CHP'li Bayır'dan partili başkanlara 7 kural çağrısı!

 • Haber Saati : 01 Temmuz 2019, Pazartesi 10:56:02 - 4 Ay önce eklendi.
23 Haziran’da gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarını değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP’li belediye başkanlarına da çağrıda bulundu.

  23 Haziran seçim sonuçlarının iktidar partisi için büyük bir hezimet olduğunu belirten CHP’li Bayır, “31 Mart seçimleri ve hemen ardından hukuki bir gerekçe olmadan gerçekleşen seçim iptali AKP’ye pahalıya patladı. Bu seçim yerel seçimin çok ötesine geçti. Demokrasinin tıkanan damarları yeniden açılmaya başladı. Demokrasi inancı canlandı. Seçim sonuçları, Milletin huzursuz ve mutsuzluğunun had safhaya geldiğinin göstergesi olurken, iktidar için büyük bir hezimet oldu. Seçmen sadece AKP’ye değil, tüm siyasetçilere mesaj verdi. Bu seçim bir partinin değil halkın seçimi oldu. Peki, bundan sonra ne olacak? Buğday cücükken, çocuk küçükken konuşulmaz, der bir Yörük atasözü… Her ne kadar birçok CHP’li belediye başkanı yeni seçildiyse de onlar için büyük bir sınav sorumluluğu başlıyor” diye konuştu. 

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Haziran seçiminin ardından ilk meclis grup toplantısında yaptığı konuşmayı hatırlatan Bayır, CHP’li belediyelerin genel başkanın talimatlarına harfiyen uyması gerektiğini belirtti. Bayır, konuşmasına şöyle devam etti:

  BELEDİYE BAŞKANLARINA 7 KURAL ÇAĞRISI
  “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Haziran seçimlerinden sonraki ilk meclis grup toplantısında açıkladığı yedi kuralı, tüm belediye başkanlarının kelimesi kelimesine uygulaması gerekiyor. Rehavete kapılmadan kararlı adımlarla halkçı ve şeffaf belediyecilik anlayışı ile… Neydi bu 7 kural?
  1.Beldedeki bütün kimlikleri kucaklayacaksınız. 
  2. Hizmeti, zümre kişi akraba yandaş için değil halk için yapacaksınız. 
  3. Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapacaksınız. Dezavantajlı gurupları önceleyeceksiniz. 
  4. Yoksullara yardım yaparken asla teşhir etmeyeceksiniz.
  5. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. 
  6. Belediye yönetim kurullarında liyakata uyacaksınız. 
  7. Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz.”

  CHP’NİN 2023’TE İKTİDAR OLMA ŞİFRESİ
  Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun, “Belediyeyi adaletle yöneteceksiniz. Asıl görevimiz şimdi başlıyor. Belediye başkanlarımıza düşen görev halk için başkanlık yapmaktır” sözlerinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Bayır, “Bu sözcüklerin şifresi aslında çok açık! Yıllardır iktidar hasreti ile yanıp tutuşan CHP örgütünün 2023 yılında iktidar olabilmesi, belediye başkanlarının sosyal demokrat belediyeciliğin ne olduğunu uygulamaları ile kanıtlayıp, sosyal demokrat bir iktidarın neler yapabileceğini halka göstermesinden geçmektedir. ‘Her şey çok güzel olacak’ söylemiyle yola çıkıldı. Tüm CHP’li belediyelerin, sadece sözde değil eylemde de bu yaklaşımı benimsediğini göstermesi gerekiyor. Bu süreçten sonra, hem iktidara, hem de halka karşı büyük bir sınav verecekler” ifadelerini kullandı.

  AKP BÖYLE DEVAM EDERSE PARÇALANIR
  İktidar partisi hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP İzmir Milletvekili Bayır, “AKP’nin iktidarlığını sürdürebilmesi için yeni bir politika ve yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacı var gibi görünüyor. Yeni arayışlar ve yeni bir oluşum kaçınılmaz olarak daha da hızlanacak. Bu süreçten sonra deneyecekleri yeni yolda, 17 yıllık iktidarlıkları dönemindeki gibi ayrıştırıcı ve ötekileştirişi dili kullanmaya devam ederlerse, kendilerini çıkmaza sokup parçalanacaklar” dedi.

  SORUNLARI N ÇÖZÜMÜ İÇİN SİYASETTE DEĞİŞİM YETERLİ DEĞİL
  Ülkede ciddi bir tahribat olduğunu söyleyen Bayır, sorunların çözümü için siyaseten değişimin yeterli olmadığını kaydetti. Toplumsal birlikteliği güçlendirecek siyaset anlayışına ve kadrolara ihtiyaç olduğunu belirten CHP’li Bayır, “Ülkemizin, demokrasiye, hukuka, eşitliğe, çoğulcu bir yönetim anlayışına geçmesi için asıl mücadele şimdi başlıyor. Eğitimde, ekonomide, tarımda, dış politikada; demokrasi, eşitlik, özgürlük, liyakat gibi temel değerlerin uygulanmasında onlarca yıla dayalı ciddi sorunları var. Ülkemizde büyük bir tahribat var. Tüm bu sorunların çözülmesi için, siyasetteki değişim yeterli değildir. Toplumun büyük bir kesiminin de dönüşüme ihtiyacı var. Ülkenin gidişatından endişe duyan tüm toplumsal oluşumların, bu dönüşüme katkı koymaları gerekiyor. Bu tahribatın bir an önce aşılmasını hızlandıracak bir üslubu benimsemesi ve bu yaklaşımı kararlılıkla, sürdürmesi gerekiyor. Evrensel değerlere dayalı toplumsal birlikteliğe ve bu birlikteliği daha da güçlendirecek siyaset anlayışına ve kadrolara ihtiyaç var. Gördük ki; Halk, Siyasilere kendi iradesinin gücünü yeniden hatırlattı. Toplum için geleceğe dair planlar yeniden yeşermeye başladı. Tarih kahramanları da yazar, diktatörleri de… Halkın aklından ne zaman ne geçeceğini çözemezsiniz. An gelir, sizi önce baş tacı yapar, sonra da yerin dibine sokar” açıklamasında bulundu.

  HÜKÜMET HALKINDAN KORKTUĞU ZAMAN ÖZGÜRLÜK VARDIR!
  Konuşmasını, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Eski Başkanı Thomas Jefferson’un sözleriyle sonlandıran Bayır, “Halk, hükümetinden korktuğu zaman diktatörlük; hükümet, halkından korktuğu zaman özgürlük vardır” ifadelerini kullandı.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim