Batur'dan Türkçeye emek verenlere ödül

 • Haber Saati : 27 Eylül 2019, Cuma 19:08:18 - 9 Ay önce eklendi.
Konak Belediyesi, 87. Türk Dil Bayramı'nı, Dil Derneği İzmir Şubesi'yle birlikte 16. kez düzenlediği İzmir Türkçe Günleri'yle kutladı.

  Konak Belediyesi, 87. Türk Dil Bayramı’nı, Dil Derneği İzmir Şubesi’yle birlikte 16. kez düzenlediği İzmir Türkçe Günleri’yle kutladı. Etkinlikler kapsamında verilen Türkçeye Emek Ödülü’nü ise tiyatronun usta kalemi Dr. Hidayet Sayın ile kültür turizminin öncülerinden, şair, yazar Prof. Dr. Şadan Gökovalı aldı. İki isme ödüllerini, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur verdi. Törene, Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, Konak Belediyesi meclis üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

  Konak Belediyesi’nin, Türk Dil Bayramı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen İzmir Türkçe Günleri’nin 16.’sını düzenlemekten büyük bir gurur duyduğunu dile getiren Başkan Batur, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Dil Derneği’nin ‘devrimci bir anlayışla Dil Devrimi’ni sürdürme’ andını tutan, en değerli dil kurumu olduğunu söyledi. Batur, “Onlarla daima dayanışma içinde olmak bizi mutlu ediyor. Türkçe bayrağını taşıyan, devrimci yazarlarımızı ve sanatçılarımızı da asla unutmayız” diye konuştu. Dilini kaybetmiş bir milletin tarihten silinip gitmesinin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Batur, “Kendi dilimiz olmadan kendimize özgü edebiyatımız, müziğimiz olabilir mi? Dil, kültürün de aynasıdır” diyerek, Atatürk’ün “Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir” sözünü hatırlattı.

  Mücadelenin teşekkürü

  İlk Türk Dili Kurultayı’nın Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, 26 Eylül 1932’de toplandığını da anımsatan Batur, “Bizler bugün burada, işte o kurultayla yaşama geçen ve Atatürk devrimlerinin en önemli basamaklarından biri olan Dil Devrimi’nin 87. yılını büyük bir onurla kutluyoruz” diyerek, sözlerine şöyle devam etti: “Türkçemizin kelime dağarcığı, medeniyetimizi daha ileri noktalara taşıyacak zenginliktedir. Atasözlerinden deyişlere, şiirlerden türkülere kadar Türkçenin her kelimesinde bu ruhun, işleyişin izleri görülür. Bu mücadelede bugün en büyük yoldaşlarımız Atatürkçü ve toplumcu kurumlar, yazarlar ve sanatçılardır. Bu yıl iki değerli isme, Dr. Hidayet Sayın ile Prof. Dr. Şadan Gökovalı’ya verdiğimiz ‘Türkçeye Emek Ödülü’, işte bu büyük mücadele için yapılan küçük bir teşekkürdür. Türkçenin gelişmesi için çaba gösteren Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm Milli Mücadele kahramanlarımızı sevgi ve saygıyla anarken, Türkçenin zenginleşmesinde ve nice kıtaya ulaşmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Türkçe bizim başımızın tacıdır ve öyle de kalacaktır.”

  ÖDÜL ALANLAR HAKKINDA:

  Prof. Dr. Şadan Gökovalı: Şair, yazar, gazeteci, turist rehberi, eğitimci. Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) manevi oğlu olarak, onun manevi mirasını yaşatan kişi olarak tanınmıştır. Türkiye’de kültür turizmini başlatan isimler arasında yer alır. Çoğu Türkiye’nin turistik yerleriyle ilgili olan kitapları, çeşitli dillerde yayımlanmıştır.

  Hidayet Sayın: Tiyatronun usta kalemi, oyun yazarı. Aslında bir doktor; Çocuk hastalıkları uzmanı. Oyunlarında daha çok kırsal kesimde yaşanan sorunları işledi. 1965-1966 tiyatro sezonunda sahneye konulan “Pembe Kadın” oyunuyla tanındı.
  “Topuzlu”, “Kördüğüm”, “Küçük Devler” eserlerinden bazıları…


Bu Haberin Manseti :

Batur'dan Türkçeye emek verenlere ödül
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim