Dokuz Eylül Üniversitesi'ni Kene Bastı

 • Haber Saati : 08 Mayıs 2015, Cuma 15:29:05 - 5 Yıl önce eklendi.
İzmir'de, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Tınaztepe kampüsünde, öğretim üyelerinin odalarının bulunduğu binayı, bulaşıcı bakteri taşıyan kırmızı keneler bastı.

  İzmir'de, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Tınaztepe kampüsünde, öğretim üyelerinin odalarının bulunduğu binayı, bulaşıcı 'Lyme bakterisi' taşıyan kırmızı renkli '"Ixodes ricinus' türü kene bastı.
   
  ÜREME ZAMANI
   
  Üreme zamanı olduğu için yüzlerce kene, bu konuda yaptığı araştırmalarla tanınan Prof. Dr. Barbaros Çetin'in de aralarında bulunduğu öğretim üyelerinin odalarını sardı.
   
  BULAŞICI HASTALIK TAŞIYORLAR
   
  Bu tür kenelerin bulaşıcı olan ve insanlığı tehdit eder boyutlara ulaşan yoğun Lyme hastalığı bakterisini taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Çetin, "Bunlar şunu gösteriyor, sadece dağlarda değil, kent merkezinde bile kene tehdidi var." dedi.
   
   
   
  HAVALARIN ISINMASIYLA BİRLİKTE TEHDİT YENİDEN ORTAYA ÇIKTI
   
  Havaların ısınmasıyla birlikte, kene tehdidi bir kez daha ortaya çıktı. Özellikle, kırsal alanda görüldüğü bilinen keneler, bu kez İzmir'de hem kent merkezinde, hem de üniversitede öğretim üyelerinin odalarını sardı. Dün sabah saatlerinde üniversiteye gelen öğretim üyeleri, odalarının bulunduğu binaya çıktı. Burada dersleri için son hazırlıklarını yapacak olan öğretim üyeleri, pencereleri açınca şoke oldu. Pencerelerinin önleri ile içte kalan bölümlerinin kırmızı renkteki kenelerle kaplı olduğunu fark etti.
   
   
   
  Öğretim üyeleri hemen aynı binada odası bulunan ve kene konusundaki araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Barbaros Çetin'den yardım istedi. Kendi odası da kenelerle kaplı olan Prof. Dr. Çetin, kırmızı renkteki bu kenelerin, 'Ixodes ricinus' türü olduğunu belirledi. Prof.Dr. Çetin, meslektaşlarına bu kene türünün, yoğun olarak bulaşıcı 'Lyme bakterisi' taşıdığı bilgisini verdi. Öğretim üyeleri de keneleri, Prof. Dr. Barbaros Çetin'in tavsiyesi üzerine, ilaç kullanmak yerine kağıt parçalarıyla öldürdü. Bu mücadele de keneleri yok etmek mümkün olmadı.
   
  KENE ARTIK HER YERDE
   
  Kendi meslektaşlarına da uzmanı olduğu kene konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Barbaros Çetin, bu türün yoğun olarak bulaşıcı 'Lyme bakterisi' taşıdığını açıkladı. Kenelerin artık kent merkezlerini bile tehdit eder duruma gelecek kadar çoğaldıklarını söyleyen Prof.Dr. Çetin, "Biz hep kırlarda, çimenlerde kenelerin olduğunu biliriz. Oysa ki bunlar, bir kuşun üzerinde buraya yumurta olarak gelmiş. Burada da, yumurtaların düşmesi sonrasında böyle yüzlercesi ortaya çıktı. Bunlar şimdi yeni üredikleri için bakın ne kadar hareketliler. Çünkü beslenmek için kan arıyorlar. Bu türler yoğun olarak bakteri taşıyor. Lyme bakterisi de insanı öldürmeyen ama süründüren bir hastalık. Dünyada ciddi bir tehdit haline geldi. Bugün ABD'de bile 25 milyon Lyme hastası var. Bunlar için ülkeler harekete geçti. Bizler de harekete geçmeliyiz." dedi.
   
   
   
  Kenelerden korunma yollarını da anlatan Prof. Dr. Barbaros Çetin, "Sakın keneleri ilaçla öldürmeye çalışmayın. Çünkü faydası olmuyor. Keneler en eski canlılardan oldukları için bu tür ilaçlara karşı hemen kendilerini geliştirebiliyorlar. Ayrıca kimyasal ilaçlar doğanın yapısına da aykırı. Ben 15'inci katta oturuyorum, bana gelmez denmesin. Pencereler telle kaplanmalı." dedi.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim