CHP İzmir'de 'büyük' zirve!

 • Haber Saati : 25 Mayıs 2019, Cumartesi 12:08:32 - 1 Yıl önce eklendi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve CHP’li ilçe belediye başkanları İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde bir araya geldi. Toplantıda İl Başkanı Deniz Yücel de yer aldı.

  Toplantıya Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Balçova Belediye Başkanı Fatma Güçlü Çalkaya dışında tüm CHP’li ilçe belediye başkanları katıldı. Toplantının gündemi Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK)  kararıyla iptal edilen ve 23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri oldu. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Grup Başkan Vekili Özkoç önemli açıklamalarda bulundu. Öte yandan Özkan ve Soyer aralarında sorun olduğu iddialarına yanıt verdi.

  ÖZKOÇ: DEMOKRASİ MÜCADELESİNİ EL BİRLİĞİYLE YÜRÜTECEĞİZ

  Toplantının gündemine ilişkin açıklama yapan Özkoç, “Türkiye’de yerel seçimler olduktan sonra seçilen belediye başkanlarımızı genel merkez olarak bir araya gelip ziyaret etme fırsatını yakalayamadık. Yakalayamama nedenimiz ise; İstanbul’da demokrasi dışı, hukuk dışı seçilen belediye başkanımızın hakkı gasp edilmiştir. Orada yeniden büyük bir demokrasi mücadelesi başlatıyoruz. Burada da İzmir Barolar Birliği bir demokrasi nöbeti tutuyor, hem onları ziyaret etmek hem de sayın başkanımız ve belediye başkanlarımızla bu demokrasiye aykırı gerekçesiz bir kararın Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) çıkmasından sonra “ortak bir dili nasıl oluşturalım, birlikte tüm Türkiye’ye bu konuyu düzgün bir şekilde nasıl anlatalım” bunu konuştuk. Köklü devletlerde alınan kararlar emsal teşkil ediyor. YSK tarafından bugüne kadar hiç emsali olmayan hukuk dışı bir karar alındı. Gerekçesi ne olur diye bekledik ama gerekçeli raporun içerisinde herhangi bir gerekçe göremedik. Tamamen kendi sorumluluklarıyla ilgili alanlarda bizleri suçlayarak bir seçim iptal edildi. Bu, bir daha emsal teşkil etmemesi gerekiyor. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi’nin hem örgütleri hem seçilmiş belediye başkanlarının ortak bir dil oluşturması gerekiyor. Bununla ilgili başkanlarımızla konuştuk, onların da söylemek istediklerini dinledik. İlk MYK’da onların da söylediklerini genel başkanımıza ve MYK üyelerimize ileteceğiz. Seçilen başkanlar, seçildikten sonra herhangi bir siyasi partinin değil bu ülkenin, o kentin belediye başkanlarıdır. Her kesimden vatandaşlarımıza ayrım yapmadan kucaklayacaklar, görevlerini öyle yapacaklar. Biz bunu böyle yapabilmek için hem parti olarak hem belediye başkanlarımız olarak hazırız. Bu yolda vereceğimiz büyük demokrasi mücadelesini el birliğiyle yürüteceğiz” diye konuştu.

  SEÇİLMİŞ BİR BAŞKAN GÖREVDEN ALINIYORSA, KAYBETTİĞİMİZ TÜRKİYE’NİN İTİBARI OLUR!

  “İstanbul süreci nasıl yürütülecek?” sorusuna yanıt veren Özkoç şunları söyledi: “İstanbul sürecinde belediye başkanlarımız dahil olmak üzere milletvekillerimiz orada görevliler. Oradaki örgütümüz zaten bu işin başında. İstanbul’daki mücadele bir yerel seçim mücadelesinin üzerinde bir demokrasi mücadelesine dönüşmüştür. Eğer seçimle gelen belediye başkanı, hangi partiden olursa olsun önemli değil,  Adalet ve Kalkınma Partisi’nde de belediye başkanı, Ankara’da, İstanbul’da, Bursa’da olduğu gibi geldikten sonra bir kişinin iki dudağı arasında olup görevden alınıyorsa, seçilmiş bir başbakan görevden alınıyorsa, mazbatası verilmiş Ekrem İmamoğlu YSK’nın hukuksuz kararıyla görevden alınıyorsa kaybettiğimiz bir siyasi partinin itibarı değil, Türkiye’nin itibarı olur. Bizim hepimizin ortak  amacı güçlü ve itibarlı bir Türkiye yaratmaktır. Bunun için üzerimize düşen; devlet ciddiyeti içerisindeki sorumluluğumuzu yerine getirmek. Bunun için çaba sarf ediyoruz.”

  SOYER VE ÖZKAN O İDDİALARA NE YANIT VERDİ?

  Ulusal basında aralarında sorun olduğuna ilişkin haberler çıkan Soyer ve Özkan ikilisinden Genel Başkan Yardımcısı Özkan, “Aramızda büyük bir dayanışma var, sorun olmadı, asla da olmayacak” yanıtını verirken Başkan Soyer ise, “Tarihte hiçbir zaman olmadı. Bizim hem bir dostluğumuz var hem parti hiyerarşisi açısından bir bağlılığımız var. Asla böyle bir şey söz konusu değil” dedi.


Bu Haberin Manseti :

CHP İzmir'de 'büyük' zirve!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim