http://www.edremit.bel.tr/

CHP'li Beko: Asgari Ücret En Az 2200 TL Olmalı

 • Haber Saati : 16 Temmuz 2018, Pazartesi 10:03:56 - 9 Ay önce eklendi.
CHP İzmir milletvekili Kani Beko Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun KHK ile Cumhurbaşkanlğına bağlanmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Beko, "Yeni haliyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücretle geçinenlerin kaderinin saray sakinlerinin lütfuna bırakılması demektir" dedi.

  Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekili Kani Beko'nun Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Binası’nda gerçekleştirdiği basın açıklamasına, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir milletvekili Özcan Purçu, Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri ve DİSK'e bağlı sendikaların şube başkanları katıldı. Beko yaptığı açıklamada Başkanlık rejimine geçilir geçilmez çalışma hayatı ile ilgili yapılan ilk uygulamalardan biri Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Cumhurbaşkanına bağlanması olduğuna dikkat çekerken, Türk Tipi başkanlık rejiminin, çalışma hayatına getirdiği keyfilikler getirdiğine vurgu yaptı.

  'İşçilerin Geleceği Başkanın İki Dudağına Bırakıldı'

  Milyonlarca işçiyi ilgilendiren, bir anlamıyla ‘en büyük toplu sözleşme’ olan asgari ücret tespiti, Cumhurbaşkanının ve damat beyin insafına bırakıldığının altını çizen Beko, “İşçilerin geleceği, sarayın dört duvarı ve başkanın iki dudağı arasına bırakıldı. Zamanında iki sendikaya birden üye olabilirsiniz diyenler, böylelikle sendikal örgütlenmenin önünü açtığını iddia edenler, şimdi tek bir sendika temsilcisinin bile fikrini almadan, milyonlarca işçinin, emekçi ailesinin sofrasına girecek ekmeği keyfilikle belirleyecek noktaya geldi. Yeni haliyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu işçilerin kazanılmış haklarının gasp edilmesi, sendikal özgürlüklere en ağır darbelerden biri ve emekçinin, emekçi ailelerinin, asgari ücretle geçinenlerin kaderinin saray sakinlerinin lütfuna bırakılması demektir" dedi. 

  'Mutfaklar Yangın Yerine Dönmüştür'

  Sendikaların Haziran 2018 araştırmalarından örnekler veren Beko, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.714 TL, yoksulluk sınırı 5.584 TL’dir. net asgari ücret 1.603 TL olduğunu belirtti. Beko, "Ama bir kişinin aylık geçim maliyeti ise 2.122 TL’dir. Aradaki fark neredeyse yüzde 30’dur. Mutfak enflasyonunda on iki aylık artış yüzde 13,66’dır.Mutfaklar yangın yerine dönmüştür. Ceplerdeki delik büyümektedir. Enflasyon durdurulamamaktadır. Emekçilerin zar zor doydukları ücretleri her geçen gün erimektedir. Yeni düzende kimse yoksulluğu tartışamaz hale getirilmek ve emekçiler açlığa mahkûm edilmek istenmektedir. Açlıkla terbiye edilmek istenen emekçiler bu düzeni kabul etmeyecektir." dedi.

  Erdoğan'ı Uyarıyorum

  Alınan kararın yanlış bşr karar olduğuna dikkat çeken Beko, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı uyardığını yineledi. Beko sözlerini şöyle tamamladı; “Milyonların rızkının vebalini almayın. Bu düzeni sürdüremezsiniz. Erdoğan'ı, başta Erdoğan'a oy veren işçi kardeşlerim olmak üzere, tüm Türkiye işçi sınıfına, emekçi kitlelerine şikayet ediyorum. Kardeşlerim, saray düzeni ve Cumhurbaşkanı ekmeğinizle oynuyor. Bu uygulama kula kulluğun artması anlamına gelecek. Ekmeğiniz küçülecek, söz söyleme hakkınız azalacaktır."

  Aagari Ücrete Yılda İki Kez Zam Yapılmalıdır

  Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun yetkilerinin derhal meclise ve işçi sendikalarına verilmesi gerektiğine dikkat çeken Beko, çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı;

  Asgari Ücret insan onuruna yaraşır ve bilimsel verilere dayalı olarak yoksulluk sınırının üzerine çekilmelidir. Vatandaşlık geliri uygulamasına geçilmelidir.

  1 Ocak 2019’da net asgari ücret en az 2.200 TL olmalıdır.

  Asgari ücretten gelir vergisi kalkmalıdır.

  Asgari ücrete altı ayda bir (Ocak - Temmuz) zam yapılmalıdır.

  Asgari ücret artışını enflasyon ve refah artışı payını dikkate alarak yılda iki kez belirlenmelidir. 


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Beko: Asgari Ücret En Az 2200 TL Olmalı
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim