CHP'li Başkan: Vahşi kapitalizmin önüne tarım ve hayvancılık ile çıkacağız

 • Haber Saati : 26 Ağustos 2019, Pazartesi 14:47:52 - 6 Ay önce eklendi.
Çeşme Belediyesi 5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali 24-25 Ağustos tarihlerinde büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

  Kortej yürüyüşü ile başlayan festivalin ikinci gününde karakteristik bir tür olan Sakız Koyununu yaşatmak amacıyla “En İyi Sakız Koyunu” yarışması düzenlendi. Çeşme Belediyesi tarihindeki ilk sakız hasadı yapılarak, sembolik olarak açık arttırmaya sunuldu. Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “ Çeşme Belediyesi olarak vahşi kapitalizmin önüne tarım ve hayvancılıkla çıkacağız. Çiftçimizi destekleyecek, yerli üretimlerimizin kaybolmasına karşı duracak, hayvancılık yapan çiftçilerimizin, enflasyonun ve yanlış uygulanan politikalar altında ezilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

  Çeşme Belediyesi 5. Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Festivali 24-25 Ağustos 2019 tarihlerinde Ovacık’ta gerçekleştirildi. Festivalin ikinci günü kortej yürüyüşü ile başlayan etkinliklere Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet Kara, Çeşme İlçe Emniyet Müdürü Gürcan Alev, Çeşme İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Emin Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Bedri Serter, Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, Cumhuriyet Halk Partisi Çeşme İlçe Başkanı Sait Kavasoğullar, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

  Kortejin ardından belediye binası önünde Ovacık Zeybeği dans gösterileri yapıldı. Sakız Koyunlarının da bulunduğu kortejde birbirinden renkli görüntüler yaşandı.

  Kortej yürüyüşünün ardından Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan gelen misafirlerin gösterileri ile devam eden festivalin ikinci gününde karakteristik bir tür olan Sakız Koyununu yaşatmak amacıyla “En İyi Sakız Koyunu” yarışması düzenlendi. ‘En İyi Sakız Koçu’, ‘En İyi Sakız Koyunu’, ‘En İyi Erkek Toklu’, ‘En İyi Dişi Toklu’ olmak üzere 4 kategori altında düzenlenen yarışmada birincilere 5 Bin TL, ikincilere 3 Bin TL, üçüncü olanlara ise 2 Bin TL para ödülü ve madalya verildi. Dereceye giremeyen üreticilere 100 kg yem hediye edildi. 

  Halk Oyunları gösterisi ve Ovacık köy halkının oynadığı Ovacık Zeybeği büyük alkış aldı. 

  Festivale katılan vatandaşlara Ovacık’ın el yapımı tarhana çorbası, köy ekmeği ve Ovacık Kelle Peyniri ikram edildi.

  257497

  “Vahşi kapitalizmin önüne tarım ve hayvancılık ile çıkacağız”

  Festivalin ikinci gününde konuşma yapan Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, çiftçileri destekleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğini dile getirerek, “Suyun öteki yakası Sakız’dan, festivalimizi şereflendiren çok değerli kardeşlerimiz, komşularımız, hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Türkiye’nin dört bir köşesinden Sakız Koyunumuzun hayranları, Sakız Koyunu yetiştiren çiftçilerimiz, hemşehrilerimiz hepiniz hoş geldiniz. Sizleri Çeşme’nin gözbebeği Ovacık’tan selamlamaktan gurur duyuyoruz. Değerli dostlarım bizler Çeşme Belediyesi olarak vahşi kapitalizmin önüne tarım ve hayvancılıkla çıkacağız. Çiftçimizi destekleyecek, yerli üretimlerimizin kaybolmasına karşı duracak, hayvancılık yapan çiftçilerimizin, enflasyonun ve yanlış politikalar altında ezilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. 

  “Bir tek ağaca zarar verene, bütün Tanrı’lar ceza verir”

  Son günlerde gündemden düşmeyen orman yangınları ve Kaz Dağları’nda kesilen ağaçlara değinen Başkan Oran, “Herkes bilsin ki ormanlarımıza öyle veya böyle kastedenlere, vicdansızlara ne Kaz Dağları’mızı ne de ülkemizin hiçbir ormanını teslim etmeyeceğiz. Oraları yağmalamalarına bizler izin vermeyeceğiz. Bundan binlerce yıl evvel Anadolu’da İyon uygarlıklarından kalan bir yazıtta şöyle diyor; ‘Bir tek ağaca zarar verene, bütün Tanrı’lar ceza verir.’ Bizler de ormanlarımıza zarar verenlere en büyük cezaların verilmesini hükümetimizden talep ediyoruz. 

  Sakız Koyunu Üretim Çiftliği müjdesi

  Bu sene festivalimizin 5.’sini yapıyoruz. 6.’sında Çeşme Belediyesi Sakız Koyunu Üretim Çiftliği’ni hep beraber ziyaret etmiş olacağız. Orijinal Sakız Koyunları’nı üretecek, kuzularını da yerli üreticilerimize ücretsiz olarak dağıtacağız seneye Ata’mızın dediği gibi milletin efendilerine gereken değeri Çeşme Belediyesi olarak vereceğiz” diye konuştu.


  İlk sakız hasadı mezatı yapıldı

  Çeşme’de damla sakızının üretiminin desteklenmesi ve çoğaltılması amacıyla “Çeşme’den Sakız Damlıyor” projesi altında Ilıca, Çiftlik, Alaçatı Mahallesi’nde tespit edilen ve çizilen Sakız ağaçlarından elde edilen yarım kilo sakız sembolik olarak açık arttırmaya sunuldu.

  Alaçatı İmren Pastanesi sahibi Hasan Kaşif Ölmezer, Rumeli Pastanesi sahibi Ali Mersin ve

  Eyüp Necipoğlu’nun katıldığı açık arttırmada 4’er Bin TL karşılığında 3’ne birden satıldı. 

  Geliri endemik ürünlerinin geliştirilmesinde kullanılacak

  Mezatı gerçekleştiren Başkan Oran, şunları söyledi: “Değerli dostlar bu sembolik bir açık arttırma. Sakızın nasıl kıymetli bir şey olduğunu ve ileride sakızdan köylülerimizin, üreticilerimizin neler kazanabileceğini göstermek için Çeşme Belediyesi tarihindeki ilk sakız hasadının açık arttırmasını yaptık. Burada yaklaşık yarım kilo sakız var. Buradan elde ettiğimiz 12 Bin TL geliri belediyemize resmi hibe olarak kayıtlara alacağız ve buradan elde edilen geliri endemik ürünlerimizi geliştirilmesinde bir can suyu olarak kullanacağız. 

  Sakız Koyunu Yarışmasında Dereceye Giren İsimler

  En İyi Sakız Koçu

  Hulusi Baysal 

  Osman Esmer 

  Mehmet Adıgüzel 

  En İyi Sakız Koyunu

  İbrahim Özcan

  Mustafa Kemal Özay 

  Hulusi Baysal 

  En İyi Erkek Toklu

        1.Osman Esmer 

        2.Behçet Karaburun

        3.Amaç Menengiç 

  En İyi Dişi Toklu 

       1.Turan Tütüncüoğlu 

       2.Hulusi Baysal

       3.Mehmet Adı güzel 


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Başkan: Vahşi kapitalizmin önüne tarım ve hayvancılık ile çıkacağız
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim