http://www.edremit.bel.tr/

CHP'li Serter: İmar Barışı kaçak yapılaşmayı arttırdı mı?

 • Haber Saati : 30 Temmuz 2018, Pazartesi 09:48:11 - 1 Yıl önce eklendi.
CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, seçimden önce hükümetin çıkardığı ve adına “İmar Barışı” dediği imar affı ile ilgili yapılan düzenlemelere dair TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

  CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Çevre ve Şehircilik BakanıMurat Kurum’un yazılı olarak yanıtlamasını istediği sorularda “imar barışı” adıyla yapılan düzenlemede belediyelerde olan kayıt hakkının bakanlığa devredilmesi, belediyelerin uğradığı gelir kaybı, imar barışı sonrası arttığı söylenen kaçak yapılaşma ve öncesinde belediyelerin taraf olduğu davaların akıbetini sordu.

  “İmar Barışı’nın Uygulamasında Sıkıntılar Var”

  24 Haziran seçimlerinden önce hükümet bir “İmar Barışı” yasasını gündeme getirdiğini ve bu düzenleme sonrası milyonlarca vatandaşımızınbu yasadan yararlanabilmek için başvuru yaptığını söyleyen Bedri Serter, “İzmir’de açıklanan başvuru sayısı 200 bini buldu.  Bu doğrultuda “İmar Affı” yasasına ilişkin olarak Sayın Bakan Kurum’un yanıtlamasını istediğim bazı sorular mevcut. Bunlara bakanın yazılı olarak yanıt vermesini istiyorum” dedi.

  İmar Barışı düzenlemesinin uygulamada bazı sıkıntıları olduğunu söyleyen Serter, belediyelerin gelirlerinden, belediyelerin taraf olduğu davalara, imar barışını fırsat bilip artan kaçak yapılaşmaya kadar bir çok yanıtlanması gereken soruların olduğunu söyleyen Serter, “Bu uygulamanın işleyişine dair görünen temel sorunlara bakanın yaklaşımını görmek adına meclis başkanlığına bir soru önergesi verdim. Bakan Kurum bu sorularıma yazılı yanıt verdiği zaman bu yanıtları da kamuoyu ile paylaşacağım” diye konuştu.

  İşte Bedri Serter’in TBMM Başkanlığı’na verdiği ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yazılı olarak yanıtlamasını istediği sorular:

  1-İmar Barışı kapsamında 06.06.2018 tarihinde Resmi Gazete’deyayınlanan yapı kayıt belgesi yönetmeliğiyle 3194 sayılı İmar Yasası’nın geçici 16’ncı maddesine dayanarak bir düzenleme yapılmıştır. Bu yönetmeliğe göre kanunun kapsadığı tarihlerde şehirlerde yapılmış yapıların kayıt yetkisi Bakanlığınıza verilmiş ve bundan kaynaklı olarak da belediyelerin sağlaması gereken gelirler merkezi yönetime devredilmiştir. Yerel yönetimlerin elinden alınan bu hakların ve mali olarak uğradıkları zararın telafisi noktasında Bakanlığınızca atılacak adımlar söz konusu mudur?

  2-Bu düzenleme öncesi kaçak yapılaşmaya dair belediye başkanlarından belediye çalışanlarına ve vatandaşlara kadar çeşitli kesimlerin taraf olduğu davalar söz konusu olmuştur. Bu düzenlemenin de bugüne kadar özellikle belediyeler ve vatandaşlar arasında kaçak yapılaşma nedeniyle var olan bu davaları arttıracağı görülmektedir. Bundan önce var olan ve bundan sonra ortaya çıkabilecek yasal çatışmaların da çözüme kavuşması noktasında Bakanlığınızca yasal tedbirler alınacak mıdır?

  3-Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanlığınca, imar affından yararlanmak isteyen vatandaşların kaçak yapılaşmayı hızlandırdığına dair açıklama yapılmıştır. İmar Affı denilen bu düzenlemenin 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığı ve bu tarihten sonra imar mevzuatına aykırı inşa edilen yapılar için 5 yıla kadar hapis cezası öngören yasal işlem başlatılacağı da kamuoyuna duyurulmuştur. Bu bağlamda bu tarihten sonra kaçak yapılaşmanın önüne geçme noktasında Bakanlığınız acil tedbirler alacak mıdır?


Bu Haberin Manseti :

CHP'li Serter: İmar Barışı kaçak yapılaşmayı arttırdı mı?
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim