CHP 2 kalesi dahil 10 ili kaybedebilir

 • Haber Saati : 03 Eylül 2018, Pazartesi 09:24:12 - 10 Ay önce eklendi.
"Erdoğan ve Bahçeli yerel seçimlerde ittifak yaparsa CHP'den 10, HDP'den bir şehir AKP veya MHP'ye geçebilir"

  Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde MHP ile AKP’nin olası ittifakı anayasaya takıldığı için protokol esasına dayalı ittifak gündemde. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Bşakanı Devlet Bahçeli'nin fiili ittifak kurması halinde CHP’den 10, HDP’den bir il belediyesinin AKP veya MHP'ye geçebileceği öngörülüyor. Öte yandan kulislerde MHP’nin hedefinin CHP ve HDP’den belediye almak olduğu belirtiliyor.

  Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'yun kulis haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de devam etmesine” yönelik açıklamasıyla birlikte siyaset kulislerinde, bu birlikteliğin anayasal zorunluluktan ötürü “yasal değil, protokol esasına dayalı bir birliktelik olabileceği” yorumları yapılıyor. Söz konusu haber aynen şöyle devam ediyor:

  CHP İÇİN KRİTİK 7 İL

  Anayasanın 64. maddesinin son fıkrası “Seçim yasalarında yapılacak değişiklikler, yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulamaz” hükmünü taşıyor. Bu nedenle 30 Mart 2019 öncesinde, AKP ile MHP’nin yerel seçimler için ortak protokol oluşturduklarını kamuoyuna deklare edebilecekleri, böylece Bahçeli’nin dillendirdiği gibi ‘fiili bir ittifakın’ oluşacağına dikkat çekiliyor.

  Protokolün çerçevesinin de Yenikapı ruhunun yerel seçimlerde de somutlaşması gerektiği üzerine dayalı olabileceği belirtiliyor. MHP’nin AKP ile ittifaka girmesi durumunda, 2014’teki yerel seçimlerde alınan oy oranları dikkate alındığında bu ittifaktan en zararlı çıkabilecek belediyelerin CHP’li belediyeler olduğu, CHP’den 10, HDP’den ise bir il belediyesinin AKP ya da MHP’ye geçebileceği konuşuluyor.

  "CHP ESKİŞEHİR VE EDİRNE'Yİ KAYBEDEBİLİR"

  Yıllardır CHP’nin elinde bulunan ve Yılmaz Büyükerşen’in başarılarıyla gündeme gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, her iki partinin de radarında. Söz konusu ittifakla Eskişehir’in AKP’li ya da MHP’li bir belediyeye geçebileceği belirtiliyor. Ancak İyi Parti’nin de siyaset sahasına girmesi ve CHP’nin de İyi Parti ile olası ittifakında, her iki ittifakın kafa kafaya yarışabileceği ifade ediliyor. Eskişehir’de 2014’te AKP yüzde 39.1, MHP ise yüzde 11.2 oy aldı. 24 Haziran’da ise CHP ile İYİ Parti’nin toplam oyu yüzde 45.5, AKP ile MHP ’nin toplam oyu ise yüzde 48.7 oldu. 24 Haziran seçimleri baz alındığında, CHP’nin İyi Parti ile ittifak yapması durumunda bile Eskişehir’i kaybedebileceği değerlendiriliyor.

  MHP Aydın, Burdur ve Edirne’ye de dikkat kesilmiş durumda. CHP, Aydın’ı 2014’te yüzde 43.8 oy oranıyla kazanırken, AKP- MHP ittifakı ile iki partinin oy oranı 50.8’i buluyor. Burdur’da da dengelerin AKP ve MHP lehine değişebileceği tartışılıyor. Burdur’da AKP yüzde 35.1, MHP yüzde 17.4 oy potansiyeline sahip. İttifak olursa yüzde 52.5 ile, 2014’te yüzde 44.4 alan CHP’yi geçiyorlar. Edirne’de ise CHP yüzde 36.9’la birinci çıktı. 

  AKP yüzde 29.9, MHP ise yüzde 18.3’lük oy aldı. İki parti arasında ittifakyapılırsa, Edirne’nin AKP- MHP ittifakına geçebileceği değerlendiriliyor.

  IĞDIR'DA MHP UMUTLU

  2014 seçimlerinde HDP’nin yüzde 44.2 ile elinde olan Iğdır’da MHP ’nin oyu yüzde 42.4. AKP’nin oyu ise yüzde 10.9. 24 Haziran seçimlerinde ise AKP yüzde 20.7, MHP ise yüzde 23.9 oy aldı. HDP’nin oyu yüzde 44.2. AKP ve MHP ’nin Iğdır’da ittifak yapması durumunda, belediyenin az farkla MHP’ye geçebileceği değerlendiriliyor.

  GEVAŞ'TA MHP ETKİSİ

  Partide Van’ın Gevaş ilçesinin 2014 seçim sonuçları örnek olarak veriliyor.Gevaş’ta “HDP’nin adayının belediye başkanlığını kazanabileceğine yönelik ön hazırlık sonrasında MHP’nin o dönem

  AKP’nin adayını desteklediği ve 7 oy farkla AKP ’nin adayının belediye başkanlığını kazandığı” belirtiliyor.

  İttifak kurulup başta Ankara, İstanbul ve İzmir’de ortak aday belirlenmesi halinde ise belediye meclis üyeliklerinde durumun farklı olabileceği yorumları yapılıyor. Belediyebaşkanları ve meclis üyeleri için ayrı pusulalar bulunduğundan seçmen, belediyebaşkanlığında, diğer partinin adayına oy verebilecekken, meclis üyeliklerinde ise kendi partisine mühür vurabilecek. Böylece, bir parti bir ilde aday çıkarmasa da partilerin belediye meclis üyeliklerinde “denge kurabileceği” değerlendiriliyor.

  Öte yandan olası ittifakta MHP , AKP’nin adaylar noktasında, “MHP’nin hassasiyetlerini dikkate almasını” bekliyor. Destekleyebilecekleri adayların “Kürtçü ve toplumu ayrıştıran söylem ve eylemlerden uzak olması, Çözüm Süreci’nde aktif rol almayan kişilerden seçilmesi gerektiği” vurgulanıyor.


Bu Haberin Manseti :

CHP 2 kalesi dahil 10 ili kaybedebilir
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim