Bornova’da temizlik ve geri dönüşüm birarada

 • Haber Saati : 14 Aralık 2018, Cuma 12:53:35 - 7 Ay önce eklendi.
Bornova Belediyesi, temizliği geri kazanımla birleştirdi

  Bornova Belediyesi, son teknoloji araç ve ekipmanlarla daha temiz bir Bornova yarattı. 4.5 yıllık sürede içinde 858 ton katı atık toplayan Bornova Belediyesi, katı atıkların ayrı toplanarak ekonomiye geri kazandırılması yolunda da büyük adımlar attı.

  Bornova Belediyesi bir yandan en yeni teknolojilerle Bornova’nın çöplerini toplayıp çevre temizliğini sağlarken bir yandan da atıkları kaynağından ayrı toplama çalışmalarına ağırlık vererek çevreyi koruyor. Son 4.5 yılda 61 bin ton ambalaj atığı, 30 bin ton cam atığı, 28 bin ton da pil atığını kaynağında ayrı toplayarak bunları hem ekonomiye kazandırıp hem de çevre kirliliğinin önüne geçen Bornova Belediyesi, temizlikten taviz vermedi.

  Geri dönüşümde büyük adım

  Bornova Belediyesi Atık Getirme Merkezi’ni de faaliyete geçirdi. Işıkkent Egemenlik Mahallesi Kemalpaşa Caddesi üzerindeki Atık Getirme Merkezi’nde, ekonomiye geri kazandırılabilecek atıklar kabul ediliyor. Duyarlı vatandaşların işbirliğiyle çevrenin kirlenmesi önlenirken, yeniden çeşitli ürünlere dönüşebilecek atıklar çöpe gitmekten kurtuluyor.

  7/24 temizlik

  Geçen 4.5 yıllık süre içinde konteynerler 54 bin 214 kez yıkanarak dezenfekte edildi, 21 bin 945 kez konteyner boyandı, ibadethaneler 546 kez temizlendi. Toplam 10 bin 346 kez kanal açma, 2 bin 606 kez vidanjör hizmeti veren Bornova Belediyesi, 115 bin 324 ton harfiyat ve moloz atığı topladı. 88 bin 160 kez cadde temizliği, 7 bin 650 kez sokak temizliği yapıldı. Pazaryerleri ise 4 bin 78 kez temizlendi. Daha güzel bir görüntü elde etmek amacıyla 632 çöp konteyneri çim giydirme yöntemiyle kaplandı. Çöp toplama hizmetinin daha temiz verilebilmesi, sokakların kirlenmemesi için geçen süre içinde yeni  konteynerler de alındı. Geçen 4.5 yıl içinde çeşitli tür ve hacimlerde toplam 1552 galvaniz konteyner alındı. Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü vardiya sistemiyle, gün boyunca hareketli olan bölgelerde 7/24 temizlik anlayışını
  hayata geçirdi.

  Sokaklarda ‘Bahar Temizliği’

  Sivrisinek ve karasineklerle mücadele amacıyla ilaçlamalar da yapan Bornova Belediyesi, bu dönemde ‘En güzel temizlik kirletmemektir’ sloganıyla ‘Bahar Temizliği’ kampanyası başlattı. Her yıl Nisan ve Mayıs aylarında Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, belediye çalışanları, meclis üyeleri ve vatandaşlar her hafta bir mahallede sokakları temizledi.

  Temizlikte sosyal sorumluluk anlayışı

  Bornova Belediyesi, temizlik alanındaki sosyal sorumluluk projelerinde de öncü oldu. Bayat ekmeklerin toplanması amacıyla 50 adet bayat ekmek toplama kutusu, belirlenen noktalara konuldu. İlçedeki devlet okullarına 355 adet ekolojik dezenfektan temizlik seti alınarak dağıtımı yapıldı. Çevre kirliliğinin önüne geçmek için hayata geçirilen projelerden biri de atıkmatik oldu. 5 adet atıkmatik cihazını ilçenin merkezi noktalarına yerleştiren Bornova Belediyesi, cihaza atılan atık cinsine ve miktarına göre atıkmatik kartına puan yüklemesi yapıp çeşitli hediyeler dağıttı.

  Araçların yaş ortalaması düştü

  Bornova Belediyesi çöp toplama ve sokak temizliğinde kullanılan araçların yaş ortalamasını 5’ten 3’e düşürdü. Araç filosuna bir adet hidrolift, 6 çok amaçlı çöp toplama aracı, bir adet basınçlı yol yıkama aracı eklendi. Randevulu moloz toplama sistemine geçen Bornova Belediyesi, çeşitli hacimlerde 84 adet konteynerle toplama yapmaya başladı.

   Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim