CHP İzmir'de gündem şok tutuklama

 • Haber Saati : 17 Aralık 2019, Salı 12:20:46 - 1 Yıl önce eklendi.
Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz FETÖ üyeliğinden tutuklanması sonrası İl Başkanı Yücel ilçe başkanları, belediye başkanları ve vekiller bir araya geldi.

  Urla Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) İbrahim Burak Oğuz, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla tutuklanması kentte şok etkisi yarattı. 

  Karar sonrası CHP İzmir Örgütü'nde de gece geç saatlerden itibaren büyük hareketlilik yaşanıyor. 

  Karara sosyal medya hesabından "Urla Belediye Başkanımız Burak Oğuz tutuklandı. FETÖ'nün CHP'de yaşama şansı yoktur. Seçimle gelenlerin hukuk eliyle bertaraf edilmesini kınıyoruz. Başkanımızla dayanışma halindeyiz. Hukuki süreci takip ediyoruz. Yarın bu konuda ayrıntılı açıklama yapacağız" sözleriyle tepki veren CHP İl Başkanı Deniz Yücel önemli bir zirve için düğmeye bastı. 

  Yücel gelişme sonrası ilçe başkanları ve ilçe belediye başkanlarını İl Binası'na olağanüstü zirveye çağırdı. Toplantıya Yücel, ilçe başkanları ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan İzmir Milletvekilleri; Tacettin Bayır, Murat Bakan, Sevda Erden Kılıç, Özcan Purçu, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu katıldı. 

  YÜCEL: BAŞKANIMIZIN YANINDAYIZ 
  CHP Heyeti bu zirvenin ardından basının karşısına geçti.

  İl Başkanı Yücel konuyla ilgili açıklamada, “Bildiğiniz gibi Urla Belediye Başkanımız Burak Oğuz tutuklanmıştır. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının daveti üzerine 16 Aralık 2019 tarihinde sabah saatlerinde avukatıyla birlikte İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitmiş ve soruşturma savcısına ifade vermiştir. Savcılık makamınca FETÖ/PDY üyesi olduğuna dair hakkında delil bulunduğu gerekçesiyle tutuklama istemiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilmiş ve akabinde yapılan sorgu sonrasında tutuklanmasına kararı verilmiştir” dedi.

  Dosyada kısıtlama kararı olduğundan dosya içeriği ile ilgili bilgi veremediklerini söyleyen Yücel, “Hukuki süreç devam ediyor ancak burada dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar var: Anayasamızın 38’inci maddesine göre suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz. Yine anayasamıza ve ceza muhakemesi kanuna göre tutuksuz yargılanma asıldır. Sayın Burak Oğuz 31 Mart yerel seçimlerinde yüzde 67.5 gibi rekor bir oy ile belediye başkanı seçilmiştir. Halkın seçtiği kamu görevi ifa eden bir kişinin savcılık makamınca ifadeye davet edilip kendi avukatıyla gidip ifadesini vermesinden sonra tutuklanması hukuku, vicdanları ve 66 bin Urlalı hemşerimizi yaralamıştır. Ceza muhakemesi kanunun 100’üncü maddesine göre tutuklama kararı verilebilmesi için her şeyden önce kuvvetli suç şüphesi bulunması gerekiyor. Kuvvetli suç şüphesinin yanında kaçma şüphesi, delilleri karartma, delilleri gizleme ya da yok etme şeklindeki tutuklama sebeplerinin bir arada bulunması gerekiyor. Somut olayda bu koşulların hiçbiri mevcut değil. Seçilmiş belediye başkanı hakkında yürütülen bir soruşturma var. Cumhuriyet Başsavcılığnın ifade çağrısı var. Belediye başkanımızın kendi avukatıyla savcılığa gidip ifadesini vermesi söz konusu ancak ardından verilen bir tutuklama kararı var. Bu tutuklama kararı demokrasiye darbe vurulması demektir. CHP geçmişte birlikte yol yürüyüp sonradan çıkarları çatışınca yollarını ayıranlar gibi değil. Her zaman geçmişte de bugün de gelecekte de yarın da FETÖ’nün karşısında olan FETÖ ile her zaman mücadele eden bir siyasi partidir. Bu olaydan siyasi bir manevra ile kendilerine hareket alanı yaratmak isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz. Belediye başkanımızın yanındayız. Hukuki sürecin takipçisiyiz. Gerekli çalışmaları yapıyoruz. Tutuklama kararına en kısa sürede itiraz ediyoruz. Başkanımızın en kısa sürede özgürlüğüne kavuşacağına inanıyoruz” diye konuştu.

  URLA'YA ÇIKARMA 
  CHP İzmir Heyeti toplantının ardından Urla'ya çıkarma yaptı. CHP Heyeti burada belediyeyi ve Oğuz'un ailesini ziyaret edecek. 

  URLA'YA KAYYUM MU ATANACAK? 
  Öte yandan Oğuz'un tutuklanması sonrası gözler sürecin nasıl işleyeceğine çevrildi. Belediye kanununa göre başkanın ölmesi, istifa etmesi ya da tutuklanması durumunda yerine meclis içinden bir seçim yapılıyordu ancak Kanuna göre yasa maddesinde 10 Kasım 2016’da son yapılan değişiklik şu işleyişi öngörüyor: 

  Belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesinin terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçları sebebiyle görevden uzaklaştırılması veya tutuklanması ya da kamu hizmetinden yasaklanması veya başkanlık sıfatı veya meclis üyeliğinin sona ermesi hallerinde 46 ncı maddedeki (bakan-vali) makamlarca belediye başkanı veya başkan vekili ya da meclis üyesi görevlendirilir. 

  Görevlendirilecek kişinin seçilme yeterliğine sahip olması şarttır. 

  Görevden uzaklaştırılan veya tutuklanan belediye meclisi üyesinin istifa etmesi halinde de bu fıkra hükümleri uygulanır. Bu fıkra gereğince belediye başkanı veya başkan vekili görevlendirilen belediyelerde bütçe ve muhasebe iş ve işlemleri valilik onayı ile defterdarlığa veya mal müdürlüğüne gördürülebilir. 

  Bu belediyelerde belediye meclisi, başkanın çağrısı olmadıkça toplanamaz. Meclisin, encümenin ve komisyonların görev ve yetkileri 31 inci maddede belirtilen encümen üyeleri tarafından yürütülür. Belediye başkanı veya başkan vekili belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur'a çekilir. Birinci fıkranın (b) bendi uyarınca başkan vekili seçildikten sonra belediye başkanlığının (a) bendinde belirtilen nedenlerle boşalması durumunda bu maddeye göre belediye başkanı seçilir. Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresi ile sınırlıdır. Başkan vekili, yeni başkan seçilinceye veya görevden uzaklaştırılmış ya da tutuklanmış olan başkan göreve dönünceye kadar görev yapar. Belediye başkanı veya başkan vekili seçilinceye kadar belediye başkanlığı görevi, meclis birinci başkan vekili, bulunmaması durumunda ikinci başkan vekili, onun da bulunmaması durumunda vali tarafından görevlendirilecek bir kamu görevlisi tarafından yürütülür. Belediye başkanı veya başkan vekili seçimi en geç onbeş gün içinde tamamlanmadığı takdirde belediye meclisinin feshine ilişkin hükümler uygulanır. 

  BELEDİYE BAŞKANI GÖREVLENDİRİLMESİ 
  Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılır. 

  Görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olması şarttır.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim