Bayraklı'da basın özgürlüğünü anlattılar

 • Haber Saati : 11 Ocak 2020, Cumartesi 10:50:22 - 1 Yıl önce eklendi.
Bayraklı Belediyesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlediği panelde basın dünyasının 3 önemli ismini ağırladı.

  Osmangazi Hizmet Binası’nda düzenlenen paneli Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ve Muharip Gaziler Derneği üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş izledi. Yoğun katılım nedeniyle bazı izleyiciler, paneli salon dışına kurulan ekrandan takip etti. Panelin moderatörlüğünü yapan aynı zamanda Çelişki kitabının yazarı Barış İnce, Türkiye’de gazetecilik yapmanın zor olduğunu belirterek, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, patronların ya da iktidarın ‘gazeteleri kapatırız, bunları size yazdırtmayız’ korkutmalarına karşı, gazetecilerin ‘biz çalışırız, gerekirse kendi gazetemizi, haber sitemizi kurarız’ iradesinin bir sonucudur” dedi. Tarikat ve cemaatlerin hukuktan, sağlık ve eğitime kadar her alana sızdığını kaydeden İnce, basında da bunun örnekleri olduğunu söyledi.

  Cumhuriyet Gazetesi yazarı ve Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu da gazeteciliğin bir aydın faaliyeti olarak yapılabileceğini vurguladı. Uğur Mumcu örneğini veren Terkoğlu, şöyle devam etti: “Gazeteciliği, toplumun içinde suçla mücadele eden, yolsuzluklarla, hukuksuzluklarla mücadele eden bir aydın faaliyetine dönüştürebilirsiniz. Türkiye’de basın özgürlüğü tartışılıyor. Ama basın özgürlüğünü temel özgürlüklerden ayrı tutmak düşünülemez. Temel özgürlükler yoksa basın özgürlüğü de yoktur. Bu nedenle, ancak toplumsal bir mücadelenin parçası olursa basın özgürlüğünün bir anlamı olur.”

  Terkoğlu, gazetelerin tirajı ya da sayısının basının geldiği noktayı açıklamaya yetmeyeceğini vurgulayarak, “Asıl mesele, siz bu yayınlarda hukuksuzluklardan, devletin içindeki çetelerden bahsedebiliyor musunuz? Suça bulaşanlar, bunları yazıp çizen, araştıranlardan kurtulmaya çalışırlar. Bunları yazan gazeteci, karşısında bu suçu işleyen yapıyı buluyor. O yüzden toplumun arınmasında, arınması için mücadele edenlerle buna karşı çıkanlar arasında nerede durduğunuz çok önemli” ifadelerini kullandı.

  Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ise kitaplarında ele aldıkları devlet içindeki cemaat, tarikat yapılanmalarına dikkat çekti. Yazdıkları nedeniyle kendilerini cezaevinde bulduklarını söyleyen Pehlivan, “Bize soruyarlar, ‘korkmuyor musunuz’ diye. Korkmak çok insani bir duygu. Mesele o korku duvarını aşabilmektir. Gazetecilik, gerçeği bulma yolunda bir anlamda ateşe girmektir. Gerekirse ölümleri göze almaktır” dedi,

  Konuşmaların ardından Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, gazetecilere çiçek ve plaket sundu. Muharip Gaziler Derneği Başkanı Halil Taşçı da kısa süre önce yayınladıkları “Gazilerden Anılarla Kıbrıs” kitabını gazetecilere hediye etti. Barış İnce, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan ayrıca katılımcılar için kitaplarını imzaladı.


Bu Haberin Manseti :

Bayraklı'da basın özgürlüğünü anlattılar
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim