CHP'li Özkan'dan Bakan Pakdemirli'ye istifa çağrısı!

 • Haber Saati : 21 Ağustos 2019, Carşamba 18:18:18 - 5 Ay önce eklendi.
CHP'li Özkan'dan Bakan Pakdemirli'ye 'belgeli' kontra ve istifa çağrısı!

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’de 2 gün 5 saat sonra kontrol altına alınan büyük yangın sebebiyle kendisine yöneltilen Türk Hava Kurumu’na ait yangın söndürme uçaklarının uçmaması ile ilgili eleştirilere yanıt vermişti.

  Basın mensuplarının "Uçaklar kullanılsa yangın daha kısa sürede söndürülür müydü?" sorusu üzerine Pakdemirli, "Biz bir ağaç daha az yansın diye mücadele ediyoruz ama insan hayatı da bizim için önemli. Dışarıdan kiralama yaptığımızda orman personelini bu araçlar içinde görevlendiriyoruz. Orman personelimiz bu araçların içine binmek istemiyor, emniyetli bulmadıkları için.Emniyetli bulup, bu uçakları bu kadar savunanlar varsa, binmek isteyenler buyursunlar uçsunlar “ demişti.

  Uçakların eski model olduğunu ve istenen teknik seviyeye sahip olmadığını dile getiren Pakdemirli, "THK pilot sertifikamı aldığım, benim çok sevdiğim bir kurum. Mali problemlerini çözeceğiz ille bir kurumu öne çıkaracaksak en azından orada uçan pilotları ve içinde uçan orman personelini de düşünmemiz gerekiyor diye düşünüyorum." ifadesini kullanmıştı.

  ÖZKAN'DAN BELGELİ KONTRA VE İSTİFA ÇAĞRISI

  Bakan’ın açıklamalarına CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’dan belgeli kontra geldi. Özkan sosyal medya hesabından Bakan Pakdemirli’ye istifa çağrısı yaptı. Özkan, şu ifadeleri ve belgeleri sosyal medyadan paylaştı:

  "Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, göz göre göre halkı kandırıyor. İzmir’deki yangının söndürülme çalışmalarında ihmali olan ve gerçek dışı bilgilerle halkı yanıltan Bakan Pakdemirli istifa etmelidir.

  İŞTE GERÇEKLER;

  BAKAN PAKDEMİRLİ NE DEDİ GERÇEKLER NE

  Pakdemirli'nin iddiası: Uçak 4 ton su alıyor, helikopter 2.5 ton.

  Gerçek: Bir helikopter 6 ton su alıyor ancak içindeki kimyasalla karıştırıp 20 ton su etkisi yapacak şekilde söndürme yapıyor. Bu helikopterlerde kimyasal yok.

  Pakdemirli'nin iddiası: THK'nın elinde olan uçaklar 6 tane ama 3'ü şu an yerde, ground vaziyette. Yani motor yuvalarında motor yok

  Gerçek: Bakan Pakdemirli’nin uçamaz dediği uçaklara uçuşa elverişlilik sertifikası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden alınmıştır. İŞTE BELGELER;

  Öte yandan şu an uçan hiçbir helikopterin ise UÇUŞA ELVERİŞLİLİK SERTİFİKASI yoktur.

  Ayrıca THK’da 9 adet var yangın söndürme uçağı vardır. Bunların 6’sı uçuşa hazırdır. Üçü yedek olarak alınmıştır. Bu uçakları 2009 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan aldırmıştır. Bugün bu uçakların havalanmama nedeni yasalara aykırı olarak uçuş izni verilmemesidir.

  27 Haziran tarihinde Orman Bakanlığı Yangın söndürme ihalelerini 4743 sayılı K.İ.Y kapsamı dışına çıkarıyor. Bu tarihten sonra açılan ihaleye katılan KAAN Havacılık ve Bordo Havacılık ihale şartnamesi koşullarını bugün de dahil olmak üzere yerine getirememiştir.

  THK ile aranızdaki anlaşmazlık nedeniyle İzmir'in ormanlarının cayır cayır yanmasına oradaki canlıların yok olmasına aymazlık içinde baktın. Peki sana soruyorum sayın Bakan; TSK'nın elindeki yangın söndürme uçaklarını neden devreye sokmadın?

  İsrail ve Yunanistan'daki yangınların söndürülmesi için TSK'nın elindeki yangın söndürme uçaklarının gönderilmesini teklif etmiştik. Peki İzmir'deki yangının söndürülmesi için bu uçakları neden çağırmadın? Bu yangının karası alnında bir lekedir. İstifa et!"Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim