Çiğli'de borç açıklandı... CHP'li Koçer: Ciddi tasarruf tedbirleri alacağız

 • Haber Saati : 07 Mayıs 2019, Salı 11:55:27 - 10 Ay önce eklendi.
Çiğli Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan ikinci oturumu Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün yokluğunda Başkan Vekili Ali Rıza Koçer’in idaresinde gerçekleşti.

  2018 yılı bütçe kesin hesabının görüşüldüğü oturumda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grubu tarafından, belediyenin geçmiş dönemlerden bu yana biriken borcunun 400 Milyon TL olduğu belirtildi.

  Borçlar için 20 Milyon TL kredi çekilmesi noktasında Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye yetki verilmesi ve kesin hesap bütçesinin oylamasında AK Parti ret oyu verdi. Kararlar oy çokluğuyla meclisten geçti.

  400 MİLYON TL BORCUMUZ VAR!

  Kredi yetkisi talebi hakkında konuşan CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Avdan, “Bu kamusal olarak bizim hakkımız. 2018 yılında 56 milyon 800 bin TL bütçe açığımız var. 2017 ve daha önceki senelerden gelen borçlarla birlikte toplamda 400 milyon civarında bir borcumuz var. Bu parayı almak istiyoruz. AK Parti’den oy birliğiyle geçmesini talep ettik, gerekli iyi niyeti göstermediler” dedi.

  AK PARTİLİ KANER’DEN BORÇLAR HAKKINDA KANSER ÇIKIŞI !

  AK Partili Meclis Üyesi Özgür Kaner ise, “İyi niyetimizi hep muhafaza ettik, iyi niyetimiz tartışmasız. Saygı ve sevgi görüyoruz ve karşılığını her zaman vereceğiz. Siyasi olarak tartışabiliriz. Kredi konusundaki uyuşmazlığımız şu; çok iyi bir teşhis yapmalıyız ki arkasından tedavi gelsin. Çiğli Belediyesi’nin harcamaları kesin hesap adı altında sunuldu. Bağlı olduğu şirketlerin ayrı bütçeleri var. Hem şirketlerin hem belediyenin borcu var. Başkanımız 31 Mart’ta seçildi, halkımız bir görev verdi. Belediye yönetimi yeni olsa bile bürokratlar aynı. Sürekli aynı kalemlerle borç dengesi sürüyorsa bunu dışarıdan aldığımız krediyle döndüremeyiz. 320 milyon TL gibi bir rakam 2018’den devredenle beraber 400 milyon TL’ye yakın bir rakam var. Nerede nasıl bir hata yapıldığının açıkça irdelenmesi gerekiyor. Kansere dönmüş borç stokunu onaylamamız mümkün değil. Bu gündem maddesine muhalif durduğumuzu bildirmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.

  CHP’Lİ KOÇER: CİDDİ TASARRUF TEDBİRLERİ ALACAĞIZ

  Başkan Vekili Ali Rıza Koçer ise, “Yıllardır borcumuz artarak geliyor, doğru, önemli olan bu borcu azaltarak gidermektir. Yeni yönetim bu konuda çok duyarlı. Birincisi; tasarruf edeceğiz. Çok ciddi tasarruf tedbirleri alacağız. AK Partili arkadaşlarımızla oturacağız konuşacağız. İkinci yolumuz da; gelirlerimizi arttıracağız. Örnek olsun diye söylüyorum; ot temizleme işimiz var, kendi imkanlarımızla bitirmeye çalışıyoruz. Büyükşehir’imizin de katkısıyla aşmaya çalışıyoruz. Kendi imkanlarımızla çözersek çok güzel olur. Bu anlayışla hareket edeceğiz. Geçmiş dönemdeki başkan da bizim başkanımızdır. Amacımız enkaz edebiyatı değildir. Mutlaka bir şeyler yapmışlardır. Hep birlikte omuz vererek bu işi çözeceğiz”diye konuştu.

  AK PARTİLİ BOZTEPE: BELEDİYENİN 170 TANE DAİRESİ KAYIP

  Borçlanma yetkisine ve kesin hesaba onay vermemelerinin nedenini açıklayan AK Parti Grup Başkan Vekili Hüsnü Boztepe,“Bizler ilk önce sözcüklerimizi mutlaka dikkatli kullanmalıyız. ‘Laf ağızdan çıkmadan önce sadece bana aittir, çıktıktan sonra topluma aittir’ diye bir laf vardır. Az önce CHP’nin grup başkan vekili arkadaşımız yanlış şeyler söyledi. Bizim borçlanma yetkisine ve kesin hesaba evet dememiz mümkün değil. İzmir’in en yüksek borçlu olan ilçesiyiz. Bu size karşı değil, biz bir seçime girdik ve halka bir şeyler söyledik. Yüzde 40 gibi bir bütçe açığımız var. Bunları düzenlememiz lazım. Gerekirse birkaç yıl iş yapmayacağız. Asla eleştirmeyeceğiz, bir şey söylemeyeceğiz. Gerekirse hangi bakan olursa olsun gideceğiz, sizin yanınızda olacağız. Ama geçmişte yapılan yanlışlara onay verirsek Çiğli halkı bizi yanlış algılar. Belediyenin 170 tane dairesi kayıp. Bu, Sayıştay raporlarına yansıdı. Bunları bulalım. Çiğli yeni ve önemli bir ilçe. Bu tarafa doğru geliş var. Biz buradaki rantı tüm halkımıza dağıtalım” açıklamasında bulundu.

  AK PARTİLİ ASLAN: ÇİĞLİ’NİN GEÇMİŞ GÜNAHLARININ KARNESİDİR

  AK Partili Meclis Üyesi Nedim Aslan da kesin hesaba yönelik “Bu ders kitabıdır. Çiğli’nin geçmiş günahlarının karnesidir. Çiğli’nin iyi yönetilmediğinin göstergesidir. Bugün 400 milyon civarında bir borçtan bahsediyorsanız, şirketleri de dahil ettiğinizde rakamların çok yukarı çıkacağını tahmin edersiniz. Biz yeni dönemde hem sizi desteklemek hem de Çiğli’nin karnesini size göstererek ne kadar kötü yönetildiğini göstermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  "KİMSE HOVARDALIK YAPTIĞIMIZ DÜŞÜNMESİN"

   CHP Grup Başkan Vekili Avdan söz alarak AK Partili Boztepe’nin açıklamalarına şu yanıtı verdi: “Sayıştay raporlarındaki durumun 2014 yılından beri takipçisiyiz. Bizim daire ve dükkan alacaklarımız var. Kayıp ya da satılmış bir daire yok, süreler uzatılmış. Kendi malımızın üstüne dikkatle gidiyoruz. Kimse bizim malımızı takip etmediğimizi ve hovardalık yaptığımızı düşünmesin. AK Partili arkadaşlarımızın sabretmelerini istiyorum.”

  AK PARTİ GRUBU CHP’Lİ KOÇER’İN ÇAĞRISINA RAĞMEN RET VERDİ

  Toplantı sonunda AK Parti Grubu’na çağrı yapan Başkan Vekili Koçer şunları söyledi: “Hepimizin temennisi 2019 bütçesini yaptığımızda icraat bütçesi olmasıdır. Asıl bütçemiz o olacak. Burada eksik, gedik olabilir ama ona da sahip çıkıyoruz. Bir yönetim çalışma yapmıştır, bize devretmiştir. Keşke kredi alacak durumda olmasak. Hedefimiz bu. Kendi işimizi kendimiz götürerek yatırıma dönüştürmek istiyoruz. Ben geçmişte yöneticilik yaptım. Kararlarımın hepsi oy birliğiyle geçti. Ben AK Parti Grubu’ndan rica ediyorum. Komisyonlardan oy birliğiyle gelmişti. Bu bir çelişki, geri dönüş değildir” dedi. AK Parti ise kararlara ret oyu verdi.


Bu Haberin Manseti :

Çiğli'de borç açıklandı... CHP'li Koçer: Ciddi tasarruf tedbirleri alacağız
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim