Büyükşehir'deki devir-teslimde Soyer ve Kocaoğlu'ndan önemli mesajlar

 • Haber Saati : 08 Nisan 2019, Pazartesi 13:49:44 - 1 Yıl önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde Tunç Soyer dönemi resmen başladı.

  31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde AK Partili Nihat Zeybekci'yi geride bırakarak zafere uzanan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Tunç Soyer mazbatasının aldıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne gelerek 15 yıldır görev yapan Aziz Kocoağlu'ndan koltuğu devraldı. 

  Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleşen devir teslim törenine başkanların eşleri Neptün Soyer ve Türkegül Kocaoğlu da yer aldı.

  Soyer ve Kocaoğlu törenin ardından belediye meclis salonunda konuşma yaparak önemli mesajlar verdi. Buradaki programa CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP’li ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, meclis üyeleri ve partililer de katıldı.


  KOCAOĞLU: HERŞEYİN BİR SONU VAR
  Törende ilk sözü İzmir'in rekortmen Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu.

  Kocaoğlu, “15 yıl büyükşehir belediye başkanlığı yaptıktan sonra, bu yaklaşık 5 yıldır en büyük hedefim… Aday olmayacağımı zaten ifade etmiştim. Bayrağı CHP’den bir arkadaşa teslim edebilmek için 5 yıl çalıştık ve başarılı olduk. Sayın Tunç Soyer’in, başkan olması konusunda başarılı bir seçimi hep birlikte yönettik ve başarılı bir seçim geçirdik. Başta 2004 ve 2009’da beni Bornova ve Büyükşehir’e aday gösteren Deniz Baykal olmak üzere ve PM üyelerine, MYK üyelerine; ayrıca 2014 yılında yine Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki Genel Merkez’e sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Tabi partiler, genel başkanlar, genel merkezler aday gösteriyor ama esas sizi belediye başkanı yapan İzmirlilerin teveccühüdür, oylarıdır. İzmirlilere beni başkan seçtikleri için ailem ve ben ömür boyu minnettar kalacağız. 3 dönem bu onurlu görevi yaşattılar. Her şeyin bir sonu olduğu gibi bunun da bir sonu var. En büyük hedefim partili bir arkadaşa bu görevi teslim etmekti ayrıca siyasetin bir meslek olmadığı, zamanı geldiğinde zirvede bırakılması gerektiği doğrultusundaki hayat felsefemden dolayı bırakmaya karar verdim ve bugün son derece mutluyum” açıklamasında bulundu.

  CUMHURBAŞKANI’NA ERDOĞAN'A ELEŞTİRİ
  Aday olmayacağını açıkladıktan sonra partisi için çalışmayı sürdürdüğünü vurgulayan Kocaoğlu, AK Parti hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da eleştirilerde bulunarak, “Aday olmayacağımı açıkladıktan sonra yine köylerimizde partim için çalışmaya devam ettim. Başarılı bir seçim süreci geçirilmesinde elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalıştım. Bu seçim İstanbul’da hallolacak, bu seçimde AKP belki de sadece Cumhurbaşkanının bugüne kadar iktidarında yaptığı yanlışların bir muhasebesi oldu. Burada ekonomik sıkıntılar elbette var. Ekonomiyi zaten önümüzdeki süreçte daha da iyi göreceğiz. Seçime yönelik baskılarla götürülen süreci… Ama onun dışında bence seçimin kaderini belirleyen en önemli faktör cumhurbaşkanının hukuk ve yönetim yönünden son derece hatalı davranışlarıdır. Birçok kişi yarına güvencesinde şüphe içerisine düşmüştür. Bu da sandığa yansımıştır. Ülkenin ve demokrasinin geleceği açısından tarihi bir seçimdir. Bu seçimin ülkemize, İzmir’e ve dünyaya hayırlı olmasını diliyorum. Umuyorum ki iktidar başta cumhurbaşkanı bu seçimleri doğru değerlendirir. Bugüne kadar yapılan hatalardan dönülür ve barış içerisinde tekrar ülkemizi muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarılmasını diliyorum” diye konuştu.

  SOYER’DEN KOCAOĞLU’NA: BAŞIMIZ SIKIŞTIĞINDA YANINIZA GELECEĞİZ
  İzmir’in yeni Başkanı Soyer ise, “Kendimi çok şanslı hissediyorum. 15 yıl İzmir’de büyük bir onurla ve başarı ile belediye başkanlığı yapan başkanımız arkasından bu görevi devralacağım için… İzmir asla aziz başkanı ve yaptıklarını unutmayacak. Kendisinden müsterih olmasını rica ediyorum onun bayrağını asla aşağıya indirmeyecek yukarı çıkarmak için canla başla çalışacağız. Huzurlu bir gelecek diliyorum kendisine. Başımız sıkıştığında yanınıza geleceğimizi bilmenizi isteriz” dedi.

  TÜRKEGÜL KOCAOĞLU’NDAN SOYER ÇİFTİNE MESAJ
  Tören sırasında söz alan Aziz Kocaoğlu’nun eşi Türkegül Kocaoğlu da, “Hiç aklımda olmayan bir görevle karşılaştım 15 yıl önce... Ben de kararınca bu ülkeye olan borcumuz nedeniyle elimden geleni yapmaya çalıştım. Çocuk, kadın ve yaşlılık sorunları alanında... Bir de çok güzel kalan 15 yıl boyunca benle aynı kaderi paylaşan başkan eşleri ile tanıştım. Neptün Hanımı çok iyi tanıyorum kendisine başarılar diliyorum. Sayın başkanımıza da… İnşallah ufak tefek zorluklarla bizim 15 yılımız geçti sizin de tatlı şekilde mücadeleniz sürer. Herkese hoşça kalın diyorum, sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

  Makam odasındaki devir teslim töreninin ardından Soyer ve Kocaoğlu meclis salonuna gelerek konuşma yaptı.  YENİ BAŞKAN SOYER’DEN 'KOCA' ÖVGÜ VE TÜRKİYE MESAJI
  31 Mart yerel seçim sonuçlarının ülke genelindeki tablosu hakkında mesaj veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer görevi devraldığı Aziz Kocaoğlu’ndan da övgüyle söz etti.

  İzmir’in değişimin öncü kenti olması gerektiğine dikkat çeken Soyer, “Bir açıdan işim çok kolay, bir açıdan da zor. Kolay yanı şu; 15 yıl boyunca büyük başarı ile örnek kimliği ile çok başarılı işlere imza atan bir belediye başkanının arkasından bu görevi devralacak olmam. Hiçbir belediye nasip olmayacak avansla işe başlıyorum. Onun yükselttiği bayrağı aşağı indirmemek gibi bir sorumluluğum var. Türkiye’de büyük bir değişim başladı, bunun öncü kenti olmayı başarmak zorundayız. Türkiye 1 Nisan da yeni bir geleceğe uyandı. Asla bitmeyecek denilen iktidar 1 Nisan itibariyle değişmeye başlıyor. Türkiye değişmeye başlıyor. Onların bundan 15 yıl önce iktidar kapılarını açan yereldeki çalışmaları nedeniyle olduğu gibi Türkiye’de yerelde başka bir şey gelişmeye başladı. Bu iktidarın değişmesinin mümkün olduğu gerçeği anlaşılmaya başlandı. Türkiye aşağıdan yukarıya doğru değişecek ve bu değişimin öncü kenti İzmir olacak. Bunun zorluklarını bilerek yola devam etmemiz lazım. Bugün bize düşen demokrasiye sımsıkı sahip çıkmak...” diye konuştu.

  İZMİR GIPTA EDİLEN BİR KENT OLACAK
  Gururlu olduğunu ifade eden Başkan Soyer “150 yıllık bir belediyenin 35. Belediye başkanı olmanın gururunu yaşıyorum. Bu şehri koruyarak geliştirmeye devam edeceğiz. Sonra refahını büyütmeye gayret edeceğiz. Bu refahın adil biçimde paylaşılmasını sağlayacağız. Bunu sanayinin, turizmin, tarımsal kalkınmanın başkenti olarak yapacağız. İzmir, Türkiye’de çok daha fazla yakından takip edilen ve gıpta edilen bir kent olacak. Bu inançla Aziz başkanın bıraktığı yerden devam edeceğimize huzurlarınızda söz veriyorum. İzmir’de kimsenin başını öne eğdirmemek için, kentiyle gurur duymasını sağlamak için aşkla çalışacağız” dedi.

  KOCAOĞLU: 15 SENEDE HÜKÜMETİN YAPTIĞI YATIRIM 15 MİLYAR
  15 yıl boyunca yaptığı çalışmalardan bahseden Kocaoğlu ise şöyle konuştu: 15 yıl geldi, geçti. Biz CHP’nin mensubuyuz. 15 yıl İzmir’in sorunlarıyla uğraşmaya çalıştık. Tabi şunun bir tespitini herkesin yapmasını istiyorum. 2004 yılında İzmir’in ekonomisi nasıldı, ürettiği katma değer nasıldı, tarım üretimi nasıldı? Bir bunu bir de bugün geldiğimiz durumun muhasebesini yaptığımızda İzmir’in diğer kentlerle büyüme trendine baktığımızda bizim ne yaptığımız çok iyi ortaya çıkacaktır. Yaptıklarımız rakamsal olarak belli. Kırsal neden öne çıktı; kırsaldakiler çok daha samimi. Vefayı biliyor. Vefasızlık yapmıyor. Onlarla yaptığımız çalışmaları hem akrabalarına anlattılar hem de kendileri yüksek sesle anlattılar. Diğer sektörlerde bu böyle olmadı ama aynı çalışmayı diğer sektörlerde de yaptık. İzmir ulaşımda çağ atlamıştır. Sadece kendi öz kaynaklarımızla yaptığımız raylı sistemleri devleti, belediyesi toplanarak hiçbir ilde yapamadı. Bunu büyük borçla aldığımız belediyeyi 15 sene önce 1 kat trilyon 408 borcu ödediğimiz gibi 2 milyar liralık gayrimenkul aldık ve TC tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi, 15 yılda 17 milyar 500 milyon lira yatırım yaptı. Her ne kadar seçim arifesinde hükümet 60 milyardan bahsediyorsa da 15 sene içinde hükümetin yaptığı yatırım 15 milyar liradır. Bu rakamlar devletindir. 81 vilayet içerisinde devletin yaptığı yatırımdan daha fazla yatırım yapan bir belediye biliyorsunuz bu da o belediyenin başarıdır. Ben bilmiyorum.”

  İSTANBUL’DA DOLAP ÇEVİRMEK İSTENİYOR!
  Merkezi hükümete de eleştirilerde bulunan Kocaoğlu,”Seçim bir yarış. İstanbul’da bir dolap çevrilmek isteniyor buna kimsenin hakkı yok. Sadece CHP’liler değil 82 milyon vatandaş eğer ilerlemek istiyorsa mutlaka bu seçimlerde Millet İttifakı’nın yanında yer almak kimsenin hakkını kimseye yedirmemek zorundadır. Bu hem CHP hem İYİ Parti hem de 82 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının görevidir. Verdiğin, vermediğin oya sahip çıkacaksın yarın sana yapılmasını istemediğin şeyi bugün kimseye yapmayacaksın. Türkiye’nin en güzel kentlerinden birinde yaşıyoruz. İzmir’in kadınları her koşulda demokrasiye ve yaşam felsefelerine destek oldular. AKP oy ver sana yatırım yapacağım diyor her seçimde. Oyla tehdit ederek seçimde başarısız çıktığı zamanda İzmir’e gereken yatırımı yapmıyor ama İzmir hem duruşuyla hem Akdeniz’in tarih boyunca en çağdaş kenti olması nedeniyle yapmazsan yapma ben ilkelerimden yaşam biçimimden taviz veremem dedi ve demeye devam ediyor. İzmir’e hizmet etmek duyguların en yücesi... Ben bu duyguyu 15 sene yaşadım. Diliyorum ki tunç başkan da uzun süre bu duyguyu yaşar ve başarılı olur” diye konuştu.


Bu Haberin Manseti :

Büyükşehir'deki devir-teslimde Soyer ve Kocaoğlu'ndan önemli mesajlar
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim