CHP zirvesinin basına kapalı bölümünde neler konuşuldu?

 • Haber Saati : 24 Ağustos 2019, Cumartesi 18:37:26 - 5 Ay önce eklendi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Örgütü önemli bir zirvede bir araya geldi.

  Toplantının basına açık bölümünde CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve İl Başkanı Deniz Yücel çarpıcı mesajlar verirken, basına kapalı bölümde de önemli gelişmeler yaşandı. 

  Toplantıya şehir dışında olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katılmazken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Aziz Kocaoğlu danışma kuruluna katıldı ama konuşma yapmadı.

  Toplantıda CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Eski Milletvekili ve İl Eski Başkanı Alaattin Yüksel’in Genel Merkez eleştirileri dikkat çekerken, Yüksel’e kontra CHP İzmir İl Eski Başkanı ve İzmir Milletvekili Bedri Serter’den geldi.

  Egemedyası'nın edindiği bilgiye göre Yüksel konuşmasında Genel Merkezi HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyum atanma kararı sonrası izlenen tutum ve parti içi olağan kongre süreci için verilen ‘tek aday’ mesajları noktasında eleştirdi. Yüksel, konuşmasında ‘önseçim’ vurgusu da yaptı.

  ÖNSEÇİM VURGUSU ETİK KURUL ÇIKIŞI
  Belediye başkanlarına partinin iktidar hedefinde önemli işler düştüğünü ifade eden Yüksel, ‘uyanık olmalıyız. Belediye başkanlarının hata yapma lüksü yok” dedi.

  Yüksel, son dönemde bazı belediye başkanlarının akraba atamaları ile gündeme gelmesiyle ilgili konuştu.
  Yüksel, parti içinde etik kurallara aykırı hareketlerin engellenmesinin yolunun parti toplantılarında verilen talimatların olmadığının altını çizdi, “Tüzüğe etik kurulu koymamız” gerek dedi.
  Yüksel etik kurulunun oluşturulması için uzun yıllar mücadele ettiğini ancak tüzük komisyonlarına takıldığını söyledi.

  KAYYUM ELEŞTİRİSİ
  HDP’li 3 Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı Genel Merkez yönetiminin (MYK) tutumunu eleştiren Yüksel, “Kayyum atamaları sonrası MYK toplantısında önemli karalar alınacağını, yol haritası çizileceğini düşünmüştüm. Olmadı. Sadece 1-2 cümleyle geçiştirildi. Partinin bu konuda bir yol haritası çizmesi gerekirdi” dedi.

  TEK ADAY MESELESİNİ YADIRGIYORUM
  Yüksel konuşmasının sonunda parti içinde başlayacak olan olağan kongre takvimine değindi. Yüksel, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez yöneticilerinden son dönemde parti örgütüne verilen ‘tek aday’  mesajlarına değindi. Yüksel, “ Tek aday meselesini yadırgıyorum. Demokrasi mücadelesi veren parti olarak kendi üyelerimizden delegelerimizden neden çekiniyoruz. Ankara’dan talimatla belirlenen il başkanı ve ilçe başkanı olmaz. Parti yöneticilerinin görevi üyelerin özgürce yarışmasını sağlamaktır” dedi. 
  Yüksel konuşmasında ‘önseçim’ vurgusu da yaptı.

  YÜKSEL’E KONTRA SERTER’DEN
  Danışma kuruluna verilen aradan sonra Yüksel, toplantıdan ayrılırken, ikinci bölüme katılmadı. İkinci bölümde CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter’in konuşmasında Yüksel’i hedef aldığı öğrenildi.  Serter’in “Burada ‘önseçim, önseçim’ deniyor. Biz önseçime karşı değiliz. Tabi ki olmalı. Alaattin Bey (Yüksel) önseçimle ilgili konuştu.  Ben il başkanıydım. Önseçim oldu o zaman niye önseçime girmedi” dediği öğrenildi.

  KONUŞUYORSANIZ SONUNA KADAR DİNLEYECEKSİNİZ
  Serter’in Yüksel’in danışma kurulu toplantısından konuşma yaptıktan sonra ayrılmasını da eleştirdiği ve” Konuştu gitti. Konuşuyorsanız sonuna kadar dinleyeceksiniz” dediği öğrenildi.

  BAKAN’DAN YÜCEL’E ELEŞTİRİ VE ‘TEK ADAY’ MESAJI
  CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunu örnek göstererek, “İzmir'de yerel seçimlerde ittifakla yüzde 58 başarı mı? Daha başarılı olmalıydık” dediği öğrenildi.

  Bakan’ın orman yangını sırasında İl Başkanı Deniz Yücel’in alanda olmamasını eleştirdiği öğrenildi. Bakan’ın,  “Şehir dışında toplantıdaydınız ama gelebilirdiniz. Ben il başkanı ve il yönetimini orman yangını sırasında vatandaşın yanında görmek isterdim” dedi.

  Bakan'ın Kaz Dağları'nda yapılan maden çalışması ve ağaç katliamına karşı protesto eylemine CHP İzmir İl Başkanı ve il yönetiminin yeterince katılım organize edemediğini de dile getirdiği öğrenildi.

  Bakan konuşmasının sonunda parti içi olağan kongre sürecinde Genel Merkez tarafından verilen ‘tek aday’ mesajları hakkında konuştu. Bakan’ın, “Genel Merkezin mesajları ‘bir aday olsun tek aday olsun’ demek değil. Parti içinde kutuplaşma kavga olmaması yönünde. İzmir kavgasız kutuplaşmasız süreci götürecek potansiyele sahip. Birden fazla aday da çıkabilir. Geçen il kongresinde yarışan ve kaybeden Utku Gümrükçü bugün belediye başkanı… Bu parti içi demokrasinin güzelliği. Ancak tek aday dayatması doğru değil” dedi.

  BAYIR’DAN SIRA ÇIKIŞI!
  24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri sürecinde İYİ Parti’nin seçime girebilmesi için geçici olarak CHP’den İYİ Parti’ye geçen vekiller arasında yer alan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, daha sonrasında partisine dönerek 24 Haziran seçiminde 6. Sıradan Milletvekili adayı gösterilmişti. 

  İl danışma kurulunun basına kapalı kısmında konuşan CHP’li Bayır’ın, Milletvekili sırasında 6. olarak yer almasına sitem ettiği ve ‘Beni niye 6. sıraya yazdınız. O süreçte fedakarlık yaptım, İYİ Parti’ye gittim. Hakettiğim bu değildi. Altıncı sıraya yazacağınıza listeye hiç yazmasaydınız’ şeklinde konuştuğu öğrenildi.

  CANINIZ CEHENNEME!
  Danışma kurulu toplantısında CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper’in de ‘canınız cehenneme’ cümlesi salonda buz gibi hava estirdi. 

  Alper’in salonun boşalmasına dikkat çekerek, “Nutuk atıyorsunuz, eleştiriyorsunuz, bırakıp gidiyorsunuz” diye serzenişte bulunduğu ifade edildi.
  Alper konuşmasının sonunda, “1999’da partiye geldim. Partiye geldiğimden çok farklı görevler aldım. Sene 2019… Bugün aynı görevleri eski başkanlara veriyoruz beğenmiyorlar. Canınız cehenneme” dedi.
  Alper’in ‘canınız cehenneme’ sözü sonrası İl Başkanı Yücel’in araya girip ‘üslubunuzu düzeltin’ uyarısında bulunduğu öğrenildi.

  TOPLANTIYA ALINMADI 
  Öte yandan CHP’nin İl Danışma Kurulu toplantısında kısa süreli bir gerginlik de yaşandı. Geçtiğimiz günlerde CHP İl Başkanı Deniz Yücel ve parti yönetimine sosyal medyadan yaptığı eleştiriler nedeniyle geçişi ihraç cezası (2 yıl) alan Ahmet Piriştina Kent Arşivi Müzesi Eski Müdürü Akademisyen Oktay Gökdemir elinde dosyalarla geldiği toplantıya alınmadı. Karara tepki gösteren Gökdemir güvenlik çalışanları tarafından dışarıya çıkarıldı.


Bu Haberin Manseti :

CHP zirvesinin basına kapalı bölümünde neler konuşuldu?
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim