CHP'li Kılıç Deprem Gerçeğine Dikkat Çekerek Hükümeti Uyardı

 • Haber Saati : 02 Kasım 2018, Cuma 11:58:59 - 8 Ay önce eklendi.
CHP PM ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Karaburun ve Seferihisar merkezli son depremler üzerine İzmir’de olası büyük bir depreme karşı hükümeti uyardı.

  Kılıç, İzmir’in dünyada depreme karşı en hassas, korunmasız ve kırılgan şehirler arasında ilk 10’da olmasına karşın, bütün dikkatlerin İstanbul ve Marmara Denizi üzerinde yoğunlaştığına vurgu yaparak konuyla ilgili hem araştırma hem de soru önergesi hazırladı.

  Geçtiğimiz pazar günü art arda yaşanan ve İzmir’in tamamında hissedilen depremler üzerine CHP Parti Meclisi ve TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç harekete geçti. Konuyla ilgili hem araştırma hem de soru önergesi hazırlayan Kılıç, İzmir’de yaşanacak olası büyük bir depreme karşı hükümeti uyardı.

  Yaşanan son depremlerle ilgili İzmir’deki tektonik hareketliliğe dikkat çeken Kılıç, hazırladığı araştırma önergesiyle Meclis’te komisyon kurulmasını talep ederken, İçişleri Bakanlığına yönelik soru önergesinde de şu ifadelere ve sorulara yer verdi. “Ülkemiz topraklarının %92’si deprem riski taşımakta, nüfusumuzun %95’i bu bölgelerde yaşamaktadır.

  İzmir ise İstanbul’dan sonra deprem riski açısından en kırılgan illerin başında gelmektedir. Yerbilimcilerin açıklamalarına göre İzmir ve çevresi dünyanın tektonik yönden en aktif bölgelerinden biridir. Son bir asır içinde İzmir’de, 6 ve üzeri şiddetinde 5 deprem meydana gelmiş, can ve mal kayıpları yaşanmıştır. Yapılan araştırmalara göre doğu – batı uzantılı iki ana kırık aktif durumda olup büyük depremler üretme potansiyeline sahiptir.

  Bölgenin depremselliği hareketli olduğu için zaman zaman stres boşalmaları olmakta, bu depremler artçılarla birlikte bir dizi şeklinde devam etmektedir. Bunun son örneği 28 Ekim 2018 Pazar günü yaşanmıştır. Birinin merkez üssü Karaburun, dördününde Seferihisar olan ve büyüklükleri Richter ölçeğine göre 3.4 ile 5.1 arasında meydana gelen depremler can ve mal kaybına yol açmasa da büyük korkuya ve paniğe yol açmıştır.

  Öte yandan yapılan araştırmalar göre İzmir, dünyada depreme karşı en hassas, korunmasız, zayıf ve kolayca yaralanır şehirleri arasında ilk 10’dadır. Bu nedenlerle geçmişte de büyük depremler yaşayan İzmir’in, olası yıkıcı bir depreme karşı hazırlıklı olması gerekmektedir. Bu bağlamda;

  1. Ülkemiz topraklarının %92’sinin deprem riski taşıdığı, nüfusumuzun %95’inin bu bölgelerde yaşadığı ve büyük sanayi kuruluşlarının %98’inin bu bölgelerde bulunduğu gerçeğine karşın, 17 Ağustos benzeri olası büyük bir depreme karşı hazırlıklı olmak amacıyla İstanbul ve İzmir gibi risk taşıyan şehirlerimizde bugüne kadar neler yapılmıştır?

  2. 17 Ağustos 1999 Gölcük depremi sonrası genellikle İstanbul ve Marmara Denizi’ndeki depremselliğin öncelikli olarak tartışıldığı ve ağırlıklı olarak bu bölgelerde önlem almaya yönelik çalışmaların yapıldığı bir gerçektir? İstanbul ve çevresinden sonra deprem açısından en riskli bölge olan İzmir ve çevresiyle ilgili olarak hangi çalışmalar yapılmıştır? İzmir’in deprem açısından risk haritası çıkarılmış mıdır?

  3. İzmir ve İzmir Körfezi’nde ara ara meydana gelen ve artçılarıyla birlikte dizi halinde süren deprem ve sarsıntıların yarattığı hasarlarla ilgili bir çalışma yapılmakta mıdır? Okul, hastane vb. kamu binalarının depreme dayanıklılıklarıyla ilgili bir ölçüm yapılmış mıdır?

  4. İzmir’de sık sık meydana gelen depremlerden dolayı hasarlı yapı ve konutların ne kadarı yıkılıp yenisi yapılmış, ne kadarında güçlendirme çalışmasında bulunulmuştur? Riskli bölgelerdeki yapıların zemin etütleri yapılmış mıdır?

  5. Bakanlığınıza bağlı AFAD Genel Müdürlüğü’nce olası büyük bir İzmir depremine karşı halen hangi çalışmalar yürütülmektedir? İzmir, depreme hazırlıklı mıdır?


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Kılıç Deprem Gerçeğine Dikkat Çekerek Hükümeti Uyardı
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim