Buca'da rahvan coşkusu

 • Haber Saati : 29 Temmuz 2019, Pazartesi 10:21:22 - 5 Ay önce eklendi.
Buca Belediyesi yüzlerce yıllık Rahvan kültürünü yaşatmak için önemli bir organizasyona imza attı.

  Buca Atlı Spor Kulübü Derneği ile düzenlenen yarışlarda, Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç adına koşan at birinci geldi. Buca Atçılık kültürünün Atatürk’ten miras olduğunu Kılıç, bu kültürün ve yarışların yaşatılmaya devam edeceğini söyleyen Kılıç,  “Bu daha başlangıç” dedi.

  Nesilden nesle kentle özdeşleşen kültürleri gün yüzüne çıkarmak ve yaşatmak için çalışmalarına devam eden Buca Belediyesi, atların özel bir koşu türü olan “rahvan”ı da unutmadı. Türk kültürünün asırlık ata mirası Rahvan At Yarışları, Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’ın desteğiyle gerçekleştirildi.

  Uzun yıllardır Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen yarışlar, atçılık sporunun İzmir’deki başkenti Buca’da gerçekleştirilememiş, Bucalı Rahvancılar kent dışında faaliyet gösteren diğer yarışlara katılmak zorunda kalmıştı. Bu yıl ilk defa kurulan Buca Atlı Spor Kulübü Derneği ve Buca Belediyesi iş birliğiyle kentin yüzlerce yıllık kültürü yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

  ERHAN KILIÇ’A AT JESTİ
  Buca Gölet Tesisleri yakınında organize edilen yarış pistinde gerçekleştirilen ve atın tek ayak koşma stili olarak bilinen Rahvan yarışlarında, 13 kategoride toplam 200 at, ilk olarak kendi grupları içerisinde ter döktü. Kendi alanında en iyi dereceyi yapan atlar, final turunda en iyi derece için yarıştı.

  Yarışlarda Buca Atlı Spor Kulübü Derneği Başkanı Ömür Meç’e ait at, Erhan Kılıç adına koşarken, atı birinci gelen Meç’e madalya ve kupayı Başkan Kılıç verdi.

  IŞILAY SAYGIN’I UNUTMADI
  Ödül töreninin ardından konuşan Başkan Kılıç, sözlerine iki gün önce yaşamını yitiren Türkiye’nin ilk kadın Çevre Bakanı, Turizm Bakanı ve eski Buca Belediye Başkanı Işılay Saygın’ı anarak başladı. Yarışın buruk geçtiğini ifade eden Kılıç, organizasyonla ilgili, “Bucamızda ciddi bir atçılık kültürü var. Yaklaşık iki yüz, üç yüz yıldır bu kültür Buca’da. Biz de bu kültürü devam ettiriyoruz. Buca’da hipodromumuz var at yarışlarına yabancı değiliz. Bu daha başlangıç çok daha güzel işler yapacağız” dedi. 

  AT YARIŞLARI MODERN TOPLUMLAR İÇİN SOSYAL BİR İHTİYAÇTIR
  Başkan Kılıç, “At kültürünü ve binicilik sporu bizlere Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten yadigardır.  Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan sonra ulu önderimiz, yurtta atçılığı ve yarışçılığı daima özendirmiş; uluslararası başarıların temelini atmıştır.  At yarışları modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaçtır’ diyen Atatürk,  bu sporla ilgili direktifleriyle Türk atlı sporlarının kuşaktan kuşağa geliştirilmesini sağlamıştır. Bizler de bu mirası özellikle gençlerimizle birlikte yaşatacağız” diye konuştu.


Bu Haberin Manseti :

Buca'da rahvan coşkusu
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim