CHP’li Kılıç meclise taşıdı

 • Haber Saati : 05 Eylül 2019, Perşembe 14:14:58 - 11 Ay önce eklendi.
CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, “Doğa Koruma ve Milli Parklar, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele ile Su Yönetimi Genel Müdürlüklerinin kapatılacağı iddialarını” Meclis gündemine getirdi.

  Av. Sevda Erdan Kılıç, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde yer alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün (DKMP)  Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kapatılarak tüm görev ve yetkilerinin Orman Genel Müdürlüğüne (OGM); Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün ise Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne (DSİ) devredileceğine ilişkin basında haberler yer aldığını bildirdi.

  Konuya ilişkin hazırlanan ve Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen taslağa göre, DKMP’nin kapatılarak OGM bünyesinde üç ayrı daire başkanlığı içinde eritileceği, Su Yönetimi ile Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüklerinin ise yatırımcı ve inşaatçı bir kuruluş olan DSİ bünyesinde daire başkanlıklarına dönüştürüleceğinin iddia edildiğini ifade eden Av. Kılıç, açıklamasında şunları kaydetti:

  “Türkiye'nin en önemli doğa koruma kurumlarından biri olan DKMP, 1958 yılından bu yana çeşitli bakanlıkların bünyesinde hizmet vermektedir. Milli Parklar, Tabiat Parkları, sulak alanlar ve yaban hayvanlarının korunmasından sorumlu olan kurum, aynı zamanda Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğinin korunması için de çalışmalar yürütmektedir.

  Kapatılacak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün tüm mal varlığının Orman Genel Müdürlüğüne aktarılacağı ifade edilmektedir. DKMP’nin sorumluluğunda bulunan ve korunan alanların yüz ölçümünün 3 milyon 120 bin 160 hektarla, yüz ölçümü 3 milyon 68 bin 800 hektar olan Belçika'dan daha büyük olduğu kaydedilmektedir. Yani kurum, Belçika’dan daha büyük alanda koruma çalışması yapıyor. DKMP’nin; 45 milli park, 247 tabiat parkı, 30 tabiatı koruma alanı, 81 yaban hayatı geliştirme sahası, 14 RAMSAR Alanı ve 56'sı ulusal 11'i de yerel öneme sahip toplam 67 sulak alanın yönetiminden sorumlu olduğu ifade edilmektedir.”

  CHP İzmir Milletvekili Av. Kılıç, özellikle eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu döneminde içi boşaltılarak, korunan alanları mesire yerine indirgenen DKMP'nin tamamen lağvedilmesinin, Türkiye'nin tehdit altındaki doğal alanlarının plansız ve yıkıcı yatırımlarla baş başa bırakılması anlamına geleceğini vurguladı.

  Dünyada korunan alan ve doğayı koruma gittikçe önem kazanırken, Türkiye'de son zamanlarda bunun tam tersine ilişkin uygulamaların dikkati çektiğini belirten Av. Kılıç, “DKMP’nin en önemli birimi olan ve kurumun varlığının yüzde 60'ını oluşturan Milli Parklar Daire Başkanlığı'na, daha önce hiç milli parkta çalışmamış, aldığı eğitim milli parkçılık ve korunan alanlarla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir inşaat mühendisi atanarak zaten kurumun içi boşaltılmış ve gerçek niyet ortaya konulmuştu. Bu süreçte milli park ve korunan alanlar; otel, restoran ve bungalovların yapılabileceği birer inşaat sahaları olarak görülmeye başlandı, böylece de koruma anlayışı el birliğiyle bitirildi.” dedi.

  CHP’li Av. Kılıç, konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin yürürlüğe girmesi halinde Türkiye'nin korunan alanları için “artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını” vurguladı. Av. Sevda Erdan Kılıç, “(Motoru yok, yağ kaçırıyor) gibi bahanelerle yangın uçaklarını kaldırmayarak ormanlarımızın yanmasına seyirci kalmanız nedeniyle, (nasıl olsa ormanlar yok, bu yüzden onları koruyacak kuruma da ihtiyaç yok) düşüncesinde olduğunuz için mi DKMP ve diğer iki kurumu kapatmak istiyorsunuz?” ifadesini kullandı.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim