Buca iyi durumda değil!

 • Haber Saati : 02 Ekim 2019, Carşamba 13:24:21 - 9 Ay önce eklendi.
Belediye idaresi 2 benzinliği satma kararı alırken mecliste gündeme gelen önergeye AKP karşı çıktı.

  Buca Belediyesi mülkiyetinde olan 3 benzinlikten 2 tanesini satma kararı aldı. Konu Ekim ayı meclis toplantısında gündeme geldi.

  AK Parti, satışlara karşı çıkarken Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Başkan Erhan Kılıç ve meclis üyeleri benzinliklerden ödeme alamadıklarını, belediyenin sıkıntılı olan mali yapısını düzeltmek için böyle bir yol seçtiklerini aktardı.

  İlçede yeni dönemde hayata geçecek hizmetleri bir an önce yapmak için bu yöntemi uyguladıklarını söyleyen CHP’liler ayrıca benzinliklerden 2 milyon TL’lik bir alacağın olduğunu savundu.

  AK Parti satış kararlarının Hukuk, Plan Bütçe ve İmar komisyonlarına gönderilmesi gerektiğini belirtti. AK Partili meclis üyeleri, ‘Yangından mal kaçırır gibi satış yapılmasın’ çıkışlarında bulundu.

  BİR AN ÖNCE VATANDAŞA HİZMET ETMEK İSTİYORUZ
  Konuya ilişkin konuşan Belediye Başkanı Kılıç, “Belediyeler gelecek dönemlerde vatandaş lehine yapılması gereken hizmetleri daha erkene almak için borçlanıyor, satışlar yapabiliyor. Her belediyede olduğu gibi Buca Belediyesi’nde de borç yükü var. İller Bankası’ndan gelen paylar gerçekten çok düşük. Geçen gün nüfus müdürüyle yaptığım görüşmede Buca’nın nüfusunun 800 bin olduğuna yönelik bilgi aldık. İller Bankası’ndan aldığımız pay çok cüzi. Bu parayla Buca’nın temizliği, sokakların bakımını yapmak çok zor. Buca çok iyi durumda değil. Kaynağa ihtiyacımız var. Belediyelerde bu tür satışlar olabiliyor. Bir an önce vatandaşa hizmet etmek istiyoruz. Biz idare olarak böyle bir karar aldık. Komisyonlara gitmesinin hem teknik hem hukuki bakımdan çok anlamı yok. Komisyonlar ne karar verecek? Bir satış olacaksa bile devlet ihale kanununa göre yapılacak. Açık arttırmayla en yüksek bedeli verenin alacağı bir yöntem olacak. Biz bunları alıp devredip sonra satmayacağız. Her vatandaşın girdiği bir ihale olacak. Komisyonların vereceği bir karar olduğunu düşünmüyorum” dedi.

  HERHALDE BİZİ BAŞKALARIYLA KARIŞTIRDINIZ, VAKFA BAĞIŞLAMIYORUZ!
  Bunun üzerine AK Parti Grubu, Buca Belediyesi’nin satılmak istenen benzinliklerden 70’er bin TL’lik aylık gelir elde ettiğini öne sürdü. Başkan Kılıç bu kez, “Muhammen bedel oluşturulacak. Herkesin katılacağı bir ihale olacak. Bu sebepten dolayı komisyonlara gönderme düşüncemiz yok. Karar alınması için oylama yapmayı düşünüyoruz. Buca halkı aylık 1 buçuk 2 milyon TL aylık faiz ödüyor. Borcu borçla ödemiyoruz. Borcu borçla ödemek bizim de savunduğumuz bir yöntem değil. Olayı başka yere getirmeye çalışmayın. Bu ülkede satılmayan hiçbir yer kalmadı. Bu ülkenin en büyük değerlerinden Telekom ve limanlara varıncaya kadar her şey satıldı. Bu satışların büyük çoğunluğu devlet ihale kanununa göre de yapılmadı. Altını çize çize söylüyoruz, ‘Biz devlet ihale kanununa göre en yüksek bedeli verene satacağız’ diyoruz.  Siz herhalde bizi başkalarıyla, başka belediyelerle karıştırıyorsunuz. Bir kere biz bu gayrimenkulleri bir vakfa, herhangi bir yere bağışlamıyoruz. Burayı değerinde belki de değerinden daha fazla paraya satmayı planlıyoruz. 10 yıl sonra yapılacak hizmetleri şimdiden Bucalının ayağına getirmeyi istiyoruz. Peşkeş çekme, pazarlık yapma gibi şey yapmayacağız. Canlı yayınla, açıkça, devletin belirlediği usullerle, değerinin altında ise verilmeyeceği bir satış yapacağız. Bu bir bağış değil. Gündem sizlere dağıtılmıştı. Konuyu bildiğinizi düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

  ÖDEME YAPILMIYOR
  Bazı CHP’li meclis üyeleri de benzinliklerin ödeme yapmadığını ifade etti. Sonuç olarak iki önerge oylamaya sunuldu.  Satış kararları AK Parti’nin reddiyle ve oy çokluğuyla kabul edildi.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim