Bornova'dan Örnek Proje

 • Haber Saati : 26 Eylül 2018, Carşamba 07:57:37 - 9 Ay önce eklendi.
Bornova Belediyesi’nin Kemalpaşa Caddesi üzerinde projelendirdiği ve yapımı tamamlanan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nin hazırlık çalışmalarında sona gelindi.

   

  Yakın zamanda hizmete açılacak olan merkezde büyük hacimli evsel atıklar ekonomik değeri olan geri dönüşüm ürünlerine dönüştürülecek. Pet şişelerden büyük hacimli atıklara kadar 13 ayrı kalemde atık toplanacak. Merkezde ayrıca kullanım değerini kaybetmiş olan atıklar ayrıştırılıp işlenerek hammadde olarak değerlendirilecek.

  Bornova Belediyesi’nin bir süre önce yapımına başladığı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden onay yazısı alınan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde sona gelindi. Pet şişelerden büyük hacimli atıklara kadar 13 ayrı kalemde atık toplanacak. Merkezde ayrıca kullanım değerini kaybetmiş olan atıklar ayrıştırılıp işlenerek hammadde olarak değerlendirilecek. Evsel atıklardan kullanılabilecek olan eşyalar ise eşya bankası aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılacak. Tesiste biriken atıklar ise gruplarına göre belediyenin sözleşme yaptığı lisanslı firmalara teslim edilecek. Böylece hem ekonomi kazanırken hem de doğa korunmuş olacak. 

  Resimlerle Süslendi

  2 bin 486 metrekare alana sahip olan Atık Getirme Merkezi, Bornova’da Işıklar Mahallesi Kemalpaşa Caddesi üzerinde hizmet verecek. İçerisinde 13 ayrı grup için  geri dönüşüm atık konteynerları bulunan Merkez’de, ziyaretçilere ve öğrencilere yönelik geri dönüşüm süreçlerinin anlatılacağı bir eğitim merkezi de oluşturuldu. Burada özellikle çocukların çevre bilinci edinmesi için alanında uzman kişiler tarafından belirli periyotlarda seminerler de düzenlenecek. Salonun duvarları da çocukların ilgisini çekecek renkli doğa sevgisini anlatan resimlerle süsleniyor.  

  Getirilebilecek Atıklar

  Ayrıca vatandaşlar atıklarını kendi imkanlarıyla merkeze getirerek teslim edebilecek. Buraya getirilebilecek atıklar arasında kağıt, plastik, metal, cam, ahşap, tekstil ürünleri, pil, akümülatörler, flüoresan lambalar, elektrikli ve elektronik ekipmanlar, ilaç, atık yağlar, hacimli atıklar, ömrünü tamamlamış lastikler yer alabilecek. Burada toplanan atıklar gruplarına göre ayrılarak geri dönüşüme kazandırılacak.

  Bornova Belediyesi’nin atık pil, atık yağ, plastik, metal ve kağıtların ayrı toplanması ve ekonomiye kazandırılması için bir çok çalışma yaptığını hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Atıkların doğaya bırakılmaması ve geri dönüşüme kazandırılabilmesi adına Atık Getirme Merkezimizi kuruyoruz. Önümüzdeki günlerde hizmete açacağımız bu merkez sayesinde gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakmak istiyoruz. Çevreye ve doğaya sahip çıkmak için yaptığımız çalışmaları sürdürüceğiz” dedi. 


Bu Haberin Manseti :

Bornova'dan Örnek Proje
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim