Edremit Kitap Fuarı'nda Türkiye'de alternatif medya konuşuldu

 • Haber Saati : 22 Ağustos 2019, Perşembe 16:18:35 - 5 Ay önce eklendi.
3. Edremit Kitap Fuarı’nın beşinci gününde de edebiyatçıları, gazetecileri, tarihçileri kitapseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

  Söyleşilerin çok yoğun ilgi görmeye devam ettiği fuarın beşinci gününde konuşan Barış Yarkadaş, “Medyanın özgürlük alanı iktidar tarafından ne kadar daraltılırsa daraltılsın, bizler elimizdeki akıllı telefonları birer ‘Yurttaş Gazetesi’ haline dönüştürebiliriz” derken, tarihçi Erdoğan Aydın’da “Abdülhamid’i model alanlardan Türkiye’ye hayır gelmez” dedi.

  ATATÜRK, CUMHURİYET, DEMOKRASİ

  3. Edremit Kitap Fuarı’nın beşinci gününde Çağdaş Gazeteciler Derneği önceki dönem başkanı ve yazar Tevfik Mustafa Kızgınkaya’nın yönettiği günün ilk programında Dr. Hasan İleri ve hukukçu Kemal Akkurt Atatürk ve Cumhuriyet ve Demokrasiyi konuştular…

  ABDÜLHAMİD’İ MODEL ALANLARDAN HAYIR GELMEZ

  CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Murat Kandemir’in yönettiği "Demokrasi Güçleri Ne Yapmalı” başlıklı panelde tarihçi yazar Erdoğan Aydın ve önceki dönem Balıkesir milletvekili Mehmet Tüm, Türkiye’de yaşanan siyasi sıkıntıları dile getirdiler. Diyarbakır, Mardin ve Van’a kayyım atamasının sivil darbe olduğunu vurgulayan konuşmacılar, halkın iradesinin gasp edildiğini belirttiler. Mehmet Tüm, siyasi cinayetlere ve haksız hukuksuz uygulamalara örnek verirken, Erdoğan Aydın yaptığı konuşmada “Abdülhamid’i model alanlardan Türkiye’ye hayır gelmez” dedi. Erdoğan Aydın’ın Türkiye’de demokrasi sorunu iktidarlar tarafından mağdur edilen bütün kesimleri ilgilendirdiğini vurguladığı konuşmasında “mücadelenin kazananı olmak için Kazdağları’na, Munzur’a ve Hasankey’e birlikte sahip çıkmalı” dedi.

  YURTTAŞ GAZETESİ

  Barış Yarkadaş ve Elfin Tataroğlu’nun konuşmacı olduğu “Türkiye'de alternatif medya mümkün mü” başlıklı paneli yöneten tarihçi Birsen Temir, “Bir gazetenin neyi yazıp yazmayacağına eğer iktidar karar veriyorsa, orada gazeteler işleri bitmiş birer boş kağıttır” vurgusu yaparken, Barış Yarkadaş “Yurttaş Gazetesi” fikrini öne çıkardı.

  “Medyanın özgürlük alanı iktidar tarafından ne kadar daraltılırsa daraltılsın, bizler elimizdeki akıllı telefonları birer ‘Yurttaş Gazetesi’ haline dönüştürebiliriz” diyen Barış Yarkadaş, bu konuda kedi yaptığı çalışmalarda örnekler verdi. Basının da, “bir gazetecinin de görevi doğruların peşinden gitmektir” diyen Yarkadaş kararlı duruşun başarıyı getirdiğine vurgu yaparak 31 Mart ve 23 Haziran seçim sonuçlarını örnek verdi.

  Balıkesir kökeni olduğuna vurgu yapan ve çocuğunun astımı Kaz Dağları sayesinde yendiğini anlatan Akademisyen ve yazar Elfin Tataroğlu ise basın özgürlüğünün önemine vurgu yaparken, “değişim için alternatif medyanın desteklenmesi gerekir” dedi.

  Bombalı bir paketle öldürülen Bahriye Üçok’la ilgili yazdığı “Süreyya” kitabından da örnek veren Tataroğlu, kitabı Bahriye Üçok’un kızı Kumru Üçok’la birlikte çalışarak yazdığını belirterek, “Türkiye İlahiyat Fakültesi’nde cübbe giyen ilk kadın akademisyen Bahriye Üçok’u yeniden keşfetmeli” dedi…

  KAZ DAĞLARI SAHİLE İNDİ

  "Tarih, Felsefe, Anadolu ve Alevilik" başlıklı söyleşinin konuğu olan felsefeci Esad Korkmaz Kaz Dağları’nın doğal, tarihi ve mitolojik özelliklerine vurgu yaptıktan sonra “3. Edremit Kitap Fuarı aracılığıyla Kaz Dağları sahile iniş “ dedi. Korkmaz, Alevi felsefesinin doğayı, canlıyı, börtlü böceği ve esas olarak insanı merkeze aldığını belirtti.

  İMZALAR
  Ali Avcu, Barış Yarkadaş, Elfin Tataroğlu, Erdoğan Aydın, Esat Korkmaz, Dr. Hasan İleri, Hüseyin Çiçek gibi onlarca yazarın kitaplarını imzaladığı fuarda Banu Özdemir de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 524 km’lik Ankara  İstanbul arasında yaptığı tarihi Adalet Yürüyüşü’nü konu alan “Turuncu’nun Seyir Defteri” adlı kitabını imzaladı.Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim