Buca Kent Konseyi'nden Sağlık Söyleşisi

 • Haber Saati : 29 Mayıs 2018, Salı 09:18:50 - 2 Yıl önce eklendi.
Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi’nin sağlık söyleşisi düzenledi.

  Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi’nin düzenlediği sağlık söyleşisinin bu haftaki konusu ‘Ruhsal Dayanıklılık’, konuğu ise Psikiyatrist Dr. Osman Seçkin oldu. Sorunlar ve olaylara karşı dayanıklılığı getiren öğeleri örnekler ve interaktif paylaşımlarıyla aktaran Psikiyatrist Osman Seçkin, yılmaz bir ruh durumu için düşünceyi terbiye etmek gerektiğini vurgularken, “Umutsuzluk
  lükstür” dedi.

  Buca Belediyesi ve Buca Kent Konseyi’nin düzenlediği ‘Ruhsal Dayanıklılık’ söyleşisine konuk olan Psikiyatrist Dr. Osman Seçkin, yaşamdaki zorluklar, sıkıntılar ve açmazlar karşısında baş edebilme ve yılmaz bir ruha sahip olmanın yol ve yöntemlerini Bucalılarla paylaştı. Buca Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen söyleşi herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı kritik zamanlarla başa çıkma yöntemleri olunca büyük ilgi gördü.

  Psikolojik dayanıklılığın uyum sağlama ve başarı olmak üzere iki süreci ihtiva ettiğini ifade eden Osman Seçkin, dayanıklılığı arttırma yöntemlerini; umutlu olmak, güçlü duyguları ve dürtüleri yönetebilmek, olumlu düşünmek, kendini ve dış dünyayı kabul etmek, çözüme odaklanmak, iletişime ve sosyal desteğe açık olmak olarak sıraladı.

  Psikiyatrist Dr. Osman Seçkin, kişinin psikolojik dayanıklılık düzeyi ne kadar yüksekse yaşadığı olumsuz durumu atlatmasının o kadar kolay olacağını vurguladı. Ruhsal durumu düzenlemek için öncelikle düşünceyi terbiye etmek gerektiğini ifade eden Seçkin “olaylara farklı bir açıdan bakmalı ve başarılı bir şekilde işin içinden çıkmak için kaderinizi belirleyecek eylemlerde bulunmalıyız. Umutlu olmak, kişinin hayatındaki olumsuz olaylar veya yaşadığı zorluklar sonucunda ulaşmak istediği amaca ulaşacağına, bununla birlikte yaşadığı zorluğun er ya da geç biteceğine dair taşıdığı inanç ve duygu durumudur. Kişi umudunu koruduğu sürece yaşadığı zorluklara karşı dayanma gücü artar. Umutsuzluk lükstür” dedi.

  Sorun ne olursa olsun duygular çok yoğun iken harekete geçilmemesi gerektiğini ifade eden Seçkin, “Duygular çok yoğun iken, beynin muhakeme, analiz ve sorgulama kısmı zayıflar veya devre dışı kalır. Böyle bir durumda sağlıklı kararlar almak veya sağlıklı davranışlar sergilemek oldukça zordur. Yapılması gereken şey, öncelikle duygu yoğunluğunu azaltmaya çalışmaktır. Hissedilen duyguların kelimelere dökülmesi, ifade edilmesi duygu yoğunluğunu azaltmaya yönelik ilk müdahaleyi oluşturur. Böylece kişi, hissettiği duyguyu bastırmamış, aksine ifade etmiş olur. Yaşanan olumsuz durumlar karşısında kişinin üzüntü, öfke, acı, şok, kaygı gibi duygular yaşaması olağandır. Önemli olan bu duyguların, kişinin kendisine veya çevresine zarar vermeden yaşanması ve yönetilebilmesidir” diye konuştu.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim