CHP'li Arslan: Hayvan hastalıkları ithal ediliyor!

 • Haber Saati : 05 Eylül 2018, Carşamba 12:10:08 - 8 Ay önce eklendi.
Arslan, Türkiye’de son günlerde gündeme yeniden gelen Şarbon hastalığını, ülkenin dışa bağımlı tarım ve hayvancılık politikalarını meclis gündemine taşıyarak “Piyasaya sağlıksız et sürülmesinin önlenmesi için hangi tedbirler alınmıştır?” diye sordu.

  Tarım ve Hayvancılık potansiyeli ile dünyanın sayılı ülkelerinden biri olan Türkiye’nin yanlış tarım ve hayvancılık politikaları nedeni ile her geçen yıl dışa bağımlı bir hale geldiğini belirten Arslan, “Kurtuluş Savaşı’nın hemen ertesinde yapılan tarımsal yatırımlar sayesinde kendi kendisine yetebilen az sayıda ülkeden biri haline gelmiş olan ülkemiz ne yazık ki şimdi ithalata bağımlı bir ülke konumundadır. Güçlü ve bağımsız ülke olmak özellikle tarım alanında güçlü olmaktan geçer. Gelişen tarım teknolojisi ile Hollanda gibi küçük bir ülke bile tarım alanında Avrupa’nın en önemli ihracatçısı haline gelmişken Türkiye’nin bu verimli topraklarına rağmen ithal tarım ülkesi haline gelmesi acı bir tablodur” ifadelerini kullandı.

  “Artan yem fiyatları ve yetersiz destek politikaları iç piyasada hayvancılık sektörünü daraltırken artan ithalat, ekonomiye getirdiği yükün yanı sıra hayvan hastalıklarını artırması nedeniyle bir başka sorunla daha gündeme gelmektedir” diye vurgulayan Arslan, özellikle 2010 yılından bu yana yapılan canlı hayvan ve et ithalatı, denetimsizlik ve yoğun hayvan hareketleri sonucunda mavi dil, koyun vebası, Afrika hastalığı, kuş gribi, deli dana gibi birçok hastalıkla ilgili risklerin arttığına değindi.

  HAYVAN HASTALIKLARI İTHAL EDİLİYOR

  Uzmanların hayvan hastalıklarında 3 faktörün ön plana çıktığını söylediğini ifade eden Arslan,  “Birincisi, yapılan canlı hayvan, karkas et, ot ve saman ithalatı ile ülkeye hayvan hastalıkları da ithal ediliyor. Yapılan ithalatlardaki denetimsizlik, yasa ve kuralların titizlikle uygulanmaması nedeniyle hastalık riski artıyor. Tarım Bakanlığı kararı ile çok pahalı diye son 6 aydan bu yana besilik ve kasaplık hayvan ithalatında veteriner hekim görevlendirilmiyor. Hayvanları ithalatçı firma veya kişiler seçiyor. Laboratuvar sonuçları alınmadan hayvanlar ithal ediliyor. İthalatta uygulanan 21 günlük karantina ithalat yapılan ülke yerine Türkiye'de yapılıyor. Hayvanlarda hastalık varsa zaten ülkeye girmiş oluyor” dedi.

  Arslan, ikinci faktörün ülke içinde hayvan hareketlerinin çok yoğun olması olduğunu belirtti. “Türkiye'de hayvanlar sürekli hareket halinde. Özellikle Kurban Bayramı döneminde yoğun bir hareketlilik yaşanıyor. Bu konuda çıkarılan birçok yasal düzenleme ne yazık ki uygulanmıyor. Hayvan hareketlerinin kontrol altına alınması ve bir yerden başka bir yere taşınırken çok sıkı denetlenmesi gerekiyor.”

  KAMU DÜZENİ YAPBOZ TAHTASI DEĞİLDİR

  Üçüncü önemli faktörün ise denetim yetersizliği olduğuna değinen Arslan, “ Gerekli yasal düzenlemeler uygulanmıyor. İçerde ve ithalatta kamu denetiminin yapılmaması, koruyucu önlemlerin zamanında alınmaması hayvan hastalıklarını artırıyor. Elbette bunun sonucu insanlarımızın sağlığı büyük tehlikeye atılıyor. Devletin asli görevi ve anayasal yükümlülüğü vatandaşlarının sağlığını güvence altına almaktır ve bu yasal düzenlemelerde bu nedenle yapılmış ve yürürlüğe girmiştir. Kamu düzeni bir yapboz tahtası değildir ve uzun yıllar süren bir deneyim sonucunda gerekli durumlara uygun yasal düzenlemeler gelişir. Hali hazırda ülkenin sağlığını tehdit eder bu gelişmeler kamu düzeninin ve yasal düzenlemelerin akıl dışı bir şekilde kenara itilerek yapılan işlemlerden kaynaklanmaktadır” diye ifade etti.

  PİYASAYA SAĞLIKSIZ ET SÜRÜLMESİNİN ÖNLENMESİ İÇİN HANGİ TEDBİRLER ALINMIŞTIR?

  CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle meclis gündemine sunduğu soru önergesinde “Tarım ve Orman Bakanlığı kararı ile maliyet gerekçe gösterilerek 6 aydan bu yana besilik ve kasaplık hayvan ithalatında veteriner hekim görevlendirilmediği iddiası doğru mudur? Son olarak görülen şarbon hastalığı vakalarının bu denetimsizlikle ilgisi var mıdır? Son yaşanan şarbon salgını dikkate alınarak veteriner hekim denetimi yeniden başlatılacak mıdır? Şarbon vakası kaç hayvan ile tespit edilmiş ve kaç hayvan karantinaya alınmıştır? Piyasaya sağlıksız et sürülmesinin önlenmesi için hangi tedbirler alınmıştır? 2002-2017 yılları ve Ağustos 2018 itibariyle ithal edilen büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan sayısı nedir? İthalat hangi ülkelerden yapılmıştır? Ödenen döviz miktarı nedir? 2002-2017 yılları ve Ağustos 2018 itibariyle ihraç edilen büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan sayısı nedir? İhracat hangi ülkelerden yapılmıştır? Elde edilen döviz miktarı nedir? Aynı yıllar ve dönem için kırmızı et ithalat ve ihracat rakamları nedir? Bu ithalat ve ihracat hangi ülkelerden ile yapılmıştır? Ödenen ve elde edilen döviz miktarı nedir? Dövizde yaşanan aşırı yükselmenin üretici için yem, tüketiciler için et fiyatlarını etkilememesi için hangi önlemler alınacaktır? Vatandaşlarımız hiçbir kaygıya kapılmadan kırmızı et tüketebilirler mi? Şarbon hastalığı konusunda son açıklamaları ile tüketiciyi bilinçsizlikle suçlayan İstanbul valisinin açıklamaları göz önüne alındığında tüketiciyi bu hastalık konusunda uyaran ve bilgilendiren bir kamuoyu çalışması yapılması düşünülmekte midir? Kamu spotu hazırlığı var mıdır?” sorularına cevap istedi.


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Arslan: Hayvan hastalıkları ithal ediliyor!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim