1 2 3 4 5
Zamlı emekli maaşı ne kadar olacak? Oy ve Ötesi harekete geçti: #GüvenVer CHP'de Muhsin Yazıcıoğlu depremi Ette çok büyük oyun Türkiye'den Kuzey Kore'ye yaptırım

CHP'de çamur durmaz

 • Haber Saati : 13 Şubat 2017, Pazartesi 06:26:58 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çanakkale'de meydana gelen depremin etkilediği bölgeleri ziyaret etti.

  Nisan ayında yapılacak olan referandumla halkın kararına bırakılan 18 maddelik yeni anayasa değişikliği paketine yönelik 'Hayır' çağrısı yapmak için otobüsle Türkiye’yi gezmeye başlayan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Yurt Gazetesinden Özgür Tuğrul'a konuştu.

  HÜKUMETE VE BAKAN'A ÇAĞRI

  Üzücü olan bugüne kadar rasathanenin verilerine göre 600 deprem olmuş. Biz oradayken de 4.9 deprem oldu. Sürekli deprem olunca doğal olarak vatandaşlarımızın ciddi bir psikolojik sorunla karşı karşıya kaldığını görüyoruz... Doğrusu gecikmeli de olsa yaralar sarılmaya çalışılıyor. İnsanlar cehennemi görmeden cennete inanmaz deyimi var. 19999 Marmara depremi sonrası gerek ulusal gerekse de uluslararası düzeyde ciddi çalışmalar yapıldı. Bilim insanların tamamı depremle ilgili çalışmalarını ortaya koydu. O dönem Ulusal Deprem Konseyi vardı. Konsey lağvedildi. Niye böyle oldu onu da anlamakta zorluk çektim.  Bir tarafta coğrafyacınızın yarısı fay hattında. Bu deprem konseyini kapatmak hangi akla hizmet anlamış değilim.

  Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar

  O dönem Ecevit'in başbakanlığı döneminde çeşitli bölgelerde olası bir deprem olduğunda yurttaşlarımızın barınabileceği yerlerin ayrıldığını biliyorduk. İstanbul ve İzmir gibi çeşitli iller dahil olmak üzere. Maalesef deprem toplama alanlarının tamamı ranta teslim edildi. Halen ortada hiçbiri yok. Geçen gün bakana defalarca sormama rağmen cevap alamadım. Sonra Twitter'dan bakana sordum. 'Bu deprem toplama alanları ne oldu, nerede' diye. Sayın bakan bu soruyu soran gazeteciye 'Gürsel Tekin bize değil AFAD'a soracak' demiş. Belli ki kendisi de bilgi sahibi değil. AFAD'ın arsalarla uğraşmadığını biliyorum. Kendisi de biliyordur. Bunu sorarken bu meseleyi bilmiyorum diye sormadım. Dönemin Başbakanı Erdoğan'a sordum. Dönemin başbakanı Davutoğlu’na sordum, dönemin başbakanı Yıldırım'a sordum, dönemin bakanlarına sorudum. Yanıt alamadım. 

  Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve oturan insanlar

  Ben biliyorum. Örnek verirsem, bir tanesi tarihi Yarımada'yı bozan yüksek binalar. Sayın Erdoğan'ı isyan ettiren binalar. Orası deprem toplama alanı. İki, Zaman gazetesinin yeri. Eski fidanlık aynı zamanda deprem toplama alanı. Üstünde şu an devasa binalar var. Sözde FETÖ'yle hesaplaşacaksınız ya hesaplaşın bunları kim neye karşılık verdi. Üç İstanbul'un en önemli yerlerinden bir tanesi Dubai kuleleri daha sayabileceğim birçok yer. Belli ki 99'dan sonra Marmara depreminin acısına rağmen hiç ders alamamıştık hiçbir şey yapamamıştık. Neyle övünüyorlar 'AFAD hazır.' Bu ayıp, günah arkadaş. 'Ölüyü gömeriz' deniyor. Ölü bir türlü gömülür. Maksat ölüyü gömmek değil o insanları diri yaşatabilmek. Sayın bakanın ifadesi önümüzdeki günlerde İstanbul’u tarif ederek büyük bir depremi işaret etti. Allah göstermesin. İnşallah olmaz. Çanakkale'de dört tane köy konusunda sıkıntı çeken AFAD, İstanbul'da inşallah AFAD 'Afet’e dönüşmez. 

  Yapılması gerekenler var. Vatandaşlar yurttaşlarımız bir fay hattında yaşadığını bilmesi gerek. Daire satın alırken proje satın alın. Maalesef bizde daire satın alınırken ciddi sıkıntılar oluyor. Gölcük'te o acı günde belediye olarak biz de gitmiştik. Bir anne ağlıyordu. Ağıt yakıyordu. 'Evimizi alırken kurban kesmiştik, meğerse kendimize mezar almışız. Mezarımıza kurban kesmişiz' diye... Bu manzaraları yaşamamak için her yurttaşımız daire değil proje satın almalı.

  Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar

  Belediyelere bakın...Erdoğan, “Kot farkları” diyor. Bu doğruları biz çok kere söyledik. Sadece kot farkları değil. Bütün fay hatlarının üzerinde yeni yapılara baktığınız da nasıl izin alındığına bakın. Yüksek yapıların hala mevzuatı yok. Dünyada var, bizde yok. Çağrıda bulunmuştum kot farkları dahil olmak üzere imar yolsuzlukları, imar çeteleri nerede varsa toptan araştıralım. Sayın Cumhurbaşkanı çok merak ediyorsa 2011 yılında kendisine göndermiş olduğum imar organizasyonlarının nasıl işlediğine yönelik harita göndermiştim. Onun dışında da kentlerdeki rant haritalarını istiyorsa başta odalarımız hepsinde var. Biz de de var. Her türlü desteği vermeye hazırız. Umut ediyorum ki sizin de tarif ettiğiniz gibi kot farklarıyla şehirlerde kaçak yapılar olmaz.

  KAPKAÇ BİR PAKET 
  Anayasanın, ülkedeki bütün yurttaşların geleceğini ilgilendiren bir hukuk sistemi olduğunu, anayasanın herhangi bir ideolojinin, herhangi bir siyasi partinin memnuniyeti üzerine inşa edilemeyeceğinin altını çizen Tekin, " Sadece anayasa hazırlayanlar bizler miyiz? Dünyada aylarca yıllarca tartışılıyor anayasalar. Tıpkı nasıl, bir önce AKP'nin Türkiye coğrafyasında tartıştırdığı gibi. Hemen hemen bırakın baroları üniversiteleri, bakkallar odasına kadar gidip paylaşmaları doğru ve manidardı. Oradan buraya gelip acele, kapkaç ne olduğu belli olmayan bir paket" dedi.

  PAKETİN SAHİBİ KİM?
  "Bu paketin sahibi kim?" sorusunu soran Tekin, " MHP'li ve AK Partili vekile sorun. Bu soruya ne söyleyecekler merak ediyorum. Çünkü paket bunların değil. Paketlenip Cumhurbaşkanına, ondan Bahçeli'ye geldi. Sayın Bahçeli 'çift başlılık var' dedi. Bu sürece baktığımızda 15 Temmuz'dan sonra iktidar partisi başkanlık sistemini unutmuştu. Bütün liderlerin protokolü vardı. Parlamenter sistemin güçlendirilmesine yönelik. İmza namustur. Paket doğrusu sipariş paket. 18 maddeye baktığınızda görüyorsunuz. Bunu Başbakanın hazmettiğini sanmıyorum. AKP'li yöneticilerinde hazmetmediğini görüyorum. Hazmedilmiş olsaydı MHP'de 10, AKP'de 6 fire olmazdı. Bütün şantaja baskıya rağmen MHP ve AK Parti'deki 'hayır' diyenleri kutluyorum. Gözden kaçtı bu durum... 6 isimde önemli. İsimler biz de saklı kalsın. Geçmiş dönemde önemli mevkilerde bulunmuş kişiler. Her iki siyasi parti, kendi vekillerini ikna edemediği bir anayasayı 80 milyonun önüne nasıl getireceksiniz. Hadi getirdiniz, maddelerle ilgili söyleyeceğiniz iki kelime yok mu?" dedi. 

  Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

  DÜNYADA BÖYLE ANAYASA YOK
  İktidar partisine "Sürekli CHP'ye hakaretle mi 60 günlük kampanya götüreceksiniz. Çıkın maddeleri anlatın" diye seslenen Tekin, " Çıkın anlatın, bu maddeler şu sorunları çözmek için diye... Anlatacağımız kelime yok. Dünyada böyle anayasa yok. Burhan Kuzu'ya sorun. Yıllardır başkanlık sistemi ateşiyle yanıp tutuşuyordu, burada dahili var mı? Yok. Kim hazırladı? Bilemem. Paket ansızın çıktı. Hükümet yetkileri şaşkın. Başbakan şaşkın. İklime bak. Mart ve Nisan... Bu aylar geçmiş döneme bakın terörün en hızlı en yoğun olduğu dönem...Bu dönemde neden böyle bir paket...” diye konuştu. 

  DÜNYAYA NASIL ANLATACAKSINIZ?
  Yeni anayasa değişikliği paketini yurttaşa anlatmanın ötesinde dünyaya da anlatılamaz olduğunu savunan Tekin şunları söyledi;
   " Biz Afrika ülkesi değiliz. Biz dünyayla entegre olmuş önemli bir ülkeyiz.  Ne anlatacaksınız. Başlarken kendiniz sabote ettiniz zaten. Bence çekin. İmamı bulaştırdınız. Seçim kurulu müdürünün bulaştırdınız. Valiyi bulaştırdınız. Herkesi bulaştırdın. Nasıl izah edeceksiniz. Hadi vatandaşa anlattınız dünyaya nasıl anlatacaksınız. BM mensubuyuz, NATO ülkesiyiz, AB sürecindeyiz...Ne anlatacaksınız. Baktığınızda her tarafı sorunlu bir paket. Benim kaygılarımı taşıyan bakanlar var. İsim vermem. Bu paket kendi bakanlarını kendi milletvekillerini ikna edemeyen bir paket. Çok şükür vatandaş farkında. Çeşitli illeri dolaştım. Bu ucube ne olduğu belli olmayan sahibi bile belli olmayan paketi vatandaş kesinlikle geçirmeyecek."

  Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

  OY VERENDE SORUN YOK
  Kamuoyunda işlenen anketlerle ilgili de konuşan Tekin, " Oy verende sorun yok. Oy sayanda sorun olabilir. İstanbul'da Fatih ilçemize gittim. İktidar partisinin güçlü olduğu bir yer. Bu bölgelere yıllardır gidip geliyorum. İlişkilerim oluştu, sohbetim var. Herkes son derece kararlı 'hayır' konusunda... Tanıklık ettim. Hayırcı evetçi ye soruyor. Anlat diyor: 'Köprüler yapıldı' diyor. Duble yollar, köprülerle anayasa anlatılır mı? Başbakan bile hala bunu anlatıyor" dedi.

  PES DOĞRUSU
  Yeni anaysa değişikliği teklifiyle oluşacak tabloyu anlatan Tekin, şunları söyledi;
  " Seçim bitti Gürsel Tekin oldu başkan. Gürsel Tekin önce kendi vekillerini belirleyecek. Sonra kendi anayasasındaki yöneticileri belirleyecek. Bakanları valileri emniyet müdürlerini belirleyecek. Kamudakileri kendi belirleyecek. Denetleyecek mekanizma var mı? Yok! Kendi apartmanınızda bir başkan seçiyorsunuz ve bir denetçi seçiyorsunuz. Apartmanınıza denetçi seçerken, 80 milyon insanı bir kişiye teslim etmek...Teklik Allaha mahsus. Tarihe bakın teklerin yönettiği ülkelerin sonları felaket oldu. Vatandaş buna izin vermeyecek. Çıkıyorlar televizyonlara yalan yanlış konuşuyorlar. Yarın Cumhurbaşkanı suç işledi. 'Yüce divana gidebilir' diyorlar. Kendi tayin ettiğin yargıçlar mı seni yüce divana götürecek. Pes doğrusu." 

  Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

  CHP'DE ÇAMUR DURMAZ
  'Evet' cephesinden teklife 'hayır' diyen CHP'ye yönelik yapılan eleştirilere sert çıkan Tekin, " Çok zavallı durumdalar. O kadar zavallı duruma düşmüşler ki. Anlatacağınız bir şey yoksa hakaret edersiniz ortamı terörize edersiniz. Bu paket sizin paketiniz. Kendi getirdiğiniz paketi anlatın. Öfkelenmeyin. TV'lere talimat vermeyin. CHP'ye neyle saldırırsanız saldırın. Tarihimize baktığınızda yurtseverliğimiz hiçbir zaman sorgulanmaz. Demokrasi, özgürlük için çokça insanımız hayatını feda etti. CHP bir kişi bile kalsa size bırakmayacak. Bu korku bile size yeter. Bu ne korku... Başbakan sen 'dostları çoğaltacağız' dedin. Kullandığın cümlelere bak. Hadi partilere saygınız yok, bu partilerin tabanları, üyeleri var. Onlara saygınız olsun. Bu nasıl bir kafadır. Bu nasıl cümlelerdir. Çok şükür millet akıllı. Seçmen bunların üslubunu ciddiye alsa birbirimizi kıracağız. Allahtan millet duyarlı. Başımıza IŞİD'i bela eden, FETÖ'yü bela eden, çözüm sürecini başlatan siz. HDP'li vekiller turistik gezi gibi Kandil'e gönderen siz. Bağıran siz. İnsaf kardeşim. Karanlıkta göz kırparak Atatürk'ün kurmuş olduğu partide çamur durmaz. Yazık size...Parti meselesi değil ama CHP bu sürecin lokomotifi. Aslanlar gibi lokomotif olacağız" dedi. 

  18 YAŞ GÜZELLEMELERİ YAPILIYOR
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, teklifte yer alan '18 yaşında vekil seçilme hakkı' veren madde ile ilgili açıklamalarına değinen Tekin, şunları söyledi;
  " Araştırmalarda gençler itibar etmiyor gözüküyor. İtibar etmedikleri için gençleri anlatıyor. Her gün şehitler geliyor, 18 yaş güzellemeleri yapılıyor. Çocuklarınızı El Bab'a gönderin. Birçok yoksul ailenin çocukları şehit oluyor. Allah kimsenin ailesine acı vermesin. Sizin çocuklarınız bedelliden faydalandı. Milliyetçilik de sizin cukka da sizin bedelli de sizin. Bize ne kaldı. Nazım'ın dediği gibi 'vatan hainliği de bize kaldı.'"

  CUMHURBAŞKANI SÜRECİ GERMEK İSTİYOR
  "Bu paketi Cumhurbaşkanı da anlatamaz" diyen Tekin, şöyle devam etti; 
  "Cumhurbaşkanı germek istiyor. Süreci gererek götürmek istiyor. Ben her şeye rağmen devletin sağ duyusuna güvenmek istiyorum. Kötü kokular da alıyoruz. Yaraları kaşıyan bir Cumhurbaşkanı olabilir mi. En kritik dönemde Taksime cami konusu açıyorsunuz. Ne anlama geldiğini vatandaşlarımız bilmez mi. Kutsal değerlerimizden elinizi çekin. Kirletmeyin. Siyaset bulaştırmayın."

  Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

  AKP'Lİ SEÇMEN OLSAM DAVA AÇARDIM
  "Ben AKP'li seçmen olsaydım, AKP'ye dava açardım" diyen Tekin, şöyle devam etti;
  "Siyasi partilerin programı dengedir. O program çerçevesinde oy verilir. Halen de mevcudiyetini koruyor. Değişmişte değil. İlk kez bir siyasi partinin programı çok da beğenmiştim üç şeyle başlamışlardı. Yolsuzluk, yoksulluğu bitirmek ve yasaksız bir Türkiye yaratacaklardı. Unutmayın ki bir ülkede yolsuzluk olduğu sürece yoksulluk çözülebilmiş değil. Dünyada refah düzeyi yüksek yerlerde yolsuzluk çözülmüştür. Yoksulluğu bitireceklerdi. Yoksul yurttaş olmayacaktı. Yolsuzlukta dünya birincisi olduk. Yoksullukta 17 milyon açlık sınırın altında. 49 milyon insan borçlu. Yasaklarda geldiğimiz durum ortada. Geldiğimiz tablo...Zam, zulüm, zindan. 3 Y'den 3 Z'ye....Herhangi bir AKP'li seçmen bu programa dava açabilir."

  TV'YE ÇIKSINLA ÖNERİSİ
  Dört siyasi parti lideri ve temsilcisinin aynı anda ekrana çıkmasını öneren Tekin, " Ahaliye seslensinler. Sevgili vatandaşlarımız dizilerinden bir gün vazgeçsin. Geleceğinizle ilgili karar verilecek çünkü... Dinleyin öyle karar verin" dedi.

  BAŞBAKAN'A 2 SORU 
  Tekin konuşmasında, Başbakan'a iki soru yöneltti, "Sayın Başbakan 'Mart ve Nisan ayında referandum olmaz' diye ekonomi bakanından rapor var mı önünüzde? İkinci sorum, yine Nisan aylarında terörün yoğun olabileceği konusunda istihbarat bilgileri var mı, yok mu. Bütün bunlara rağmen yapıyorsanız nedenini merak ediyoruz. Bu raporlar var mı yok mu. varsa raporları ciddiye mi almıyorsunuz?"

  Referandumun sıradan bir seçim olmadığının altını çizen Tekin, " Ben 6 aydır sokaktayım. Birçok arkadaş sokakta...Sıradan seçim olur, 4 yıl sonra yenilersiniz kendinizi hazırlarsınız. Ancak bu sıradan bir seçim değil. Bu ülkenin altına dinamit konuluyor. 2010 yılında PM üyesiydim. Orada da söyledim. Ülkenin altına dinamit koyuyorsunuz. Yargıyla ilgili iki madde vardı. O iki madde darbenin temel atma töreniydi. Kim yaptı; İktidar... Buna baktığımızda çok kritik ve tehlikeli bir süreç. Büyük fotoğrafa bakın: Ortadoğu'da sürekli değişiklikler oluyor. AKP iktidarına hatta 2010 yılına kadar Ortadoğu'da kuş uçsa Türkiye'nin haberi olurdu. Şimdi Türkiye hiçbir şeyden haberdar değil. Ortadoğu'da önemli aktörler Amerika, Rusya, İran, Esad güçleri ve Türkiye... 5 güç, aktör var. Rusya diyor ki 'ben buradaki hiçbir İslami terör örgütlerini kabul etmem.' Amerika 'ben bunların tamamını yok sayarım Esad'ı da yok sayarım'. İran 'ben hepsini yok sayıyorum sadece Esad'ı tanırım' diyor. Türkiye kimle iş tutuyor. Özgür Suriye Ordusu'yla...Bu durumu Rusya İran Amerika kabul ediyor mu. Hayır. Esad zaten yok sayıyor. PYD'yi Amerika kabul ediyor. El Baba'a girdik. Öbür taraftan da Esad güçleri girdi. Burada kalıcı mıyız. Hayır. Ne yapıyoruz IŞİD'i temizliyoruz. Kime teslim edeceğiz. Esad'a... Esad'ı devireceğim derken şimdi onu kurtarmaya mı çalışıyorsunuz. Çocuklarımız onlar için mi şehit oluyor. Karışık denklemden nasıl çıkılacak. Belli ki koordinasyon yok. Böyle bir iklimdeyiz, ekonomi ortada. Böyle bir ortamda 'isterim de isterim başkanlık isterim“ dedi.

  ÖTEKİ TÜRKİYE
  Referandum sürecinde otobüs hikayesini anlatan Tekin, " Ben daha önce 81 ili iki kez dolaştım. Maalesef 'öteki Türkiye' dediğimiz kamuoyunun görmediği basının ulaşamadığı siyasilerin unuttuğu önemli şeyler var. Bu otobüsle Türkiye'yi dolaşacaktım. Hazırlıklar bitti, önümüze referandum süreci çıktı. Bu süreçte dolaşacağım. Referandum sonrası 'Öteki Türkiye'yi dolaşacağım. Güvenlik? Allah'a güveniyoruz. Haram yemedik. Kimseye kötülük yapmadık. Neye güvenmeyeceğiz. Servetimi soranlar var. Herkesten çok zenginim. Şerefim onurum haysiyetim. Onun dışındaki tüm zenginlikler önemli değil. Bunların hepsi bende var. O nedenle kendimi herkesten fazla zengin hissediyorum. 

  HERKESİN SEFERBER OLMASI GEREK
  Vatandaşlara çağrıda da bulunan Tekin, " Çocuklarının geleceğini düşünen herkesin seferber olması gerek. Gün seferberlik günüdür. Bir kısım TV'lerin gazetelerin çağrılıp baskı yapıldığını biliyoruz. OHAL yasasıyla normal seçim yasası ortadan kaldırıldı. Önümüzdeki günlerde TRT dahil olmak üzere muhalefet yer verilecekti. Onu da kaldırdılar. Televizyonlar gazeteler, kaymakamlar valiler sizin olsun. Sadece millet bizim olsun" dedi.

  Özgür TUĞRUL/YURT


Bu Haberin Manseti :

CHP'de çamur durmaz
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
 • SİYASET
 • GÜNDEM
 • EKONOMİ
 • SPOR
 • MAGAZİN
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim