CHP'li Polat: "Siyanür değil, yoksulluk öldürüyor"

 • Haber Saati : 28 Kasım 2019, Perşembe 10:39:06 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP İzmir Milletvekili ve YDK Üyesi Mahir Polat, artan işsizlik ve intihar vakaları hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı.

   

  CHP İzmir Milletvekili ve YDK Üyesi Mahir Polat, artan işsizlik ve intihar vakaları hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı. Polat, “Siyanür bu denli gündemdeyken çeşitli önlemlerle satışı denetim altına alınabilir, ancak siyanür ile ilgili önlemler almak intiharların önüne geçmeyecektir. Çünkü intiharların asıl sebebi siyanür değil, artan işsizlik ve yoksulluktur. Türkiye acilen üretime dayalı, istihdam sağlayacak yeni ekonomik programlar geliştirerek işsizliğe bağlı intiharların önüne geçmelidir.” dedi.

  “SİYANÜR DEĞİL YOKSULLUK ÖLDÜRÜYOR!”

  Polat, “Geçtiğimiz günlerde eşi pazara gitmek isteyen bir vatandaşımız, cebinde sadece 1.5 lirası olduğu ve ailesine bakamadığı için intihar etti. Türkiye’de yoksulluk ve işsizlik her geçen gün artarken, toplu intiharların önüne geçmek için çözümü siyanürü engellemekte bulan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Yeni mevzuat değişikliğiyle, halkımıza piyasa ve internet ortamından siyanür bileşiklerini içeren maddelerin satışına yasak getiriyoruz.’ dedi. Geçim sıkıntısı ve işsizlik Türkiye için artık çok büyük bir travma haline gelmiş durumdadır.” dedi.

  “İŞSİZLİKTE KARA TABLO”

  Polat, “Vatandaşlarımız kendisine ve ailesine yetemedikleri, istedikleri gibi yaşayamayıp, temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için psikolojik açıdan yalnızlığa sürüklenerek intihar etmektedir. Soğuk kış aylarında yakacak odunu, kömürü bulamayan, doğalgaz alacak parası olmayan, ailesinin temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamayan ve simit peynir hesabına mahkûm edilen, hatta yeni doğmuş bebeklerine bez alamayan vatandaşlarımız çaresizlik içerisindeler. Sosyal devletin temel amaçlarından biri, toplumu ve bireyleri yoksulluktan kurtararak, güvensizlik alanını daraltmak ve herkesin kendi kaderine hâkim olmasını sağlayacak koşulları ve ortamı hazırlamaktır. Yoksullukla mücadelede temel hedef, herkese insanca yaşaması için gerekli minimum gelir düzeyini garanti etmektir. Ancak ne yazık ki karşılaştığımız tablo çok vahim. İşsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişiye yükselirken; işsizlik ödeneğine başvuruların sayısı ilk sekiz ayda 1 milyon 345 bin kişi, bu ödenekten faydalanan 697 bin kişi oldu. Türkiye’de 22,5 milyon vatandaşımız ise açlık sınırının altında yaşamaktadır. AKP, saray ve yandaşa hizmet etmeyi bırakıp, vatandaşın işsizlik sorununa derhal bir çözüm üretmelidir.” diye ifade etti.


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Polat:
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim