CHP'li Polat 'orman yangınları'nı sordu!

 • Haber Saati : 10 Haziran 2019, Pazartesi 10:48:56 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP’li Polat, orman yangınlarını TBMM gündemine taşıdı.

  Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye son 5 yılda kaç orman yangını yaşandığını soran Polat, “Bu yangınların kaçının faili meçhuldür? Bu yangınlar sonrasında kaç hektarlık alanda yaşam değeri kaybolmuştur? Son 5 yılda Ege Bölgesi’nde kaç orman yangını çıkmış ve bu yangınlardan ne kadarlık bir alan zarar görmüştür?” sorularını yöneltti.

  TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, havaların ısınmasıyla birlikte risk taşıyan orman yangınlarını ve alınacak önlemleri Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Ülkemizde son 5 yılda kaç orman yangını çıktığının açıklanmasını isteyen Polat, “Bu yangınların kaçının faili meçhuldür? Bu yangınlar sonrasında kaç hektarlık alanda yaşam değeri kaybolmuştur?  Son 5 yılda Ege Bölgesi’nde kaç orman yangını çıkmış ve bu yangınlardan ne kadarlık bir alan zarar görmüştür? Orman yangınlarının önlenmesi için uygulanan bir eylem planı var mıdır?” diye sordu.

  HAVANIN ISINMASIYLA YANGIN RİSKİ ARTTI
  CHP’li Polat, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, ormanların sağladıkları yararlar itibariyle toplumların vazgeçilmez doğal varlıkları olarak önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Ülkemizdeki ormanların büyük bölümünün üzerinde bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu iklim özellikleri sebebi ile yoğun bir yangın tehdidi altında olduğunu ifade eden Polat, “Her yıl çok sayıda orman yangını yaşanmakta, ormanlarımız büyük zarar görmektedir. Son günlerde havanın ısınması ile birlikte birçok alanda çalılar kurumuş durumdadır. Meteoroloji verileri, ilerleyen günlerde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıkacağını göstermektedir. Bu da orman yangınlarının artma riskini beraberinde getirmektedir” dedi.

  “5 YILDA KAÇ ORMAN YANGINI ÇIKTI?”
  Yıllar itibariyle ayrı ayrı gösterilmek üzere ülkemizde son 5 yılda kaç orman yangını çıktığını soran Polat, “Bu yangınların kaçının faili meçhuldür? Bu yangınlar sonrasında kaç hektarlık alanda yaşam değeri kaybolmuştur?  Son 5 yılda Ege Bölgesi’nde kaç orman yangını çıkmış ve bu yangınlardan ne kadarlık bir alan zarar görmüştür? Yaşanan orman yangınları sonrasında yaşam değeri kaybolan alanların yeniden ağaçlandırılması adına ne tür çalışmalar yapılmıştır?” sorularını yöneltti.

  “EKİPMANLAR YETERLİ Mİ?”
  Polat, orman yangınlarının önlenmesi için uygulanan bir eyleme planı bulunup bulunmadığının açıklanmasını isteyerek, önergesinde şu sorulara yer verdi:
  “-Orman yangınlarını önlemede önemli görevleri olan orman koruma faaliyetinde bulunan personel sayısı kaçtır? Bu sayının yeterli olduğu düşünülmekte midir? Yeterli değilse artırılması gündeminizde midir?
  -Yangın söndürme çalışmaları için kaç helikopter, uçak, dozer ve su tankeri bulunmaktadır? Bunların kaçı Ege Bölgesi’ndedir? Yangın söndürme için gerekli ekipmanın yeterli olduğu düşünülmekte midir?”Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim