CHP'li Polat 'Saral'ı Meclis'e taşıdı!

 • Haber Saati : 22 Temmuz 2019, Pazartesi 12:41:21 - 5 Ay önce eklendi.
CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yazılı bir soru önergesi vererek “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Oktay Saral hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?” diye sordu.

  Polat “Ülkemiz gümrük kapılarında yaşanan güvenlik sorunları son zamanlarda basına yansımış ve kamuoyunda tepkilere neden olmuştur. Ağrı Gürbulak Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nde ortaya çıkan kaçakçılık ve rüşvet trafiği ile devlet içinde çeteleşen gruplar tarafından devlet milyarlarca lira zarara uğratılmış, çeteleşen bu yapının Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanına kadar uzandığı konuşma kayıtlarında ortaya çıkmıştır. Gürbulak Gümrük Bölge Müdürü Osman Bölükbaşı Dara'dan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral; kardeşi Doğan Saral, Ünal Çelik, Halil Çebi ve Emre Görmez adlı kişiler aracılığıyla "taleplerde" bulunmuş olduğu kayıtlarda mevcuttur. Bu talepler arasında kendilerine yakın gümrük muhafaza memurlarının pasif görevden aktif göreve getirilmesi, gümrükten geçen TIR'ların çift plaka ile x-ray cihazına girmesi, TIR'lar da bulunan çay, tekstil ve sigara gibi yüksek vergili eşyaların kabuk ve hurma gibi düşük vergili eşyalar olarak sallama denilen yöntemle kaydedilmesi, GTİP tespiti ve sayımı yapmadan tutanakların imzalanması gibi istekler yer almaktadır.” diye ifade etti.

  “CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY’A TEK SORULUK ZOR SORU!”
  Polat “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Oktay Saral'ın, defaatle Gümrük Bölge Müdürü Osman Bölükbaşı Dara'dan para istediği de kayıtlarda yer almaktadır. Oktay Saral, “Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Kur'an kursu yaptırırken kendi sponsorunuzu kendiniz bulun’ dedi.” diye ifade ederek, Kur'an kursu yaptırmak için 127.000 TL ve 72.000 TL para istediği kayıtlarda yer almaktadır. Ayrıca üzerinde Cumhurbaşkanlığı Forsu olan bir belgede kendi el yazısı ile 70.000 TL istediği ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olmanın verdiği güç ile gümrük kapılarında kendi çıkarları doğrultusunda personel tayin etme isteği de yer almaktadır.”  diyerek “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Oktay Saral hakkında herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır? ” diye sordu.

  “SORUMLULAR GEREKEN CEZAYI ALANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİM”
  Polat “ Konuyu gündeme getirdiğim basın toplantısının ardından haftalar geçmesine rağmen adı geçen şahıslar hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmamıştır. Kamuoyu vicdanının rahatlatılması adına adı geçen şahıslar hakkında gerekli işlemlerin başlatılması gerekmektedir. Neye dayanarak bir devlet memurundan bu paralar talep edilmektedir? Devlet içinde ki çeteleşmelere asla müsaade etmeyeceğimiz gibi sorumlu olanlar gereken cezayı alana kadar da mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Polat 'Saral'ı Meclis'e taşıdı!
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim