Başkan Oğuz’un telefonunda kimler çıktı?

 • Haber Saati : 19 Aralık 2019, Perşembe 13:35:27 - 1 Yıl önce eklendi.
FETÖ-PDY soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un savcılık kayıtlarına göre telefon görüşmelerinde bulunan kişilerle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

  Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmesinin ardından yaşanan süreç devam ediyor. Başkan Oğuz’un ifadeye çağrılmasına neden olan telefon kayıtlarında yer alan isimlerle ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. FETÖ/PDY yapılanması içinde üst düzey görevlerde bulunan isimlerin aradan geçen zaman diliminde birçok çalışma yaptığı kayıtlara geçti.  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği raporda isimleri yer alan kişiler örgüt içinde kod adlarıyla da biliniyor.

  Başkan Oğuz’un bizzat kullandığı ve herkes tarafından bilinen 05324160939 numaralı telefon hattı ile yine Oğuz adına kayıtlı olduğu ortaya çıkan fakat Muhammet kod adlı Lokman Uçan tarafından kullanılan 05334160980numaralı hattın karşılıklı olarak 43 kez arandığı tespit edilmişti. HTS kayıtlarına göre 29 Temmuz 2017-9 Kasım 2018 tarihleri arasında 19 kez de aynı yerde sinyal veren iki hat derinlemesine analiz edildi.

  Emniyet kayıtlarında İzmir ili Hava Kuvvetleri yapılanmasında “mahrem imam” olan ve FETÖ/PDY örgütü içinde “müdür yardımcısı” pozisyonunda bulunan Uçan’ın Konya merkezli FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmada örgütün TSK'ya yerleştirdiği askeri personele "mahrem imamlık" yaptıkları iddiasıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan 134 şüpheli arasında yer aldığı tespit edildi.

  FETÖ’nün  şemasına göre örgüt içinde bir müdüre bağlı olarak çalışan müdür yardımcıları düzenli toplantılara katılıyor. Kendi altında bulunan öğretmenler grubundan aldığı bilgi ve belgeleri müdüre iletiyor. Müdür yardımcıları, öğretmenler grubunda bulunan öğrenciler ile tek tek ilgileniyor. Altında çalışan öğretmenlerin ve subayların evlenme işlemlerini takip eden müdür yardımcıları ayrıca öğretmenlerden gelen aidat, abonelikler gibi gelirleri müdüre teslim eden kişi olarak biliniyor.

  AKINCILAR’IN BEYİN TAKIMI!
  Raporda yer alan ve Başkan Oğuz’un görüşme kayıtlarında 10 Aralık 2012 ile 24 Mart 2014 tarihleri arasında 10 kez temas kurduğu belirtilen Hakan Çiçek ile ilgili bilgiler de netleşti. Metin ve Feyzi kod adlarını kullanan Çiçek’in emniyet kayıtlarında o dönem Deniz Kuvvetleri yapılanmasında yer alan mahrem imamlar arasında bulunduğu belirlendi. 

  15 Temmuz Darbe Girişimi’nde en kritik yer olan Akıncılar Üssü’nde süreci yöneten Adil Öksüz, Nurettin Oruç, Kemal Batmaz ve Harun Biniş ile birlikte sivil yapılanmadan birisi olan Hakan Çiçek yakalanarak cezaevine gönderilmişti. Akıncılar Üssü civarında tarlada telefonu bulunan ve yakalanan Çiçek’in defalarca Amerika’ya gittiği, Fethullah Gülen ile görüştüğü tespit edilmişti. Çiçek’in, 15 Temmuz günü “Eczacı Abdi” isimli birisi vasıtasıyla telefonundan Fethullah Gülen ile yaptığı telefon görüşmesi kayıtlara geçmişti. Ayrıca, darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin ABD’ye sunduğu deliller listesinde Çiçek’in konuşmaları, telefon kayıtları yer almış, Gülen’in işin içinde olduğu rapor edilmişti.

  MÜLKİYE İMAMIYDI
  Başkan Oğuz’un telefon HTS kayıtlarında savcılık kayıtlarına göre bulunan bir diğer isim ise Mahmut Akdoğan. 23 Temmuz 2017 tarihinde görüştüğü isim olan Akdoğan, FETÖ’nün mülkiye imamı olarak biliniyor. Akdoğan, örgüt içinde İçişleri Bakanı’na muadil olarak doğrudan Türkiye imamına bağlı olarak faaliyet yürütüyor. Ülke genelindeki vali ve kaymakam atamaları ile ilgili bakanlıklar seviyesinde kadrolaşma çalışmaları mülkiye imamı aracılığı ile yapılıyor. Örgüt faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü büyük illere ve finansal getirisi yüksek il ve ilçelere kamu personeli atamaya özen gösteriyor.  Savcılık ve emniyet kayıtlarına göre; mülkiyede uzun zamandır örgütlenme tamamlandığı için mülkiye imamlığı mahrem hizmetler sınıfından çıkarılmıştı. Mülkiye imamlığı örgüt görevini Yusuf kod adını kullanan Mahmut Akdoğan yapmaktaydı. Akdoğan kayıtlara göre, mülkiye imamlığı görevini FETÖ’nün “başyüceler şurası” olarak bilinen en tepe noktasında bulunan Kaynak Holding Başkanı Naci Tosun’dan devralmıştı.

  STRATEJİK KONUM VURGUSU 
  Kayıtlara göre Başkan Oğuz’un 15 Kasım 2008 ile 17 Eylül 2011 tarihleri arasında beş kez görüştüğü bir diğer isim ise Faruk kod adını kullanan Feyzullah Demirci’nin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün Deniz Kuvvetleri Mahrem Yapılanması içerisinde "genel müdür" pozisyonunda faaliyet gösterdiği tespit edilmişti. Genel müdür kayıtlara göre; altında bulunan isimlerin atama, evlenme, görev alma, kurmaylık gibi konular ile ilgili karar alma mercii olarak biliniyor. Müdürler, müdür yardımcıları ve öğretmenleri koordine ederken stratejik konumda bulunan üst düzey askeri personelle direkt irtibat kurabiliyor. Özellikle personel, istihbarat, eğitim gibi kritik konumlarda görevli yüksek rütbeli personel direkt olarak müdüre bağlı faaliyet gösterebiliyor. Müdürlerin altında bir müdür yardımcısı bulunuyor. Müdür yardımcıları yaptıkları tüm faaliyetleri müdüre bildirmekle yükümlü olurken gizlilik ana unsur olarak dikkat çekiyor.

  ÖRGÜTÜN İNSAN KAYNAKLARI ŞİRKETİ 
  Başkan Oğuz’un telefonundaki HTS kayıtlarında ortaya çıkan bir diğer kişi ise Orhan kod adlı Olcay Malaker… 22 Mayıs 2007 ile 6 Ocak 2015 tarihleri arasında beş kez görüştüğü Malaker, örgütün emniyet mahrem imamlar yapılanmasında faaliyet gösteriyor. Malaker, örgütün insan kaynakları uzmanlığı üzerine çalışan “Referans İş” isimli firmada aktif çalışan olarak görünüyor. ByLock kullanıcısı Maleker'in, 12 Temmuz 2016'da şirketin tüm hisselerini aldığı tespit edildi.

  Kayıtlara göre; Referans İş Şirketi örgütün iş ve işçi bulma kurumu olarak faaliyet yürüttüğü gibi orada çalışan kişilerin neredeyse tamamının birimde (mahrem) çalıştığı, örgüt üyeleri arasındaki evlilikler için örgüt üyelerinin dosyalarının bu firmaya bırakıldığı, bölge hadimlerinin (esnaftan para toplayan örgüt üyeleri) oraya geldikleri, örgütün personel listesinin bu şirkette bulunduğunu tespit edildi. Örgütün legal görünümlü uzantısı olan Referans İş, görünürde iş istihdamı, danışmanlık faaliyeti yürüten bir yer olarak biliniyor. Bu firma kayıtlarında örgütün tüm sivil imam yapılanmasının bulunduğu tahmin ediliyor. FETÖ/PDY örgütünün mahrem veya normal yapılanmasına ait tüm sivil imamları ile örgütün kurum çalışanlarının isimlerini toplayan Türkiye geneli FETÖ’nün İK şirketi olarak tanımlanıyor.
   

  egedesonsöz 


Bu Haberin Manseti :

Başkan Oğuz’un telefonunda kimler çıktı?
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim