CHP'li Polat'tan Başköy Halkına Destek

 • Haber Saati : 04 Ağustos 2018, Cumartesi 09:07:21 - 12 Ay önce eklendi.
TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat Tire’nin Başköy Mahallesi’nde jeotermal kaynak arama için sondaj çalışmalarına karşı çıkan Başköy halkına destek verdi.

  Aydın’ın kurulan jeotermal enerji santralleri nedeniyle incir ve diğer tarım üretiminin olumsuz etkilendiğine değinen Polat, “Yenilebilir enerji kaynaklarına karşı değiliz. Karşı olduğumuz durum bu santrallerin verimli tarım arazilerine, yaşam alanlarına ve doğal su kaynaklarına yakın yerlerde kurulması, denetimlerinin yapılmamasıdır” dedi.

  İzmir’in incir, zeytin, kestane ve ceviz üretimiyle öne çıkan ilçesi Tire’nin Başköy Mahallesi’nde jeotermal kaynak aramak için sondaj çalışmasına başlamak isteyen firmanın, İzmir Valiliği’ne ÇED başvurusunda bulunmasına tepkiler artarak sürüyor. Konuyla ilgili bir tepki de TBMM Çevre Komisyonu Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat’tan geldi. Polat, Başköy’de “Jeotermale Hayır” diyen halkla bir araya geldi. Polat, Başköy’de bir çevre terörü yaşandığını ifade ederek, “Yenilebilir enerji kaynaklarına karşı değiliz. Karşı olduğumuz durum bu santrallerin verimli tarım arazilerine, yaşam alanlarına ve doğal su kaynaklarına yakın yerlerde kurulması, denetimlerinin yapılmamasıdır. Teknolojiye uyumlu çevre değil, çevreye uyumlu teknoloji ile ancak yarınlarımız olan çocuklarımıza yaşanabilir bir çevre bırakabiliriz” dedi.

  "JES'ler Nedeniyle Aydın'da İncir Üretimi Etkilendi" 

  “Ben buraya Tire Başköy’deki incir üreticisi Ayşe Teyze’nin sesini Meclis’e daha iyi taşımak için geldim” diyen Polat, seçim çalışmaları sırasında da sorunları birinci ağızdan dinleyip, takipçisi olacağına ve TBMM’ye taşıyacağına söz verdiğini hatırlattı. Jeotermal istemediklerini belirten Başköylüler’in de eşlik ettiği açıklamada CHP’li Polat, Aydın’da kurulan santralleri örnek göstererek, Aydın’da santralin kurulmasından önce ve sonra ortaya çıkan ihracat rakamlarına değindi. Polat, şöyle devam etti: “Evliya Çelebi Seyhatnamesi’nde Aydın’dan ‘Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir’ diye bahseder. Şimdi sadece kar uğruna Aydın’ın doğasına ihanet ediliyor. JES’lerden çıkan sular geri endekte edilmiyor, Menderes’e bırakılıyor, yağmurlu havalarda dere kenarlarına bırakılıyor. Çıkan buhar sonucu incir ağaçları zarar görüyor. Bilirsiniz, incir ağacı nemi sevmez, Temmuz ayında Aydın’da çiğ yağıyor. Bakın Aydın’da JES kurulmadan önce incirde ihracat üretimi 75 bin ton iken, JES kurulduktan sonra 35 bin ton, 40 bin tona düşüyor.”

  "Çevreye Uyumlu Teknoloji Şart" 

  Polat, Türkiye’de ilk JES’in Denizli’de kurulduğunu anımsatarak, Türkiye’de şu an 39 JES bulunduğunu, bunların yalnızca elektrik üretimi ve kaplıca amacıyla kullanıldığını vurguladı. Polat, “Son 5 yıldır JES kurulumları arttı. Bakın bir devletin oluşmasında iki önemli unsur vardır; bunlardan birincisi sınırları olan vatan toprağı ve ikincisi ise üzerinde yaşayan millettir. Kurulan JES’ler toprağa, çevreye ve üzerinde yaşayan milletin sağlığına zarar vermektedir. Teknolojiye uyumlu çevre değil, çevreye uyumlu teknoloji ile ancak yarınlarımız olan çocuklarımıza yaşanabilir bir çevre bırakabiliriz. Biz, yenilebilir enerji kaynaklarına karşı değiliz. Karşı olduğumuz durum bunun gibi santrallerin verimli tarım arazilerine, yaşam alanlarına ve doğal su kaynaklarına yakın yerlerde kurulması, denetimlerinin yapılmaması ve çevreye geri dönülmeyecek zararları vermesidir” dedi.

  Polat, konunun ısrarlı takipçisi olacağını belirtirken, Başköy halkı da haklı mücadelelerinde yanında oldukları için CHP İzmir milletvekiline teşekkür etti.


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Polat'tan Başköy Halkına Destek
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim