CHP'li Bayır Karaburun'daki RES'i Meclis'e taşıdı

 • Haber Saati : 09 Mayıs 2019, Perşembe 13:28:30 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Karaburun Yarımadası’nın yüzde 61’ini (252 km²) tek başına kaplayan LODOS Elektrik Üretim A.Ş’ye ait “Karaburun RES Projesi”ni Meclis'e taşıdı.

  Karaburun Yarımadası’nın yüzde 61’ini (252 km²) tek başına kaplayan LODOS Elektrik Üretim A.Ş’ye ait “Karaburun RES Projesi”ne karşı yürütülen hukuk mücadelesinin 4.yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, dört yıllık süreçte, proje için verilen ÇED olumlu kararı iki kez ve üretim lisansı bir kez iptal ettirildiğini belirterek, "Karaburun’da yaşamın yok edilmesine rıza göstermeye devam edecek misiniz? Şirketlerin faaliyetleri neden durdurulmamaktadır?" sorularını yöneltti. 

  İŞTE O ÖNERGE 

  Karaburun Yarımadası’nın yüzde 61’ini (252 km²) tek başına kaplayan LODOS Elektrik Üretim A.Ş’ye ait “Karaburun RES Projesi”ne karşı yürütülen hukuk mücadelesi 4.yılına girmiştir. 
  Proje için verilen ÇED olumlu kararı iki kez, üretim lisansı bir kez iptal ettirilmiştir.
  Ancak iptal kararlarına rağmen, mahkeme kararlarındaki iptal gerekçeleri dikkate alınmaksızın hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, üretim lisansları ile ÇED izinlerini hızlı bir şekilde yenilemiştir. 
  Karaburunlu yurttaşlarımız bu nadir doğanın, yaban hayatının, tarım, mera ve turizm alanlarımızın yok edilmesine itiraz etmektedir. 
  Karaburun Yarımadası’nın doğal, kültürel ve ekonomik yaşamı üzerinde geri dönüşü mümkün olmayan ağır tahribata yol açan bu hukuksuz uygulamalar durdurulmalıdır. 
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 27.02.2018 tarihinde ilan edilen ve Yaylaköy’de dikili olan 50 türbinin yanında 37 adet türbinin de eklenmesine yol açan ÇED OLUMLU kararının iptali için, dördüncü kez dava açılmış, mahkemenin bilirkişi inceleme raporu ise bir kez daha Karaburunluların lehine sonuçlanmıştır. 
  Öte yandan 15 Mart 2019 tarihli 30715 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, 14.03.2019 tarih ve 823 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile Karaburun Yarımadası-Ildırı Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Kararın 2 nolu maddesine göre, “...Mevcut her ölçekteki plan plan kararı ve projeler konusunda mezkur Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir uygulama yapılamaz.”
  Bu kararla RES projesiyle ilgili hiçbir işlem yapmaması gereken LODOS Elektrik Üretim A.Ş, proje sahasında henüz kurulmamış türbinler için beton atma ve yol açma işlemlerine başlamıştır. Bu durum Karaburun yarımadasını Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan etmekteki amaçla çelişmekle birlikte suç teşkil etmektedir. 

  Karaburun Yaylaköy’de hukuksuz süreç ilerlerler; Balıklıova tepelerinde ise türbin temellerinin izinsiz atılmaya başlandığı ifade edilmektedir. Bu bağlamda;

  1-    Doğaya, insana karşı hoyrat bir uygulama olarak görülen ‘yenilebilir-temiz enerji’ adı altında bu nadir doğanın, yaban hayatının, tarım, mera ve turizm alanlarımızın, yani Karaburun’da yaşamın yok edilmesine rıza göstermeye devam edecek misiniz?
  2-    Danıştay’ın kararıyla birlikte LODOS Elektrik Üretim A.Ş’nin hukuken geçerli ve yürürlükte olan bir üretim lisansı kalmamasına rağmen, firmanın geçerli bir üretim lisansı olmadığı sürece ÇED başvurusunda bulunmasını nasıl açıklıyorsunuz? Bu başvuruya ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED sürecini başlatması, ÇED hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verebilmesi hukuken nasıl mümkündür?
  3-    Cumhurbaşkanlığı kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan Karaburun’da bunca suç duyurusu, kazanılan davaların mahkeme kararları ve bilgilendirmeye rağmen şirketlerin faaliyetleri neden durdurulmamaktadır?


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Bayır Karaburun'daki RES'i Meclis'e taşıdı
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim