CHP'de kongre öncesi son büyük zirve

 • Haber Saati : 06 Şubat 2020, Perşembe 14:45:55 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP İzmir’de kongreye 48 saat kala son büyük zirve Ege Palas Oteli’nde gerçekleşti.

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Örgütü 8 Şubat’ta yapılacak il kongresine kilitlendi. 

  Kongre öncesi İl Başkanı Deniz Yücel’den henüz resmi adaylık açıklaması gelmezken, 30 ilçe başkanı ortak deklarasyonla kendisine desteğini açıklamıştı. CHP’de İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz il başkanlığına koltuğuna talip olduğunu ilan eden ilk isim olurken, Narlıdere’den il kongresi delegesi olan İzmir Eski Milletvekili Adayı Ezgi Deniz Urunga da adaylık niyetini ortaya koymuştu.

  CHP İzmir’de tüm bu gelişmelerin gölgesinde son büyük zirve Ege Palas Oteli’nde gerçekleşti. CHP İl Başkanı Yücel ilçe başkanları ile bir araya gelerek süreci masaya yatırdı. 

  KÜÇÜK İLÇELER BLOK DİYOR
  Yücel’in ilçe başkanlarıyla buluşmasında çarşaf/blok liste konusu masaya yatırıldı.

  Metropol dışı küçük ilçelerden başkanların çoğunun blok liste dediği öğrenildi. Başkanların liste üzerinde mutabakatın sağlanması, 30 ilçenin temsiliyetinin listeye yansıması halinde blok listeli seçimin sağlıklı olduğunu savundukları öğrenildi.

  METROPOLDE KARŞIYAKA'NIN TAVRI FARKLI
  Karşıyaka dışında metropol ilçe başkanlarının ise ‘çarşaf’ dediği öğrenildi. Bornova, Konak, Çiğli, Buca, Bayraklı, Urla ve Gaziemir ilçe başkanlarının demokratik bir yarış olması ve kongreye katılımın yüksek olması adına çarşaf listeli seçimi savundukları belirtildi.

  TÜRKBAY’DAN UYARI
  Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay’ın ise “Örgütün alacağı karara saygılıyım. Blok listeyi salondan geçiremezseniz çarşaf çarşafa dolanır. İyi düşünün” dediği öğrenildi.

  KOÇ’TAN YÜCEL’E ANAHTAR ÇIKIŞI
  Blok listeyi savunan Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Koç’un İl Başkanı Deniz Yücel’e, “ Seçim çarşaf olursa teminat veriyor musunuz anahtar listenizin dışında başka anahtar liste çıkmayacağına” dediği öğrenildi.

  “İLÇE BAŞKANLARININ TAMAMI YAZILSIN”
  Kurultay delegeliklerinde ise 30 ilçe başkanının tamamının yazılması konusunda hemfikir olunuldu.

  BELEDİYE BAŞKANLARIN DURUMU DA NET DEĞİL
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer dışında, belediye başkanlarının kurultay delegesi yazılmaması da bazı ilçe başkanlarından öneri olarak gelirken, bazı başkanlar “Ya hepsi yazılsın ya da hiçbiri yazılmasın” çıkışında bulundu.

  ÖNERİLERİ İLETECEKLER
  Öte yandan İl Başkanı Yücel, kongrede il yönetimi, disiplin kurulu ve kurultay delegelikleri için ilçe başkanlarından kendilerine yazılı öneri iletmelerini istediği öğrenildi.

  YÜCEL’DEN TOPLANTI RAPORU 
  Toplantı sonrası açıklama CHP İl Başkanı Yücel’den geldi. Yücel, “Kongremize 48 saat kala ilçe başkanlarımız ile bir durum değerlendirmesi yaptık. Salı günü 30 ilçe başkanımız il başkanlığımızda bir araya gelerek şahsımla ilgili desteklerini açıkladılar. Ben ilçe başkanlarımıza bu destek açıklamasından dolayı teşekkürlerimi sundum. Benim için çok değerli ve anlamlı bir hamleydi. Partimizin İzmir’de Cumhuriyet Halk Partisi’nde belki de ilk kez yaşanan bir olaydı. 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin yakaladığı bir başarı var. Bu başarı CHP’nin ve genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplumun tüm kesimleriyle kucaklaşması ve umut olması sonucunda gelen bir başarıydı. Bu başarıyı CHP’yi genelde de iktidara taşıyarak taçlandırmak istiyoruz. O yüzden İzmir’de bu birlik ve beraberliğin sağlanması bizim açımızdan ve CHP açısından gerçekten çok değerli ve anlamlı. Bunu da kongremizde ve kongreden sonraki süreçte de devam ettirme konusunda kararlıyız. O yüzden ilçe başkanlarımızla bir araya gelerek değerlendirme yaptık. Tüm ilçelerin temsil edebileceği, tüm ilçelerin beklenti ve önerilerin karşılık bulacağı bir kongre süreci yaşamak için ilçe başkanlarımız ile istişare toplantısı yaptık. Gayet güzel, verimli bir toplantı gerçekleştirdik” diye konuştu. 

  BLOK LİSTE Mİ, ÇARŞAF LİSTE Mİ OLACAK?
  “Dün Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Başkanvekili Mustafa Özuslu ile bir görüşmeniz oldu. Büyükşehir kanadının il kongresinde blok liste istediğine dair iddialar var. İl kongresine yönelik büyükşehrin talebi nedir? Siz kongrenin blok listeyle mi çarşaf listeyle mi olması noktasında ne düşünüyorsunuz?” soruları üzerine Yücel şu açıklamayı yaptı:
  “Büyükşehir kanadı demek doğru değil, biz burada bir aileyiz. Belediye başkanlarımızla, büyükşehir belediye başkanımızla,  ilçe başkanlarımızla, milletvekillerimiz ile İzmir İl Örgütü bir bütündür. Bunu ayrıştıracak, bu bütünlüğü bozacak hareketlerden ve söylemlerden kaçınmak gerekir. Belli kişilerin belli grupların blok liste yönünde bir düşüncesi olabilir ancak tüzüğümüze göre çarşaf liste asıldır, esastır. Bu konuda ilçe başkanlarımızın da görüşlerini aldık. Neticede kongreye çarşaf listeyle mi blok listeyle mi gidileceği konusunda nihai kararı verecek olan il delegelerimizdir. Bu konuda bizim bir dayatmamız asla söz konusu olamaz. Çarşaf listenin daha demokratik olduğu gerçektir. Ancak bu konuda delegenin iradesi esastır.”

  DİVAN BAŞKANI KİM OLACAK?
  “Kongrenin divan başkanı belli oldu mu? Bu noktada genel merkezin bir yönlendirmesi var mı?” sorularını cevaplayan Yücel, “Genel merkezden bir yönlendirme yok. Bizim divan başkanlığı yapacak, yapabilecek birbirinden değerli, partimizde görevler almış isimler var. Bu konuda bir öneri ya da bir dayatma söz konusu değil” dedi.

  KILIÇDAROĞLU GELECEK Mİ?
  Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kongreye katılıp katılmayacağı konusuna da açıklık getiren Başkan Yücel, “Şu an için gelmemesi daha yüksek bir ihtimal. Çünkü daha önceden yapılmış bit takım programlar var ama biz yinede Genel Başkanımızı burada, CHP İzmir İl Kongresi'nde görmek istediğimizi kendisiyle paylaştık. Şu ana kadar geleceğine dair bir bilgi tarafımıza ulaşmadı” ifadelerini kullandı.

  TEK ADAY DA OLABİLİR, BİRDEN FAZLA DA…
  İl Delegesi Ezgi Deniz Urunga'nın da adaylık yönünde bir sinyal verdiği hatırlatılması üzerine açıklamalarda bulunan Yücel, "Tek aday, çift aday ya da üç aday, beş aday... Bunlar kongre günü belli olacak hususlardır. Adaylaşma divana verilecek önergelerle olur. Elbette birden fazla aday yarışabilir, tek aday da olabilir. Bunu şu anda kestirmek de mümkün değil, bu konuda görüş bildirmek doğru da değil. Ancak adayların çıkması, adayların yarışması demokrasinin bir zenginliğidir. Bu konuda aday olmak isteyen veya aday olan tüm arkadaşlarımıza da başarılar dilerim" diye konuştu.

  KOCAOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ MÜ?
  “Aziz Kocaoğlu’nun kurultay delegesi yazılıp yazılmaması noktasında kendisiyle bir görüşmeniz oldu mu ya da olacak mı?” sorusuna yanıt veren Yücel, “Sayın Aziz Kocaoğlu bizim için çok çok değerlidir. Uzun yıllar partimize ve kentimize çok başarılı hizmetler vermiştir. Ancak bu konuda bir görüşmemiz olmadı. Bu konuda bir düşüncemiz şuan için yok diyebilirim” açıklamasında bulundu.

  BELEDİYE BAŞKANLARI KURULTAY DELEGESİ YAZILACAK MI?
  Yücel, “Toplantıdan, belediye başkanlarının kurultay delegeliklerine yazılıp yazılmaması konusunda bir irade ortaya çıktı mı?” sorusu üzerine şu açıklamayı yaptı:

  Belediye başkanlarımız kurultay delegesi yazılacaktır ya da yazılmayacaktır diye bir karar alınması söz konusu değil. Neticede ilçe önerileri öncelikli... İlçelerin önermesi halinde, ilçelerin bu konuda talebi olması halinde belediye başkanlarımızın da kurultay delegesi yazılmasına engel bir durum yok.

  GÖREVDEN KAÇMAK OLMAZ!
  Geçtiğimiz günlerde 30 ilçe başkanının il kongresi için kendisine yönelik destek açıklaması yapmasını değerlendiren Yücel, “30 ilçe başkanımızın açıklaması benim için çok değerli, çok önemli, çok anlamlı… Evet, bu görevlere talip olunmaz, bu görevler talep edilmez. 30 ilçe başkanımız yaptıkları açıklamayla bu görevi tarafıma tevdi etmişlerdir. Görevden ve sorumluluktan kaçmak olmaz!” dedi.

  YÜCEL-SOYER VE ÖZUSLU BULUŞTU
  Öte yandan CHP’de bir önemli buluşma da dün akşam gerçekleşti. İl Başkanı Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’le yemekte bir araya geldi. Buluşmada Soyer’in yurt dışında olduğu geçtiğimiz hafta kongre görüşmelerini yürüten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu da yer aldı.

  Soyer ve Özuslu’nun kongrede uzlaşı olması nedeniyle blok liste ile seçimin yapılmasının daha sağlıklı olduğunu, çarşaf liste ile isimlerin yarıştırılmaması gerektiğini gündeme getirdiği, Yücel’in de çarşaf-blok liste konusunda kararı salonda delegenin vereceğini ifade ettiği öğrenildi.

  Görüşmede listeler için isim konuşulmazken, ilçelerin taleplerinin listeye yansıtılacağı konusunda fikir birliğine varıldı.

  Soyer ve Yücel’in Cuma günü bir kez daha bir araya geleceği öğrenildi.

  O YEMEK İPTAL
  Öte yandan Büyükşehir Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu’nun öncülüğünde 'değişim'  cephesine yakın bazı ilçe başkanlarının kongreye yönelik gerçekleştireceği bu akşam gerçekleştirmeyi planladığı yemekli buluşmanın iptal olduğu öğrenildi.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim