Batur: Söz verdik, yapıyoruz

 • Haber Saati : 03 Haziran 2019, Pazartesi 19:10:50 - 1 Yıl önce eklendi.
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, kurmayı planladığı esnaf masası, engelliler, sivil toplum kuruluşları ve hemşehri dernekleri birimleriyle Konak Belediyesinin gücüne güç katmaya hazırlanıyor.

  Konak Belediyesi’nin Haziran ayı olağan meclis toplantısı, bayramın hemen öncesinde, arefe gününde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclisin açılış konuşmasını yapan Konak Belediye Başkanı Mimar Abdül Batur, Ramazan ayı boyunca kentin farklı mahallerinde iftar sofralarının kurulduğunu hatırlatarak, “Birbirine yakın mahallelerimizi birleştirerek gerçekleştirdiğimiz bu etkinliklerde semt sakinlerimizi aynı sofrada buluşturduk. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi. Batur, Gültepe’de bulunan orman arazisinin tahsisi konusunda yapılan çalışmaların bayramdan sonra tamamlanmış olmasını beklediğini de belirtti ve ‘emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’ dedi.

  Mayısın ruhuna yakışır kutlamalar

  Mayıs ayının hem cumhuriyet hem de Kurtuluş Mücadelesi adına çok önemli bir ay olduğuna işaret eden Batur, “Şehrimiz Konak, hem işgalin hem de kurtuluşun merkezi olarak birçok 1919’da,İzmir’in işgalinde, Gazeteci Hasan Tahsin’in ilk kurşunu attığı etkinliğe ev sahipliği yaptı. 15 Mayıs meydanda etkinlikler düzenlendi. Konak Belediyesi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Milli Kütüphane Vakfı işbirliğiyle Adnan Saygun’da muhteşem bir etkinlik düzenledik. Bu tür etkinliklerin daha güzel noktalara gelmesi için elimizden gelen katkıyı koyacağımızı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

  Başkan Batur’un konuşmasının ardından meclis olağan toplantısına geçildi ve gündemdeki maddeler görüşülerek oylandı.Batur, seçim sürecinde kullanılan “Birlikte Konak” sloganının belediyenin yönetim anlayışına, yürütülecek çalışmalara da yansıdığına işaret ederek, belediyede kurulması planlanan yeni birimlere ilişkin önergeleri meclisin gündemine getirdi.

  Konak’ta engel kalmayacak

  Toplantıda Konak Belediyesi Engelli Danışma-Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin kurulması ve merkezin Konak Zihinsel Özürlüleri Yetiştirme ve Koruma Vakfı işbirliğiyle yönetilmesi konusu meclise geldi. Tepecik’te yıllardır atıl durumda bulunan bir binanın merkeze dönüştürülebileceğine işaret eden Başkan Batur, “Fiziki olarak her şey belediyemiz tarafından yapılacak. Çocuklarımızı evden alacağız, bireysel eğitimlerini gerçekleştireceğiz ve en önemlisi de onların topluma faydalı hale gelmesi için bu çalışmayı başlatmış olacağız” diye konuştu.

  Engeliler birimi kuruluyor

  Konak Belediyesi Engelliler Birimi kurulması konusu da gündeme getirildi. Birimin belediyenin önemli birimlerinden bir tanesi olacağını belirten Başkan Batur, “Engelli vatandaşlarımız ile belediyemizin arasında köprü kuracağız. Ayrıca ilgili derneklerimiz belediyemize daha kolay, hızlı ulaşılabilmesi de böylece sağlanacak” diye konuştu.

  Esnafa özel masa

  Meclis toplantısında Konak Belediyesi’nde esnaf masası kurulması da gündeme getirildi. Başkan Batur, “Bölgesinde en fazla esnafın olduğu belediye olarak, esnaf masası kurulması çok önemli. Esnaf arkadaşlarımızın işlerinin daha hızla yürümesi ve onların da bizimle hızla temas kurulması noktasında düşünülmüş bir çalışma” dedi.

  Bir birim de STK’lar için

  Belediye bünyesinde, sivil toplum kuruluşları ve hemşehri dernekleri biriminin kurulması da ele alındı. Batur, birimin sivil toplum örgütleri ile hemşehri derneklerinin belediyeyle ilişkilerini düzenleyeceğini ifade etti.

  Her mahalleye afet gönüllüleri

  Toplantıda İzmir’in birince dereceden deprem bölgesi olduğuna dikkat çekilerek Meclis Üyesi Hamit Mumcu tarafından verilen önerge de görüşüldü. Başkan Batur, Konak’ta mahalle gönüllüleri projesinin hızla hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Narlıdere’de Mahalle afet gönüllüleri oluşumun tamamlandığına dikkat çeken Batur, “Narlıdere’de her mahallede gönüllüleri eğittik ve deprem konteynerlerini de toplanma merkezlerine koyduk. Olası bir afet durumunda, mahallede gönüllü çalışacak kadını, erkeği, genci şeklinde bir organizasyonu tamamladık. Konak’ta da pilot mahalleler seçilerek, hemen bir organizayon yapılması konusunda çalışmalara başlamalıyız. Deprem bir gerçek, her an olabilir. Sadece deprem değil, her türlü felakette mahallerimizdeki gönüllüler hareke geçer. Narlıdere’de konteynerlerin anahtarları, hem muhtarlarımızda hem de mahallerdeki gönüllülerimizin başındaki kişi de var. Konak’ta da böyle bir çalışma yapabiliriz” dedi.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim