CHP'li Bakan'a üzücü haber

 • Haber Saati : 24 Temmuz 2019, Carşamba 20:37:03 - 4 Ay önce eklendi.
Üçkuyular’da İnşaatı gece ve gündüz devam eden İstinye Park konusunda İzmir 3. İdare Mahkemesinin Esas No 2017/1423 Sayılı ve 2019/457 Sayılı ilamı son noktayı koydu.

  6165 Ada 1 parselin imar planı iptal edildi.

  Karar aynen söyle; ‘Hukuka aykırılığın giderilmediği, nitekim davalı idarece, bu hususlara ilişkin herhangi bir bilgi ve sunulamadığı da gözetildiğinde, hukuka ve mevzuata, kamu yararına, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.’

  İstinye Park arazisi Doğuş grubu tarafından kamu kurumlarından ve özel şahıslardan satın alındı.

  Satın almalarla ilgili Temizeller Gazetesine konuşan 13 dönüm alanın sahiplerinden Serdar Çevik çarpıcı iddialarda bulundu.

  Çevik’in iddiaları şöyle: ‘İstinye Park olayı 1977 yılında Balçova Belediyesi’nde başlıyor. Doğuş grubu o yıllarda buraya göz dikmiş. İzmir’in en değerli, denize sıfır ve mükemmel yeri. Dönemin Balçova Belediye Başkanı Mustafa Şentürk. İlk Mustafa Şentürk’ e gidiliyor. Şentürk arsa sahipleri olan bizlere ‘Burası yeşil alan. Size imar çıkmaz. Burayı İzmir Belediyesi semt garajı yapacak. Kamulaştırıldığında çok az bedel ödenecek. Siz Doğuş grubuna satın. Benimde belediye olarak kamulaştırma yapacak gücüm yok‘ diyor. Buradaki arsa sahiplerini Doğuş grubu içimizden bir veya birkaç kişiyi de bizleri ikna etmesi için ayarlayarak, arazilerimizi satmamız için gece-gündüz bizi ikna etmek için uğraşıyor, tapular, tapu kütükleri evlere taşınıyor.  Araziler gece yarıları devrediliyor. Başarılı oluyorlar. Ben önce 15 dönümüm için kat karşılığı sözleşme yapıyorum. Daha sonra çeşitli kişiler gelerek beni ve ortaklarımı ‘bu inşaat 20-30 senede bitmez. Sonuçta size de imar vermezler. Siz bu kadar beklemeyin. Kat karşılığı sözleşmeyi iptal edip paranızı alın dediler.

  Bizde o dönemde paraya ihtiyacımız olduğundan 15 dönümü Doğuş Grubuna devrettik.

  İstinye Park İnşaatının devam ettiği bölgede, Karabağlar Belediyesi, o dönemde meclis üyesi olan şimdi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan’ın çabaları ile mülkiyetinde olan ve Pazaryeri olarak kullanılan araziyi Doğuş Grubuna sattı. İddialara göre o dönemde Murat Bakan, Doğuş Grubu ile satıştan önce tek başına birçok toplantıya katılmış. Konak Belediyesi’de İzmir’in en güzel yerinde olan ve kazanç getiren Akaryakıt İstasyonunu Doğuş Grubuna sattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi Doğuş Grubu için çeşitli kamulaştırmalar yaptı. Maliye Bakanlığı Doğuş Grubunun İstinye Parkı için, önünü kapatan Vergi Dairesini yıktırdı. Şimdi yanı başında Akaryakıt İstasyonu olan yere inşaat izni verildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi mağdurların iddialarına göre İstinye Parkı İnşaatını üstlenen Orjin İnşaat tarafında. Son mahkeme kararına göre iptal edilen planlar sonucunda Balçova Belediyesi’nin inşaatı mühürlemesi gerekiyor.’ Dedi.

  İlgili Holding, karara temyiz hakkını kullanmış. Temyiz dilekçesinde adı geçen planın iptal edildiğini belirtmiş.

  Balçova Belediyesi Avukatlarından Av. Erdal Teken'in ismi İstinye Park konusunda 2015/1253 esas nolu Dava dosyasına istinaden hazırlanan bilirkişi raporunda geçiyor.

  Bilirkişi raporuna göre İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi hukuka aykırı olarak DOP uygulamalarında Doğuş A.Ş lehine plan yapıldığı, bu durumun kamu yararına aykırı olduğu belirtiliyor. Ayrıca Belediyenin özel bir şirketin planlama sürecinden bireysel yarar sağlanmasına aracılık ettiğini, aracılıkta 2734 ada, 137 ve 41 parsel gibi araya hiç ortak girmemesi için özel planlama çabası içine girdiğini, üçüncü kişilerin zarara uğramasında somut bir rolü olduğunu ve bunun etik bir yaklaşım olmadığı vurgulanıyor.

  Doğuş Grubunun arazileri satın aldığı İstinye Park, şimdi Orta Gayrimenkul Orjin İnşaat tarafından yapılıyor.

  Balçova Belediyesi’nden konuşan yetkililer, ‘Hukuk ve Türk mahkemeleri neyi öngörürse Balçova Belediyesi onu yerine getirir. Yargı kararı varsa mühürleriz’ dedi.

   

  temizellergazetesi.com


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Bakan'a üzücü haber
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim