http://www.edremit.bel.tr/

CHP'de İzmir adayı kim olacak?

 • Haber Saati : 03 Temmuz 2018, Salı 08:27:15 - 10 Ay önce eklendi.
Kılıçdaroğlu’nun yerel seçim startını verdikleri ve belediye başkan adaylarını erken açıklayacakları yönündeki açıklamalarının ardından patlak veren erken seçim iddiaları kulisleri hareketlendirdi.

  Belediye başkan adaylarını eylül ayına kadar açıklamayı planlayan CHP yönetimi, en doğru ismin belirlenmesi için anket çalışmaları yapıp, kanaat önderleriyle bir araya gelecek. Bu süreçte, bazı genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinin de parti örgütleriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

  CHP'de cevabı en çok merak edilen soruların başında ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı'nın kim olacağı geliyor.

  KOCAOĞLU DEVAM MI/TAMAM  MI?
  Süreçte üç dönemdir İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Aziz Kocaoğlu’nun tavrı merak konusu...

  “Seçimlere 6 ay kala aday olup olmayacağımı açıklayacağım” diyen Kocaoğlu’nun erken seçim ihtimalinin giderek daha yüksek sesle dillendirilmesinin ardından kararını kısa sürede vermesi bekleniyor.

  Parti kulislerinde Kocaoğlu’nun yakın siyasi çevresiyle sohbetlerinde aday olmama noktasında mesajlar verdiği iddia ediliyor. Kocaoğlu’nun aday olmama yönündeki eğiliminde ilerleyen yaşı, ailesine zaman ayırma isteği, koltuğu zirvede bırakma düşüncesinin yattığı ifade ediliyor. Kocaoğlu’nun son dönemde Genel Merkez’le parti içi yarışlarda ayrışmasının da kararında etkili olacağı belirtiliyor. Kocaoğlu ‘devam’ kararı alırsa bu kez top Genel Merkez’de olacak. Ancak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve mevcut Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) İzmir’de değişimden yana olduğu öğrenildi. Kocaoğlu adaylık kararı alırsa Genel Merkez’in nasıl bir tavır alacağı da merak konusu olacak.

  KOCAOĞLU 'ATİLA’YI ÖNERİR' 
  Kocaoğlu’nun aday olmaması halinde Genel Merkez’e kendisinden sonra o koltuğa oturacak isim için öneride bulunması bekleniyor. Kocaoğlu’na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre bu isim Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila...

  Öte yandan Kocaoğlu’nun aday olmak istememesi halinde, yakın siyaset arkadaşı Alaattin Yüksel’in de nabız yoklayabileceği belirtiliyor.

  KILIÇDAROĞLU’NIN KAFASINDA SOYER Mİ VAR?
  İsmi Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 2014 yerel seçimlerinde de gündeme gelen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer adı da adaylık için öne çıkıyor. Aynı zamanda Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği'nin (SODEM) başkanı olan Soyer, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun takdirini alan isimlerden. Parti içi siyasete mesafeli oluşu, belediyecilik anlayışı, ülke ve dünya genelinde bir çok belediye ve STK’yla olan diyaloğu gibi faktörlerle dikkat çeken Soyer için parti kulislerinde “Kılıçdaroğlu’nun İzmir için kafasındaki birkaç isimden biri” yorumu yapılıyor.

  Atila ve Soyer dışında isimleri Büyükşehir için anılan diğer belediye başkanları Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina...

  SÜRPRİZ İSİM BAKAN!
  Kulislere Büyükşehir Adaylığı için düşen sürpriz isim ise CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan... 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 yılında yapılan genel seçimlerde vekil seçildikten sonra 24 Haziran listesine 1. Bölge’de ilk sırada yazılan ancak daha sonra Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın listeye dahil edilmesiyle ikinci sıraya inen Bakan, parti içinde yükselişini hızla sürdürüyor. Son dönemde Genel Merkez ile diyaloğunu arttıran Bakan, tüzük kurultayında komisyonda yer almıştı. Bakan’ın gönlünde Büyükşehir Belediye Başkanlığı yattığı adaylık için süreçte nabız yoklayacağı iddia ediliyor. Siyaset çevresinde Bakan'a yakın isimler “Büyükşehir Adayı olursa sürpriz olmaz” yorumunu yapıyor.

  Ulusal medyada ismi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yazılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın Türkiye siyaseti yapmak istediği bu nedenle yerel yöneticiliğe sıcak bakmadığı konuşuluyor. Kılıçdaroğlu’nun büyükşehirlerde güçlü isimlerle yürüyecekleri mesajını vermesi sonrası Özkan’ın isminin aday yelpazesinde olacağını ifade ediliyor.

  Mevcut milletvekilleri içinde Büyükşehir için adı geçen bir başka isim de Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır... 2009-2014 yılları arası Bornova Belediye Başkanlığı yapan Sındır, daha sonra girdiği önseçimden çıkarak vekil seçilmişti. Kılıçdaroğlu ve kurmayları tarafından 2. Bölge listesine 3. Sıradan yazılan Sındır’ın ismi uzun süredir Büyükşehir için geçiyor.

  KADIN ADAY FORMÜLÜ BÖKE!
  Parti içinde ‘kadın aday’ formülünde tek bir isim gündemde. 24 Haziran’da İzmir’den 3. kez vekil seçilen Selin Sayek Böke... İlk vekil seçildiği 7 Haziran’dan sonra İsmi yerel ve ulusal basında İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için yazılan Böke, süreçte CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve kurmaylarına yönelik çıkışlarıyla dikkat çekmişti. Böke’nin çıkışları sonrası İzmir için şansının azaldığı konuşulsa da Kılıçdaroğlu’nun parti içi bazı toplantılarda “İzmir’e kadın aday yakışır” çıkışında bulunduğu ve Böke’yi işaret ettiği öne sürülüyor.

  Özkan, Bakan, Sındır ve Böke için en büyük handikabın, 24 Haziran'da vekil seçilmeleri gösteriliyor. Kılıçdaroğlu ve Genel Merkez’in vekil listesine yazdıkları ve seçilen isimleri yerelde adaylıkta düşünmedikleri de parti kulislerinde konuşuluyor.

  İNCE İZMİR’E OLUR MU?
  Parti kulislerinde konuşulan bir diğer sürpriz isim ise Cumhurbaşkanı Adayı gösterilen Muharrem İnce... Parti içinde kurultay seslerinin bastırıldığı ortamda İnce’nin yol haritası merak ediliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi belli olmadan önce yerele hazırlandığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için nabız yokladığı iddia edilen İnce için İstanbul ihtimali ağır basarken, İzmir’den aday gösterilebileceği de iddia ediliyor. İnce’ye yakın kaynaklardan gelen bilgi ise  İnce’nin yerel seçimlerde aday olmayacağı, seçimler sonrası partinin başına geçeceği yönünde...   


Bu Haberin Manseti :

CHP'de İzmir adayı kim olacak?
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim