkez binası Adalet Bakanlığına devredilmiştir. Çankaya Yerleşkesi ise Cumhurbaşkanının makam çalışmalarında ve Ofis Başkanlıkları ile Politika Kurullarının büro hizmetlerinde kullanılmaya devam etmektedir” denildi.

  Gelen yanıtta Başbakanlık ek binaları ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Binası’na ilişkin bilgi verilmedi.

  BİNALARIN DURUMU

  Başbakanlık tarafından kullanılan Ankara, İstanbul ve İzmir’de pek çok bina var. Bundan 81 yıl önce inşa edilen, 65 hükümete 31 başbakana ev sahipliği yapan Ankara Kızılay’daki Başbakanlık Merkez Binası’nın Adalet Bakanlığı’na verileceği daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı. Mevcut Adalet Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın tam karşısında bulunan Başbakanlık merkez binası ile birlikte bölgenin bir Adalet Kampüsü olması planlanmıştı. Ankara’da içinde Atatürk’ün kullandığı Müze Köşk’ün de bulunduğu Çankaya Köşkü’nün akıbeti de gizliliğini koruyor. Köşk’e son ev sahipliği yapan eski Başbakan, şimdiki Meclis Başkanı Binali Yıldırım, sistem değişikliğinin ardından makamı kapatılsa da Çankaya Köşkü’nü bir program için kullanmıştı. Çankaya Köşkü’nün dışında Ankara’da Başbakanlık Resmi Konutu ve iki tane daha ek bina bulunuyor. Öte yandan İstanbul ve İzmir’de de Ahmet Davutoğlu tarafından açılan Başbakanlık Çalışma Ofisleri de bulunuyor.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim