Bir diyet alternatifi: 'aralıklı oruç'

 • Haber Saati : 29 Nisan 2015, Carşamba 15:13:02 - 6 Yıl önce eklendi.
Kısa süre için alternatif bir diyet arayan ve sağlık sorunu bulunmayan bireyler için 'aralıklı oruç' kilo vermeyi hızlandırıyor.

  Sağlık yaşam sitesi Diyetkolik.com’un diyetisyenlerinden Sena Tuvanç, “aralıklı oruç” diyeti hakkında bilgi verdi. Kısa süre için alternatif bir diyet arayan ve sağlık sorunu bulunmayan bireylerin zorlanmadan uygulayabileceği aralıklı oruç diyeti, beslenmeyi belirli saatlere bölme ilkesine dayanıyor ve yağ yakımını hızlandırıyor.
  Sağlık sorunu yaşamayan bireylerin zorlanmadan uygulayabileceği “aralıklı oruç” diyeti hakkında bilgi veren sağlıklı yaşam sitesi Diyetkolik.com’un diyetisyenlerinden Sena Tuvanç, beslenmeyi belirli saatlere bölmenin, kilo vermeyi hızlandırmaya yardımcı olduğunu söyledi.
  “Aralıklı oruç diyetinde, almanız gereken besini gün içinde, 8 saatlik bir zaman diliminde gerçekleştirmeniz ve geriye kalan 16 saatlik zaman diliminde, uykuda olunmayan sürelerde, yalnızca sıvı ağırlıklı gıdalar tüketmeniz gerekiyor” diye konuşan Tuvanç, “Örneğin, sabah saat 08.00’da uyandınız. Saat 11.00’a kadar sıvı gıdalarla besleniyor ve günlük öğün tüketimlerinizi 11.00 ile 19.00 arasında gerçekleştiriyorsunuz. Saat 00.00’a kadar yeniden sıvı gıda tüketimine devam ediyor ve daha sonra 8 saatlik bir uyku sürecine giriyorsunuz. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamıyorsanız, bu programı kendi hayatınıza göre uygulayabilir, saatlerini değiştirebilirsiniz” dedi.
  Diyetisyen Sena Tuvanç, aralıklı orucun 8 saatlik beslenme periyodunda, protein içeriği yüksek olan besinler tüketilebileceğini belirterek, “Bu besinler ızgara köfte, tavuk, balık, peynir, yumurta ve süt olabilir. Ayrıca, karbonhidrat tüketimi en düşük seviyede olması gerektiği için, karbonhidrat içeriği yüksek olan meyve, ekmek ve tahıl gibi besinleri daha az tüketerek bunların yerine yağ içeriği yüksek olan ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumları ve zeytini seçebilirsiniz” diye konuştu.
  Yağ yakımını hızlandırıyor
  Diyetkolik.com diyetisyenlerinden Sena Tuvanç, dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesinin de aralıklı oruç diyetinin sadece 8 ile 12 hafta arasında uygulanması gerekliliği olduğunu söyledi. Tuvanç, “Yapılan çalışmalara göre, 8-12 hafta boyunca uygulanan aralıklı oruç diyetinin açlık kan şekerini düşürdüğü, yağ yakımını hızlandırdığı, oksidatif stresi azalttığı ve kilo vermeye yardımcı olduğu görülüyor. Bu nedenle, kısa süreli uygulamak üzere alternatif bir diyet arayanlar için aralıklı oruç diyeti uygun bir seçenek olabilir” dedi.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim