CHP'li Polat'tan hükümete 'Kaz Dağları' tepkisi

 • Haber Saati : 02 Ağustos 2019, Cuma 13:50:10 - 4 Ay önce eklendi.
CHP İzmir Milletvekili Polat, Kaz Dağları’nda altın arayan Kanadalı firmanın Türk ortağına 7 yıl süreyle yatırım katkısı vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası uygulanacağı açıklanmasının ardından hükümeti sert sözlerle eleştirdi.

  CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Kaz Dağları’nda altın arayan Kanadalı firmanın Türk ortağına 7 yıl süreyle yatırım katkısı vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, faiz desteği ve KDV istisnası uygulanacağı açıklanmasının ardından hükümeti sert sözlerle eleştirdi.

  Polat, “Yandaşlara ve sermayeye vergi kıyağı yapılırken vatandaşlarımız yüksek vergiler ve KDV altında eziliyor. Yandaş firmalar AKP Hükümeti döneminde servetlerine servet kattı. Orta sınıf yok oldu. Halk yoksullaştı. Zaten geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımız bir de hükümetin ekonomide ki yanlış politikalarının bedelini ödüyor. Elektrik, su, doğalgaz faturalarının neredeyse %50’si vergiden oluşmakta. Tüm vatandaşlarımızdan vergisi alınan, ancak Hükümet yanlısı haline gelmiş devletin kanalı olan TRT Payı elektrik faturalarına yansımış durumda. Sayaç okuma bedeli, elektrik tüketim vergisi; su faturalarında atık su bedeli, çevre vergisi; telefonlarda telsiz bedeli; eviniz varsa emlak vergisi, arabanız varsa ÖTV ve MTV . Bir de tüm bunlara eklenen %18 KDV. Devlet bir eliyle verip diğer eliyle geri alıyor” dedi. 

  “MİLYON DOLARLIK FUTBOLCULAR ASGARİ ÜCRETLİDEN DAHA AZ GELİR VERGİSİ ÖDÜYOR!”
  Polat “Bekar bir asgari ücretliden kesinti olmazken, evli ve çocuklu asgari ücretliden %20, memur ve çalışan maaşlarında %15-35 arasında gelir vergisi kesintisi oluyor. 12 ay boyunca vergi dilimine göre maaşları giderek azalan memur ve çalışanlar geçim sıkıntısı yaşıyor. İşçi ve memurlar %35’lere varan vergi kesintisi ile mücadele ederken, milyon dolarlık sözleşmelere imza atan Süper Lig futbolcuları % 15, bir alt lig % 10, diğer alt ligler için ise %5 vergi kesinti ödüyor.” dedi.

  “AKP TİPİ ROBİN HOOD’CULUK: FARKİRDEN ALIP ZENGİNE VERME!”
  1300’lü yıllarda Robin Hood, zenginlerin mallarını çalıp fakirlere dağıtan, hikayeleri dilden dile dolaşan bir karakterdi. Günümüz de ise yerini AKP Hükümeti aldı. Hükümet, vatandaşın ödediği dolaylı verginin bir kısmını patronlardan tahsil edemiyor. Zenginlerden vergi alamayan Hükümet bu yükü orta sınıf ve yoksul vatandaş üzerine yüklüyor. Daha önce de Hükümete yakınlığı ile bilinen Cengiz İnşaat Şirketine ait 422 milyon liralık, TUVTURK A.Ş’nin 767 milyon liralık vergileri başta olmak üzere toplam 17 şirketin 3 milyar 106 milyonluk vergi borcu silindi. Devlet vergi yükünü fakire yükleyip, zenginlerin ise borcunu siliyor.

  “HİÇBİR DÖNEMDE HÜKÜMET BU KADAR HALKTAN KOPUK OLMAMIŞTI!”
  Polat “Halkın temel ihtiyacı olan yeme, içme, barınma ve ulaşım söz konusu olduğunda fahiş oranlarda ÖTV ve KDV uygulamaktan çekinmeyen AKP Hükümeti, elmas, pırlanta, yat, tekne ve kürkte ÖTV uygulamıyor. Hiçbir dönemde Hükümet bu kadar halktan kopuk olmamıştı. ” dedi.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim