CHP Karabağlar'da yeni başkan kim olacak?

 • Haber Saati : 21 Aralık 2019, Cumartesi 15:37:01 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP Karabağlar İlçe Kongresi'nde iki adaylı yarış yaşanıyor.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Örgütü'nde ilçe kongreleri tam gaz devam ederken, Cumartesi mesaisinin sonucu merakla beklenen yarışlarından birine Karabağlar sahne oluyor. 

  Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen kongrede Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'nun da desteklediği İlçe Başkanı Ali İhsan Yıldız ile muhalefet cephesinin adayı İl Eski Başkan Yardımcısı Mehmet Türkbay yarışıyor. 


  Kongreye İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Milletvekili Atila Sertel, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İl Kadın Kolları Başkanı Nurşen Balcı, çok sayıda ilçe başkanı, Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Asker Güneş il yöneticileri ve partililer katıldı. 

  Kongre coşklulu bir atmosferde başlarken, salonda adayların sloganlarının yazılı olduğu afişler yer aldı. Ali İhsan Yıldız’ın fotoğrafının yer aldığı afişte ‘Demokratik, Katılımcı, Güçlü Örgüt ile Yeniden Birlikte Başarmak İçin’ sloganı yer alırken Mehmet Türkbay’ın fotoğrafının olduğu afişte ise ‘Örgüt, emek, mücadele, vefa. Aşkla Karabağlar’ yazısı dikkat çekti. 

  DİVAN BAŞKANI BAYIR'DAN KOTA UYARISI 
  Kongrenin divan başkanlığını CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır yapıyor. Divan Başkanı Bayır, listeler için kota uyarısında bulundu. Bayır, “Elime listeler geldiğinde delegelik için gençlik ve cinsiyet kotalarına uyulup uyulmadığına bakacağım. Dikkat edilmediğini görürsem listeleri iade edeceğim. Düzeltilmesi için zaman ayıracağım. Seçime kesinlikle geçmeyeceğim. Şimdiden bu uyarıyı yapmış olayım” dedi.

  Kongrenin açılış konuşmasını Divan Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır yaptı.

  Parti içi önemli mesajlar veren Bayır şunları söyledi: CHP son genel ve yerel seçimlerde ciddi bir başarıya imza atmıştır. Yani son 9 seçimi kaybeden bir CHP değildir. Bunu not olarak beynimizde tutalım. AKP’nin Milletvekili sayısı son seçimlerde azalmıştır. Bundan 8 ay önce girdiğimiz yerel seçimlerde de zaten farklılığını hep ortaya koyan İzmir’i saymıyorum ama İstanbul, Adana, Ankara, Mersin gibi önemli yerleri geri aldık. Hepinizin bilmesini istiyorum; Türkiye’deki 82 milyon nüfusun yüzde 64’ü CHP’li belediyeler tarafından yönetilmektedir. 37 yıllık siyaset hayatımda CHP’yi iktidara ilk kez bu kadar yakın görüyorum. O zaman ne yapmalıyız? İktidara bu kadar yakın olan bir partinin üyeleri nasıl davranmalı, nasıl konuşmalı? Biz Cumhuriyeti kendi ayarlarına geri döndürmek için bir bir elden çıkarılan Cumhuriyet kazanımlarını geri almak için iktidar olmak zorundayız. Partimizin iktidar olmasını görmeden gözlerini kapamak istemeyen insanlar var, bunu hak ediyorlar. Kendi bireysel karakterimizi, kişisel çıkarlarımızı bir kenarıya bırakarak sadece CHP iktidarını kurmay çalışmalıyız. Kendimizi buna endekslemeliyiz. Biz gelir geçeriz, milletvekilleri, belediye başkanları, genel başkanlar… Hepimiz bir gün bu görevleri bırakacağız. Burada da önemli olan kimin ilçe başkanı olduğu değil. Bu demokratik bayrak yarışıdır. Bu partide aday olan iki arkadaşımız da gereken niteliğe ve birikime sahiptirler. Bugün buradan kimse galip ya da mağlup olarak ayrılmayacak. Birleşerek geldik, birleşerek çıkacağız. Ayrışırsak yok oluruz, birleşirsek iktidar oluruz. Sizden bir şey rica ediyorum; kongremizin başındaki gibi düğün yapar gibi nasıl bir kongre yapılacağını tüm Türkiye’ye örnek olarak gösterelim. Yandaş basın ‘Karabağlar’da kavga çıksın manşetlerden versek’ diye bekliyorlar. Buna asla müsaade etmemeliyiz. Geriye dönüp baktığımızda partimizin iktidar olamama gerekçelerinde birçok neden vardır elbette ancak  benim tespitim şu; Bizim rakibimiz biziz. Biz nedense bu tip yarışlarda ayrıştırmaya götürme, kendi ayağımıza sıkma konusunda yanlışlar yapıyoruz. Burası CHP Karabağlar ilçe kongresidir. İlçe başkanı Ahmet olur Mehmet olur. Önemli olan bütüncül çalışmaktır. Hepimiz aynı gemi içerisindeyiz. Bu gemiyi 2023’te iktidar yüzdürmek zorundayız.

  AKP İKİZ DOĞUMUN EŞİĞİNDE!
  Konuşmasında merkezi iktidarı da hedef alan Bayır, “Partimizi iktidara taşırken, belediye başkanlarımıza da büyük sorumluluk düşmektedir. Vatandaşa şunu söyletmeliyiz; ‘Bunlar sosyal demokrat belediyeciliği çok iyi yapıyorlar, iktidar olmayı hak ediyorlar, biz bunlara bu şansı verelim’ dedirtmeliyiz. Bunu yaparken de bir şeye çok dikkat edeceğiz; eski siyaset yapma üslubumuzu bırakacağız. Bugün ittifakla yol alıyoruz. İttifak ortağımız; İYİ Parti ve Saadet Partisi ve dışarıdan destek veren Halkların Demokrat Partisi (HDP). Bu ittifakların bozulmaması için genel başkanımız büyük özveriyle bu işi götürüyor. Bu ittifakı çatırdatmak için saraydaki zat her şeyi yapıyor. Buna izin vermeyeceğiz. İktidar partisine bu aralar anlayış göstermek lazım. AKP şu sıra ikiz doğum eşiğinde, öyle bir telaşı var. İki parti doğuracak. Çok ilginç ki AKP’den çok bu rahatsızlığı hisseden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) genel başkanı. Doğacak çocukların babası gibi ne hikmetse bu konuyla ilgili sürekli o konuşuyor. O çocuklara da başarılar diliyoruz. Biz bundan sonra AKP’ye, MHP’ye oy verenlerin oyuna talibiz. Bunu yaparken şu yöntemle yapamazsınız; ‘Bu Tayyip şöyle hırsız böyle hırsız’ diyerek, geçmişte AKP’ye oy veren bir kişiyi ikna edemezsiniz. O insanın fikrini değiştirmek için karalayarak yol alamazsınız. Onlar da bizimle beraber aynı ülkede yaşıyorlar, şuanda özgürlüklerin kısıtlanmasını, mutfaklardaki yangını onlarda yaşıyor. Geçmişte AKP’ye oy vermiş olabilirsiniz saygı duyuyorum, farklı düşünmemiz doğal ama bu sefer şu oyunuzu gözden geçirseniz, ülke iyiye gitmiyor. Gelin bu kez de CHP’yi deneyin’ diyerek oy istemek lazım. Lütfen onlara hastalıklı, öcü gibi bakmaktan vazgeçin. O insanlara öyle baktığınız sürece CHP’ye oy vermeleri için ikna edemezsiniz” diye konuştu.  AK PARTİ’YE İSTANBUL GÖNDERMESİ: 824 BİN TOKATLA YERLE BİR OLDULAR!
  Kongrede konuşan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Kongrede kulisler yapılacaktır ancak o kulislerin dışarıda olmasının büyük yararı olduğunu düşünüyorum. Konuşan arkadaşların da dikkatle dinlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Son olarak Belediye Başkanımız Muhittin Selvitopu tarafından açılışı yapılan Karabağlar’daki kız yurdu açılışında genel başkanımızla beraberdik. Yarından tezi yok on binlerce genç kızın eğitime katkı koydu. Yurdun açılışında gözlerim yaşardı, bu örnek davranışları için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Karabağlar önemli ve hızla gelişen bir bölge… Giderek artan oy oranında, yerelde insana olan saygı ve sevgisini esirgemeyen belediye başkanlarımızın, ilçe başkanlarımızın, üyelerimizin çok katkısı olduğuna inanıyorum, çok teşekkür ediyorum. Adalet yürüyüşünde biz Milletvekilleri başından sonuna kadar genel başkanımızı yalnız bırakmadık. Ayaklar patladı, ayakkabılar parçalandı ama büyük yürüyüşün sağladığı birlik beraberliğin, Türkiye’deki pek çok şeyi değiştirmenin başlangıç noktası olduğunu belirtmek isterim. Her görüşten insan adalet için yürüdü. Bize, ‘Yürüdünüz de ne oldu, ne sonuç aldınız, genel başkanın tırnakları morardı da ne oldu’ diye soranlar oldu. Ne olduğunu İstanbul’da, Ankara’da, Türkiye’nin tüm bölgelerinde yaşanan bütünleşme, birliktelik gösteri. Her kesimden insanın sandıkta buluşmasını sağlayan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarihe geçti. Yerel seçimlerdeki birliktelik mücadelesi büyük bir başarıyla sonuçlandı. İstanbul’da 14 bin oyu kabul etmeyenler, 824 bin tokatla yerle bir oldular. İşte umut o zaman yükseldi” diye konuştu.

  SERT ÇIKIŞ: SİZ FETÖ’CÜLERLE BERABER OLAN AKP’SİNİZ!
  FETÖ ile mücadele konusunda iktidara sert çıkan Sertel,“FETÖ’yle mücadele ediyorlarmış. Geçiniz! FETÖ’cülerin yaptığı camiyi kurdeleyle keseceksin sonra CHP içinde FETÖ’cü arayacaksın! Hepsinin altında sizin imzanız var. İkiz kardeş gibisiniz. FETÖ’yü kaldır altından AKP çıkar. FETÖ’cünün zenginini sevmişler, baş üstü taç etmişler, Bank Asya’nın önünden geçen insanları tutuluyorlar, yargılıyorlar. FETÖ konusunda kimlerin neler söylediğini çok iyi biliyoruz. Binali Yıldırım… Türkçe olimpiyatları… Burnumuzda tütüyorsunuz gelsenize hocam diyen kim? Siz savundunuz siz! FETÖ ve terör örgütüne karşı gazeteciler, askerler yargılanırken salonlarda sesleri yükselen bizdik. Dayak yiyen bizim avukatlarımızdı. FETÖ’cülere karşı mücadele eden bizdik. Siz kimsiniz? Siz FETÖ’cülerle beraber olan AKP’siniz. Ama gidiyorlar! Siz birlik olursanız, beraberlik içinde olursanız gerçekten tek yumruk, tek yürek olursanız birbirinizi sevgi, saygı ve sadakatle kucaklarsanız önünüzde kimse duramayacak. İki adayımıza da başarılar diliyorum. İkisi de başarılı olacaktır. Bugün burada kim seçilirse seçilsin kazanan CHP olacak, kazanan siz olacaksınız, biz olacağız. İktidar olacağız” dedi.

  “PARTİ İÇİNDE ADAMCILIĞA, EKİPÇİLİĞE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”
  Kongrede parti içi mesajlar da veren CHP İl Başkanı Yücel, “Bugün çok değerli iki adayımız var. İkisi de birbirinden değerli. İkisinin de bu görevi hakkıyla yapacağına inanıyorum. İkisine de başarılar diliyorum. Parti içinde ekipçilik adamcılık klikçilik, buna asla izin vermeyeceğiz. 31 Mart ve 23 Haziran da başarı nasıl geldiyse bu anlayışla devam edeceğiz. Dayanışma ruhumuzu birlikteliğimizi daha da güçlendirerek, 31 Mart ve 23 Haziran’daki başarımızı taçlandırarak CHP’yi iktidara taşıyacağımız inancıyla ile kongremizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

  KARABAĞLAR’I RANTÇILARA TESLİM ETMEYECEĞİM!
  Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu da iktidara yüklendi. Selvitopu şunları söyledi: Karabağlar zor bir ilçe, bunu hepimiz biliyoruz. Her yönüyle zor bir ilçe…  Hizmetiyle, kentleşmesiyle, sosyal dokusuyla, toplumsal yapısıyla zor bir ilçe... Biz zorlukta görev yapmasını, zorlukların altından kalkmasını bilen bir gelenekten geliyoruz. Bu gelenek CHP’nin ruhundaki Kuvayı Milliye geleneğidir. Her türlü zorlukla mücadele etmek, zorlukları aşmak, insanlarımızın dertlerine çare bulmak bizim işiniz. Bu anlayışla Karabağlar’da belediye başkanlığı yapmaya çalışıyorum. Beraber çalıştığımız arkadaşlarla da bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bir yerel seçim atlattık. İktidar partisi Karabağlar’a çok yüklendi, topla tüfekle, milletvekilleriyle geldiler. Cumhurbaşkanı da gelecekti sonradan vazgeçti, gelmedi. Keşke gelseydi.  Biz biliyoruz ki Karabağlar daha da bütünleşecekti, sandıklarda verdikleri cevabı daha güçlü bir şekilde vereceklerdi. Karabağlar’ı neden istiyorlar? Biz diyoruz ki ‘yeni konut alanlarına ihtiyaç yok, biz Karabağlar’ı dönüştürmek istiyoruz, siz bunun karşısına yeni konut alanları dikerseniz bunu engellemiş olursunuz’ diyoruz.  Karabağlar’a ihanet etmiş olursun diyoruz! Karabağlar’ın geleceğini karartısınız.’ Bunu söylüyoruz, yargıya gidiyoruz. Dördüncü iptali gerçekleştirdik, bu beşinci ama ısrarla bunu yapmaya gayret ediyorlar. Hep şunu söylüyorlar; kentsel dönüşüm gerekli, şu gerekli bu gerekli diyorlar ama gereksiz projeleri devletin imkanlarını kullanarak tüm kurumları bu işin içine sokarak neden yapıyorsunuz? Sonra bir AKP Milletvekili çıkıyor; ‘belediye başkanı her şeye karşı çıkıyor’ diyor. Yanlış yaptığınız sürece karşı duracağım. Karabağlar’ı rantçılara teslim etmeyeceğim. Geliştirdikleri her proje ranta dönük.”

  BEŞ KURUŞUN HESABINI YAPIYORUZ!
  Selvitopu ayrıca ilçedeki üniversite ve poligon deresi tartışmalarıyla ilgili de konuştu.

  Selvitopu, “ Bir üniversite meselesi var. 80 hektarlık alanı bir gecede TOKİ’ye devrettiler. Sonra bizler bastırınca üniversite olsun dediğimizde bir kısmını üniversite yapmak zorunda kaldılar. 40 hektarı imara açmak istiyorlar. Niye diyoruz; oradaki binaları yapıp satarak üniversite finansmanını oradan sağlayacaklarmış. Bizim devletimiz bu kadar muhtaç mı? Bu ülkenin bütçesinde yok mu? İlk defa duyduğumuz bir olay. Bu devlet o yerleşkeyi kenti imkanlarıyla rahat yapar, ama konutta ısrar var. Sonra belediye başkanı üniversite yaptırmıyor diyorlar. Özellikle bir AK Partili vekil bunları söylüyor. Kendi niyetlerini gizliyorlar. Üniversiteyi oraya getiren belediyedir. Biz 80 hektarın tamamının üniversite olmasını istiyoruz. Bunun kime zararı var? Birilerine söz mü verdiniz konut alanı için? Açıklayın. Biz ısrarla oranın peşini bırakmayacağız. Bir de poligon deresi var. Askeri tesis oradan taşındığında mutlaka rekreasyon alanı olmalı, bu halka teslim edilmelidir. Bunların bugünden dillendirilmesi gerekiyor. Bugünden bunlara sahip çıkmazsak geleceğimizi karartırlar. Gelecek kuşaklar bu kentlerde yaşamlarını rahat sürdüremezler. Bunlara bugünden sahip çıkmamız lazım. Karabağlar’da birçok sorun var. Bunların hepsine sahip çıkacağız. Yoksulun yanında olan bir belediyeyiz, bunu yapmaya kararlıyız. Karabağlar’ın dar bütçesini en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. 5 kuruşun hesabını yapıyoruz. Amacımız daha modern bir Karabağlar yaratmaktır. Bütün bunları yapmamızda bize güç veren sizlersiniz” açıklamasında bulundu. Başkan Selvitopu iki adaya da başarılar diledi.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim