EGE-KOOP Danışma Kurulu'ndan 4 maddelik tarihi bildiri

 • Haber Saati : 07 Mayıs 2015, Perşembe 09:23:37 - 4 Yıl önce eklendi.
Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu Ege-Koop’un, İzmir’in yerel parlamentosu olarak nitelenen Danışma Kurulu, bir sosyal sorumluluk çalışmasına daha imza attı.

   
  Ege-Koop Danışma Kurulu, Prof. Dr. Hüsnü Erkan başkanlığında, 7 Haziran seçim sürecine dair bildiri yayınladı. Basının üst düzey temsilcilerinin katıldığı toplantıda Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Danışma Kurulu Onursal Başkanı Öcal Uluç ve kurul üyeleri hazır bulundu. 
   
  “ASLAN: AMACIMIZ TOPLUM ADINA SÖZCÜLÜK YAPMAKTIR…”
  Bildiri öncesinde kişisel görüşlerini dile getiren Ege-Koop Genel Başkanı Aslan, 7 Haziran seçiminin özgürlükler, insan hakları, çoğulcu ve çok sesli, katılımcı, saydam demokrasi ve gelecek açısından yaşamsal bir dönemeç olduğunu vurguladı. Bu seçimde halkın ya hukukun üstünlüğünün egemen olduğu çağdaş parlamenter sisteme ya da tek kişi egemenliğine dayalı yeni bir sürece kapı aralayacağını söyleyen Aslan, “İzmir’in ve ülkemizin alanlarında uzmanlaşmış saygın ve seçkin kişilerinden oluşan Danışma Kurulumuz, ilk defa böylesi bir bildirinin topluma sunulmasını kararlaştırmıştır. Bildirinin temel amacı demokrasimizin kalitesini yükseltmek, toplumsal barışı ve dayanışmayı sağlamak, parlamenter sistem ve kurumlarına yönelik tehdit ve tehlikeler bağlamında ortaya çıkan durumu kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunmaktır.  Bunu yaparken de yaklaşımımız herhangi bir siyasi partiyi öne çıkarmak ya da geriye itmek değildir, tam tersine partiler üstü bir anlayışla demokrasiye, yargı bağımsızlığına, hukukun üstünlüğüne ve özgürlüklere ilişkin ortaya çıkan kaygıları dile getirmek ve bir anlamda toplum adına sözcülük yapmaktır” dedi.
   
  PROF. ERKAN: SEÇMEN SÜRECİ DÜŞÜNEREK OY VERMELİ…
  Aslan’ın ardından dört sayfalık bildiriyi kamuoyuna açıklayan Ege-Koop Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Erkan, her vatandaşın ortak kaygısının Türkiye’nin içinde bulunduğu durum olması gerektiğini ifade etti. Seçmenin oyunu kullanırken ekonomiden dış politikada yaşananlara tüm süreci düşünerek mührü basması gerektiğinin altını çizen Erkan, “ Seçim sonrasının muhtemel manzarası, oldukça büyük bir değişim ve belirsizlikler taşımaya aday gözüküyor.  Siyaset alanında parlamenter sistemi sorgulayan yaklaşım  ulusal egemenliği, Türk tipi başkanlık sistemi adı altında kişi egemenliğine dönüştürme riski taşıyor. Cumhuriyet ve Atatürk ilkeleri ile özgürlükçü, çoğulcu, katılımcı demokrasi ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin kenara itildiği, yargı bağımsızlığının tartışıldığı, tarafsızlığını kaybetmiş basının asli işlevinden uzaklaştığı, kutsal dini değerlerin ideolojilere alet edildiği, etnik siyasetin gündemimize taşındığı, kamu kurumlarında tek yönlü kadrolaşmanın arttığı, ekonomide duraklamanın yaşandığı, enflasyon ve işsizliğin tırmanışa geçtiği, tarım sektörünün başıboş ve sağlıksız biçimde küçüldüğü bir süreç yaşıyoruz. Belirsizlik ortamından hasarsız çıkış, ancak seçimde hakem rolünde olan ve sağduyusuna güvendiğimiz seçmenin tavrı ile herkesin aklı selim ve sorumluluk duygusu içinde, bilimsellik rotasında ve çağdaş uygarlık değerlerinden sapmadan tavır alması sayesinde çözülebilir” diye konuştu.
   
  4 MADDELİK ÖNERİ PAKETİ:
  Erkan, mevcut sürecin en az hasarla atlatılması için de 4 başlık altındaki çözüm paketini paylaştı: “ Siyasi Parti ve liderlerimizi,  enerjilerini günlük atışmalar yerine, daha geniş bir ufuktan, bilim ve teknolojideki yeni  gelişmelerin ışığında,  proje ve çözüm  odaklı, Bilgi  Çağı, Bilgi Toplumu ve  yeni küresel  yapılanma dinamiklerine cevap üreten bir davranışa, Sivil toplum örgütlerimizi, siyasi partilerin yan kuruluşu şeklinde bağımlı, işlevsiz ve etkisiz kalmak yerine demokrasimize katılımcı ve çoğulcu bir işleyiş ve nitelik kazandırma yönünde tavır ve arayış içinde olmaya, basınımızı, aydınımızı ve aklı selim insanlarımızı, çağdaş demokrasinin kültür değerleri olan, özgürlük, eşitlik, adalet, güvenlik, barış, uzlaşma, hoşgörü, insan onuru, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi temel değerleri içselleştirmek ve güçlendirmek için tavır almaya, seçmenimizi de seçim beyannamelerini inceleyerek, verilen sözlerin takipçisi olmaya davet ediyoruz. “
   
  Bildiri de ayrıca İzmir vurgusu da yapıldı: 
  İzmir kendine yeni ve yenilikçi dünya kenti olarak yeni bir vizyon  belirlemelidir.  İzmir’in seçilecek  her milletvekili bu  vizyon doğrultusunda  sorumluluk üstlenerek, gelecek iktidarı bu yönde ikna etmelidir. İzmir de, Ankara ve İstanbul gibi genel bütçeden dengeli ve adil bir pay alabilmelidir.
  İzmir’i, İstanbul-Bursa ve Ankara’ya bağlayacak ana ulaşım bağlantıları yanında Çanakkale-Trakya-Avrupa ulaşım ağlarının otoban bağlantıları en kısa zamanda tamamlanmalıdır.
  İzmir’in, doğal, tarımsal ve tarihi sit alanları ile biyosfer alanları ve özgün yöreleri koruyup geliştirerek, kentsel dönüşümü, sosyal ve kültürel dokusuyla birlikte uyumlu biçimde, ranta kurban etmeden, uzun dönemde dünya çapındaki  nitelikli işgücü  ve bacasız ileri teknolojili sanayiler için bir cazibe  aksı oluşturmak amacı ile kent içi ve bölge içindeki kentsel ağ bütünü ile olan etkileşimi geliştirilmelidir.
  İzmir merkezli yenilikçi kentsel ağlar modelinin,  Afyon –Konya -İç Anadolu, diğer yandan Denizli- Antalya  aksları üzerinden Anadolu içleriyle bütünleşmesi sağlanarak, Ülkemiz kalkınmasının  yaygınlaşmasına katkısı öne çıkarılmalıdır.

Bu Haberin Manseti :

EGE-KOOP Danışma Kurulu'ndan 4 maddelik tarihi bildiri
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim