CHP’li Tüm: 2 Temmuz vicdanların kül olduğu gündür

 • Haber Saati : 02 Temmuz 2019, Salı 12:36:00 - 4 Ay önce eklendi.
CHP 25. ve 26. dönem Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Madımak Katliamı’nın 26. yıl dönümünde hayatının kaybedenleri andı.

  CHP’li Tüm yaptığı yazılı açıklamada katliamın tarihe kara bir leke olarak geçtiğini vurguladı.

  Tüm’ün yaptığı açıklama şu şekilde:

  2 Temmuz vicdanların kül olduğu gündür. Bu yüzden tarihimize kara leke olarak geçen Sivas'ı ne unuturuz, ne unuttururuz, ne de affederiz!

  Bu gün 2 Temmuz, Madımak katliamının 26.yıl dönümü…
  Eli kalem tutan, saz tutan, şiirler türküler söyleyen davası sevgiden barıştan öteye gitmeyen 35 can diri diri yakıldı…2 Temmuz 1993’te Sivas’ta direnişin simgesi olan Pir Sultan Abdal'ı anmak için düzenledikleri şenliklerde, barış ve kardeşlik savunucuları ülkemizin aydınlık yüzünü temsil eden 35 aydın ve sanatçısının diri diri yakılarak katledilmesiyle ülkemiz acıya boğuldu. 2 Temmuz’da 35 canla birlikte vicdanlar da kül oldu. Sanıklar ve savunucuları AKP iktidarı döneminde, ödüllendirilerek milletvekili yapıldı, bakanlık koltuklarına oturtuldu. Bazı sanıklar ise kaçak denilip geçiştirilerek hakim karşısına bile çıkartılmadı. En son zamanaşımı bahane edilerek sanıklar hesap vermekten de kurtuldu. Sivas Katliamı AKP’yle devam etti; AKP katliamcıları korudu, kolladı, hesap vermekten kurtardı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi dönemin başbakanı kendi yargısının verdiği zaman aşımı kararına hayırlı olsun diyerek tüm vijdanları bir kez daha kanatmıştır. Halbuki insanlık suçu işlenmiş olan bir olayda zaman aşımı olması söz konusu bile olamaz. Fakat bu olay bize bir kez daha ülkemizde gerçek demokrasi manzarasını, hukuksuzluğu ve adaletsizliği göstermiş oldu.
   2 Temmuz’da yakılan ve katledilen sadece 35 can değil, tüm insanlıktır. 2 Temmuz, Türkiye tarihinin utanç ve ibret günü, Türkiye’nin ortak acısıdır.  Bu gün hala alevi evlerine işaret koyanlar, cem evlerini ibadethaneden bile saymayanlar, Alevileri toplumsal yaşamın her alanında dışlayan ve ötekileştiren bu zihniyetten kurtulmadan ne yazık ki insanlığın barışa ve hoşgörüye olan inancı da güçlenmeyecektir. Biz, CHP olarak, asla kin tutmak veya öç almak için değil; bir insanlık utancının ortadan kalkması, insanlığa olan inancın yeniden tesis edilmesi, toplumsal hafızamızın sinmeyen acılarla değil, katliamlarla yüzleşen ve bunların yarattığı toplumsal tahribatı iyileştiren bir mantıkla hareket edilmesini savunuyoruz. Bizler bu zihniyete karşı, yoksulluğu, yolsuzluğu, adaletsizliği ve ayrımcılığı bitirene dek mücadelemize artarak devam edeceğiz.
   Bu duygu ve düşüncelerle, 2 Temmuz’da Sivas’ta yakılarak katledilen tüm sanatçı, aydın ve canları saygıyla ve özlemle anıyorum. Sivas katliamını gerçekleştirenler, doğrudan ya da dolaylı destekleyenler, katillere arka çıkanlar şunu bilsin ki, Sivas’ı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ülkemizde yaşayan tüm insanlara, yönelik her türlü ötekileştirme, yok sayma, toplumsal hafızasını silmeye çalışma ve asimilasyon politikalarına karşı tüm gücümüzle mücadele edeceğiz.”
  MEHMET TÜM 25&26.DÖNEM CHP BALIKESİR MİLLETVEKİLİEtiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim