http://www.edremit.bel.tr/

Bayraklı'da Sokak Hayvanları Emin Ellerde

 • Haber Saati : 03 Ekim 2018, Carşamba 08:51:43 - 11 Ay önce eklendi.
Hayvan dostu Bayraklı Belediyesi Dünya Hayvanları koruma gününde farklı birimlerde beslenen kedi, köpek ve kümes hayvanlarıyla bir kez daha örnek oldu.

  Hayvanseverliğinin yanı sıra doğa ve çevreye duyarlı projeleriyle adından söz ettiren belediye, veteriner hekimleri aracılığıyla can dostları sağlık kontrolünden geçirdi.

  Bayraklı Belediyesi veterinerleri ilk olarak yeni hizmet binasının inşaatından bu güne kadar bir an olsun bölgeden ayrılmayan ve personelin ‘Berduş’ ismini verdiği sevimli köpeğin kontrollerini gerçekleştirdi. Şantiyede işçiler tarafından beslenen Berduş’a bugün hizmet binasında görevli çalışanlar bakıyor. Herkes tarafından sevilen ve beslenen ‘Berduş’ için bahçeye bir de kulübe yapıldı. Belediyenin maskotu haline gelen Berduş, geceleri ise güvenlik görevlilerine arkadaşlık ediyor. Bayraklı halkına sağlık hizmeti veren Jandarma Astsubay Üstçavuş Sadık Akın Sağlık Evi’nin arka bahçesinde ise çalışanlar kedi besliyor. Ayrıca içeride de süs balıklarının bulunduğu bir akvaryum vatandaşların ilgisini çekiyor. Diş hekimlerinin yakından ilgilendiği ‘Şapşik’ isimli kedinin muayenesinden sonra Sosyal Hizmetler Müdürlüğü bahçesindeki çalışanların kedilerinin kontrolleri yapıldı.

  9 YILDA 13 BİN SOKAK HAYVANI KONTROLDEN GEÇTİ

  Öte yandan Veteriner İşleri Müdürlüğü 2009 yılından bu yana vatandaşlardan gelen toplam 13 bin 183 şikayeti değerlendirirken 12 bin 750 hayvana poliklinik hizmeti verdi. 5 bin 428 sokak hayvanına kuduz aşısı yapıldı. 4 bin 198 hayvan kısırlaştırıldı. 2009 yılında 12 kişi ile başlayan sahiplendirme 2018 yılında toplam 145’e ulaştı. Sokak hayvanlarının özellikle yaz aylarında susuz ve besinsiz kalmaması için parklara suluk ve mama kapları konuldu. Bayraklı Belediyesi, Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim programıyla ilkokul öğrencilerine hayvan sevgisi aşılanması için çalışmalar yapıldı. Öğrencilere hayvanların beslenmesi, bakımı, nasıl davranılması gerektiği ve hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar konusunda bilgiler verildi. Müdürlük bugüne kadar 125 okulda öğrencilerle bir araya geldi.

  ‘HAYVAN DOSTU’ BAYRAKLI BELEDİYESİ

  İzmir’in en modern hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden birini ilçeye kazandırdıklarını belirterek, Bayraklı’da sokak hayvanlarına özel ilgi gösterildiğini ifade eden Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Merkezimizde 60 köpek ve 22 kedinin aynı anda bakım ve tedavisi yapılabiliyor. Sokak hayvanları burada kimliklendiriliyor, kayıt altına alınıyor, kısırlaştırılıyor ve iyileşme dönemi sonrasında sağlıklarına kavuşanlar aşılamaları yapılıp, tekrar yaşam alanlarına bırakılıyor. Sokaklarda hastalanan, yaralanan tüm can dostlarımızın belediyenin veteriner hekimleri tarafından tedavileri gerçekleştiriliyor, gerekirse cerrahi operasyonları yapılarak bu merkezde rehabilite ediliyor. Belediye birimlerimizde bulunan sokak hayvanları da Bayraklı’da can dostlara ne kadar değer verildiğinin bir göstergesi. Personelimiz onları besliyor, bakımları ile ilgileniyor. Veterinerlerimiz her konuda destek oluyor” dedi.

  DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ İÇİN ETKİNLİK

  Veteriner İşleri Müdürü Armağan Kirdeci, “Belediyemizde sadece müdürlüğümüzde değil, diğer müdürlüklerde de sokak hayvanlarına karşı duyarlılık oldukça gelişmiş durumda. Pek çok müdürlükte sokak hayvanlarının bakım ve beslenmesi yapılıyor. Bizler de kendilerine lojistik olarak destek sağlıyoruz. Sokak hayvanlarının bakım ve beslenmesinde aşılanmasında tedavilerinde bizimle irtibata geçiyorlar ve biz de bu kedi ve köpeklerin tedavisini müdürlüğümüz bünyesindeki rehabilitasyon merkezinde yapıyoruz. Öte yandan 4 Ekim Dünya Hayvanları koruma gününde etkinliklerimiz olacak. Bu kapsamda özellikle sokak hayvanlarının bakım ve beslenmesiyle ilgili ilköğretim çağındaki çocuklara eğitimler düzenleyeceğiz” diye konuştu.

   


Bu Haberin Manseti :

Bayraklı'da Sokak Hayvanları Emin Ellerde
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim