Bornova'da ‘Doğa ve Köy Turizmi’ projesi

 • Haber Saati : 13 Ekim 2018, Cumartesi 09:22:06 - 9 Ay önce eklendi.
Bornova Belediyesi Nisan 2014 sonrası mahalle statüsü verilen eski köy yerleşimlerinin kendi ürünleriyle kalkınmasını destekliyor.

   

  Bornova Belediyesi; ‘Doğa ve Köy Turizmi’ projeleriyle hem çiftçinin yüzünü güldürdü hem de Bornovalıların ve İzmirlilerin gezi listesine yeni yerler kazandırdı. İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliklerde; tüketiciler de doğal ürünlere aracısız ulaşma imkanı buluyor.

  Beşyol Mahallesi’ni kirazıyla, Gökdere Mahallesi’ni Aşure Günü’yle ön plana çıkaran Bornova Belediyesi, Kayadibi Mahallesi’nde Homeros’un yaşadığı mağaraları kültür turlarının kapsamına alırken, Yakaköy’de Patika Koşuları ve Duatlon’u geleneksel hale getirdi. Bornova Belediyesi, kuruluşuna öncülük ettiği Bornova Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla ürünlerin kalitesinin artmasına ve değer kazanmasına katkıda bulunuyor.

  Bornova Belediyesi’nin Doğa ve Köy Turizmi Projeleri, Beşyol Mahallesi’nde düzenlenen Kiraz Festivali ile başladı. 2014 yılında başlayan ve bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Kiraz Festivali, hem Beşyol kirazının hem de doğal güzellikleriyle Beşyol Mahallesi’nin tanınmasına katkıda bulundu. Beşyol Kiraz Festivali’yle mahalleyi tanıyanların uğrak yeri olmaya başladı.

  Üretici de Tüketici de Memnun

  Gökdere Mahallesi’nde düzenlenen Aşure Günü de Bornova Belediyesi’nin geleneksel etkinlikleri arasındaki yerini aldı. Gökdere’deki etkinlikte verilen birlik beraberlik mesajları her sene aşure kazanının etrafında somutlaşırken, köylüler de kendi ürettikleri ürünlerini açılan stantlarda satma imkanına kavuşuyor. İzmirlilerin de yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, tüketiciler doğal ürünlere aracısız ulaşma imkanı buluyor.

  Bornova Belediyesi, tarih turizmiyle Bornova’nın değerlerini yaşatmak için kültür turları düzenliyor. Hem bu turlar kapsamında hem de zaman zaman düzenlenen özel organizasyonlarla Bornova’da yaşadığı bilinen İlyada ve Odesa’nın yaratıcısı Homeros’un kaldığı mağaralar da geziliyor. İlçe merkezinin yanıbaşındaki eskiden köy olan Eğridere, Çamiçi ve Kayadibi mahalleleri de bu geziler sayesinde tanıtılıyor.

  Özelikle kahvaltı salonları ve restoranlarıyla bilinen Yakaköy de farklı yönleriyle ön plana çıkartılıyor. Yakaköy Spor Tesisleri’ni kısa süre önce açan Bornova Belediyesi, “Patika Koşuları ve Duatlonu”nun ikincisini gerçekleştirerek buradaki spor aktivitelerinin yapılabileceği alanlara da dikkat çekti.

  Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bornova’da hayata geçirdikleri bütün projelerin birbirini desteklediğini belirterek, “Doğa ve köy turizmi projelerini göreve gelir gelmez Kiraz Festivali’yle başlattık. Ardından köylerimizi kalkındırmak ve turizme açmak amacıyla benzer projeleri başlattık. Karaçam Çocuk Köyü de bu bölgenin tanınmasına katkıda bulunacaktır. Bornovamızı köylerimizle, doğamızla tanıtmaya devam edeceğiz” dedi.


Bu Haberin Manseti :

Bornova'da ‘Doğa ve Köy Turizmi’ projesi
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim