Bayraklı'da bütçe 315 milyon TL

 • Haber Saati : 11 Ekim 2019, Cuma 09:08:20 - 10 Ay önce eklendi.
Bayraklı Belediyesi Ekim ayı Meclis toplantısının dördüncü oturumu Başkan Serdar Sandal yönetiminde gerçekleştirilirken, 2020 mali yılı bütçesi de oylamaya sunuldu.

  Çocuk, genç, kentsel yapı, katılımcı eğitim, bilim, sosyal belediyecilik gibi başlıkları içeren, insanı merkeze koyduğu, emeği ve sosyal adaleti kılavuz edindiği açıklanan 2020 yılı bütçesi 315 milyon TL olarak açıklandı. Stratejik plan dahilindeki hedeflerin gerçekleştirileceği gider bütçesi de 315 milyon TL olarak belirtildi. AK Parti grubu ve MHP'li üyelerin ret verdiği bütçe, CHP grubu tarafından oy çokluğu ile kabul edildi.

  ÖZEL KALEM BÜTÇESİ YÜKSEK 
  Bayraklı Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş bütçe ile ilgili eleştirilerde bulundu. Aktaş, "Bütçe günlük faaliyetleri yapmak ve personel giderlerini karşılamak üzerine kurulmuş. Özel kalem müdürlüğünün bütçedeki payı engelli vatandaşlar için ayrılanın 7 katı. Birçok müdürlükten fazla bütçesi olan özel kalemin görev ve sorumluluğu nedir? Bu 3 milyonluk bütçenin ne için olduğunun açıklanmasını istiyoruz. Daha önce bu kalemin 2 milyon 575 milyon olan bütçesine karşı olduğunuzu söylemiştiniz. Şimdi 3 milyona çıkarmışsınız. Konuştuklarınızın gerçeğe dönüşmediğini görüyoruz. 8 milyon faiz gideri var. 45 milyon borç ödediğinizi söylüyorsunuz ama faiz hiç düşmemiş. Nedense aynı performansla devam ediyor. 22 milyonluk borçlanma hedefi görüyoruz. Faiz giderleri yine Bayraklı halkının sırtında olacak. Borcu 135 milyona indirdiği iddia edilen Bayraklı Belediyesi'nin borçlanma taslağının da sıfır olması gerektiğini düşünüyoruz. 31 Mart 2020'de sıfır borçlu bir belediye görmek istiyoruz" dedi. 

  'ENGELLİLERE ENGEL ÇIKARIYOR'
  Bütçede kentsel dönüşüme ayrılan miktarın da düşük olduğunu savunan Aktaş, "Kentsel dönüşüme 8 milyon TL ayrılmış. En büyük payı alması gerekirken, düşük olması kanayan yaraya ne kadar önem verildiğini gösteriyor. Arazi ve arsalardan 50 milyon satış geliri bekleniyor. Toplam bütçenin yüzde 16'sı. Bu oran bu satışlara bel bağlandığını gösteriyor. Görüyoruz ki satışlara bel bağlanmış durumda. Sırada hangi taşınmazların satılacağı var? 4 bin engelli vatandaşa 477 bin gibi yok denecek kadar az bedel ayrılmış. Toplam bütçenini binde birine bile denk gelmemektedir. Engelli vatandaşlara Bayraklı Belediyesi engel çıkarmaya devam etmektedir. Bütçe taslağına AK Parti grubu olarak ret veriyoruz" diye konuştu.

  HIZAL'DAN ULAŞIM VURGUSU 
  AK Parti İzmir Büyükşehir Grup Başkanvekili Özgür Hızal da söz alarak bütçe için değerlendirmelerde bulundu. Hızal, "Denk olduğunu düşündüğümüz bütçede sorunlar yaşanacağını göreceğiz. Sadece Meclis bildiri ilanları için 475 bin TL gider olacaktır. Ancak bunun için 1 milyon TL ayrılmış. Sevgi Yolu'ndaki sorunlar için 418 bin TL bütçe ayrılmış. Büyükşehir Belediyesi'nin 29 belediyesi daha var. Tüm yatırımları Büyükşehir'den beklersek 5 yıl sonra yine burada aynı sorunları tartışmış oluruz. Hedeflerinizin gerçekleşmesi noktasında çok ciddi sorunlar olduğunu görüyoruz. En ciddi sorunlarımızdan biri ulaşım.  11 mahalle 1 ulaşım aksıyla birbirine bağlanıyor. Ulaşım bütçeniz yüzde bire bile denk gelmiyor. Somut projeler bekledik. Sadece yapmak olsun diye yapılmış bir 2020 yılı bütçesi ile karşı karşıya kaldık. İsraf bütçesidir demiyoruz, faaliyet raporunda göreceğiz. Biz 315 milyonun doğru paylaştırılmadığını söylüyoruz" diye konuştu. 

  SANDAL: ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA VERMİYORUZ
  Başkan Serdar Sandal ise eleştirilere yanıt verdi. Belediyeye ait yerlerin satışı ile ilgili konuşan Başkan Sandal, "Satılan mallar aslında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin önergesine dayalı işlemler. Bayraklı'nın genel yapısını düşündügümüzde 200 milyon civarında olacağı tahmin ediliyor. Biz Özkanlar Pazar Yeri'ni Büyükşehir'e verdik. Bunun karşılığında tesis bize geri verilecek. Naz Cafe'yi komisyonlara havale ederek baromuza tahsis ettik. Vatandaşların da yararlanacağı şekilde. Manavkuyu ise kamuya olan borç ölçeğinde Sosyal Güvenlik Kurumu ile yürütülüyor. Yani burada bizim kamunun bir malını üçüncü şahıslara verdiğimiz yok. Bütçeyi bizim verdiğimiz sözler çerçevesinde değerlendiriyorsunuz. Bunun sonucu bir yıl sonraki faaliyet raporunda ortaya çıkacak. O zaman gerçek tablo görünecek" dedi. 

  KREŞLER YIL SONUNDA HAZIR OLACAK
  Tasarruf tedbirleri aldıklarını ifade eden Başkan Sandal, "Belediyeye kazandıracağımız tesis ve kreşlerde tasarruf sağlıyoruz. Bayraklı'da rant üretiliyorsa bunu direkt vatandaşa götüreceğiz. Bizim bir kreşimizi bir işadamının yapmasında sakınca yok. Nitekim en büyük kreşimiz, belki de İzmir'in en büyüğü olacak. Çamkıran hizmet binasındaki yerde. Bunu bir hayırsever arkadaş yapacak. O yüzden bütçeye dahil etmiyoruz. 7-8 kreş önümüzdeki yıl hayata geçecek. Alanların yeri bize ait. Bütçede ufak tefek sapmalar olur ama yıl sonu göreceğiz ki tüm kreşleri Bayraklı'ya kazandırmış olacağız. Sevgi Yolu sağlıklaştırma projesi neredeyse bitmek üzere. Bu hizmeti alırken belediyeden hiçbir şey harcamıyoruz. Bütçede öngörülemeyen işlerle ilgili tedbir amaçlı konulan faiz giderleri var. Ülkede bu kadar ekonomik dalgalanma varken bunu yapmak zorundayız. Bizim örtülü ödeneğimiz yok. Bu kentin 8 milyonunun faize gidecek olması beni de yaralar. Biz ne yaptığımızın farkındayız" yorumunu yaptı. 

  MECLİS'TE ŞOV TATIŞMASI
  Meclis sonrası AK Parti ve MHP'li üyeler ile CHP'liler arasında savaş tartışması yaşandı. CHP'li bir Meclis üyesinin 'Bir şehidimiz var. Savaşa karşıyız' sözleri üzerine AK Partili Özgür Hızal, "Oradaki savaş değil. Bir harekat" dedi. Ardından karşılıklı gerginlik yaşandı. Başkan Serdar Sandal, "Buradaki herkes terör örgütlerine karşı. Ancak niyetlerin çarpıtılarak şoz yapılmasına karşıyım" dedi.


Bu Haberin Manseti :

Bayraklı'da bütçe 315 milyon TL
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim