CHP’li Gülsever’den Tire Çiftçisine Destek

 • Haber Saati : 06 Ağustos 2018, Pazartesi 13:25:34 - 12 Ay önce eklendi.
Tire’de Kurulacak JES’e Bir Tepki de CHP'li Ayten Gülsever’den geldi.

  CHP’nin Enerji konularında uzman ismi Ayten Gülsever, Tire’de kurulmak istenen JES projesine tepki göstererek, Tire çiftçisine destek verdi. Gülsever, “Bu bölgenin evladı olarak sonuna kadar Tire çiftçisinin haklı mücadelesinin yanındayım” dedi

  Cumhuriyet Halk Partisi’nde enerji konularında araştırmalar yapan ismi Ayten Gülsever, Tire’nin Başköy Mahallesi’nde yapılmak istenen JES projesiyle ilgili konuştu. Verimli alanlar üzerinde yapılacak bu çalışmanın ekolojik dengeyi bozacağına dikkat çeken Gülsever, Tire çiftçisinin sonuna kadar yanında olacağının altını çizdi.

  ‘Kabul Etmemiz Mümkün Değil’

  JES’lerin yaratacağı risklerin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Gülsever, “Tarımla, üreticinin hayatıyla, ekolojik sistemle ilgili kararlar alınırken deneme, yanılma şansı yoktur. Tarımla kumar oynanmaz. Jeotermal enerjinin üretilmesine önem verilmeli ancak içinde yaşadığımız çevreyi yok edecek, yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan gıda üretimini ortadan kaldıracak bir riski kabul etmemiz mümkün değil. Buralarda açılacak kuyular, her ay ürün alan incirin en verimli tarım alanı olan Tire için büyük bir risk oluşturur” dedi.

  ‘Ekolojik Dengeyi Bozar’

  JES’in tarım alanlarına vereceği zararları aktaran Gülsever, “Jeotermal enerjiden elektrik elde edilen sistemlerin dönüşüm verimlilikleri düşük olduğu için, çevreye büyük miktarda ısı bırakılır. Atık ısı büyük bir alana yayılır ve yerel iklimde değişiklikler yapabilir. Ayrıca atık ısıların borularla yakınlardaki akarsu ve göllere verilmesi de yerel ekolojik dengeyi bozabilir. Jeotermal kuyuların çevre üzerine diğer bir fiziksel etkisi de gürültüdür. Soğutma suyu tüketiminin çevreye etkisi de jeotermal santraller için önemli bir konudur. Yeraltı su akışı üzerindeki potansiyel etkinin yanında, büyük hacimlerdeki suyun buharlaşması yerel iklimi etkiler” diye konuştu.

  Alaşehir’de Yaşanan Patlamaları Hatırlattı

  Geçtiğimiz yıllarda Alaşehir’de yaşanan patlamalara da dikkat çeken Gülsever, “JES’ler yeteri kadar denetlenmiyor. Firmaların bu konudaki dikkatsizlikleri 2012'de Manisa'nın Alaşehir ilçesine bağlı Alkan mahallesinde art arda yaşanan patlamalar yaşanmıştı. Buna örnek Böylesine riskli bir çalışmanın Türkiye'nin en değerli tarım ürünlerinin yetiştirildiği bölgelerde yapılması hem insan hem çevre açısından büyük tehlike arz ediyor” dedi.

  ‘Tire Halkının Yanındayım’

  Gülsever, “Yetkililerin derhal bu yanlış süreçten dönmesi Küçük Menderes Bölgesi için çok büyük bir risk teşkil eden bu tip enerji projelerinin iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Jeotermal santrallerden oluşacak zararın beklenilen faydadan büyük olmasından dolayı tarım kaynaklarının korunması gerekmektedir. Bu bölgenin bir evladı olarak sonuna kadar Tire çiftçisinin haklı mücadelesinin yanındayım” diyerek sözlerini noktaladı.


Bu Haberin Manseti :

CHP’li Gülsever’den Tire Çiftçisine Destek
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim